Vypalujte bezchybně

0

Ještě před deseti lety patřila vypalovací mechanika na CD k výbavě jen movitějších uživatelů počítače. Zařízení, které zvládalo zápis na CD maximálně dvounásobnou rychlostí se dalo pořídit v ceně okolo 10 000 Kč. Postupem času přišly CD média s větší kapacitou (650 MB -> 700 MB), o něco později i vypalovačky na DVD. Dnes má vypalovací mechaniku každý počítač, všechny podporují různé typy DVD a jejich cena je nižší, než kdysi cena nejlevnější CD mechaniky. Vypalovačku tak dnes pořídíte i za méně než 1 000 Kč, můžete si vybírat i z barevných provedení. Objevují se i první vypalovací mechaniky podporující média Blu-ray, jejich cena je však pro většinu uživatelů ještě hodně vysoká.

Úvod, vypalování ve Vistě a Windows XP

Vypalování se stalo masovou záležitostí. Dříve téměř každý majitel vypalovací mechaniky měl nějaký seznam programů, písniček a později i filmů, které nabízel k vypálení. 700 MB CD stálo okolo 30 Kč, za značková média jste zaplatili i 50 korun. Cena za vypálené médium (povětšinou s nelegálním obsahem) se pohybovala od 100 do 200 Kč. Dnes, kdy jsou vypalovací mechaniky v každém počítači a internet nabízí možnost stahování prakticky všeho, co uživatel žádá, už klasickým vypalovacím pirátům odzvonilo. Že se objevily jiné způsoby nelegálního šíření softwaru, ponechejme stranou.

Nejlepší PC rady a návody 20/08

Projekt: Vypalujte bezchybně

Staňte se mistrem v hledání na internetu

Nakupujeme mobilní telefon

Předplaťte si časopis plný rad pro úplné a věčné začátečníky

Obsluha vypalovacích mechanik jako takových zůstala prakticky stejná, došlo však k výrazným úpravám v obslužném softwaru. Starší verze vypalovacích programů byly přizpůsobeny tomu, aby s nimi dokázali pracovat zkušení uživatelé. Tvůrci však časem pochopili, že největší zisk jim přinesou Ti, pro které není počítač hlavní náplní jejich práce, takže se vypalovací programy zjednodušily. Krásně je to poznat na programu Nero. Z původního nástroje určeného pro zkušené uživatele a nabízejícího snad nejvíce možností nastavení, se stal uživatelsky přívětivý nástroj, se kterým zvládne pracovat i méně zkušený uživatel. Podpora vypalování se objevila i přímo v operačním systému. Počínaje Windows XP můžete vypalovat CD přímo z Průzkumníka, Windows Vista přidává podporu i pro vypalování na DVD.

Nepotřebujete speciální programy pro různé typy vypalovaných médií. Většina vypalovacích programů zvládne vytvářet datová i hudební média. Vypalujete-li video, pak záleží spíše na ceně programu. Ta ovlivní, jak pohodlně DVD s filmem budete moci ve vypalovacím programu vytvořit.

Kromě placených vypalovacích programů najdete na internetu celou řadu těch, které jsou zdarma. I to je výsledkem masového rozšíření vypalovacích mechanik. Ze záležitosti pro zkušené a movité uživatele se tak stala všední záležitost a v podstatě nezbytná součást každého počítače. Vypalovací mechaniky můžete používat nejenom K vypalování dat, která stáhnete z internetu, ale i k zálohování fotografií, sestříhaného videa a ke kompletní záloze systému.

Vypalování ve Windows

Operační systém Windows XP přinesl do vypalování malou revoluci. Od jeho nástupu totiž někteří uživatelé přestali používat vypalovací programy, protože se spokojili, byť s velmi omezeným, vypalováním přímo pomocí vestavěných funkcí tohoto systému. Windows automaticky rozpozná prázdné médium po vložení do vypalovací mechaniky a nabídne zápis na něj. Rozdíly mezi vypalováním ve Windows XP a Windows Vista jsou nepatrné. Windows Vista přináší především novou funkcionalitu v podobě podpory zápisu na disky DVD. Součástí Windows Vista je i program Windows DVD Maker.

Vypalování ve Windows Vista

Soubory, které chcete vypalovat, si nakopírujte nejlépe do jedné složky, pokud se nacházejí v různých umístěních. Do vypalovací mechaniky vložte prázdné médium. Jakmile jej pak operační systém zaregistruje, zobrazí se vám v souborovém správci tlačítko Zapsat na disk CD (systém však má na mysli i DVD). Přejděte do složky se soubory určenými k vypálení, označte je (tažením myší, klepáním se stisknutým Shiftem, Ctrl nebo výběrem všeho pomocí Ctrl+A) a klepněte na tlačítko Zapsat na disk CD. Windows zobrazí dialog pro zadání názvu vypalovaného disku. Tlačítkem se šipkou si zobrazte Možnosti formátování. Přečtěte si popisky a vyberte způsob vypálení. Aktivní systém souborů je u přepisovatelných médií praktičtější, nevyužijete při něm však maximální kapacitu média. Standardní vypálení je rychlejší a kapacitu média využije naplno. Z přepisovatelného disku však nepůjde mazat jednotlivé soubory, budete jej muset mazat celý.

Příprava disku k vypálení ve Windows Vista

Tlačítkem Další připravíte soubory pro zápis. Po dokončení kopírování si ve správci souborů zobrazte médium, kde již budou naznačeny soubory, které se vypálí, a stiskněte tlačítko Zapsat na disk. Zobrazí se dialog, ve kterém zkontrolujte název disku, vyberte rychlost vypalování a spusťte zápis klepnutím na tlačítko Další. Poté jen počkejte na dokončení vypalování.

Mazání média ve Vistě

Pokusné přepisovatelné médium i disk, na který pravidelně zálohujete a chcete na něj nahrávat něco nového, je nutné vymazat. Vložte jej do mechaniky, přes nabídku Start spusťte okno Počítač a klepnutím označte mechaniku s diskem. Pokud obsahuje nějaký obsah, mělo by se objevit tlačítko Smazat tento disk, pomocí kterého data z přepisovatelného CD/DVD odstraníte. Zobrazí se jednoduchý průvodce, ve kterém smazání dat potvrdíte tlačítkem Další.

Možnost mazání disku se objeví po vložení přepisovatelného média do mechaniky

Vypalování obrázků a videa

Pomocí Windows Fotogalerie (nebo Windows Live Fotogalerie i ve Windows XP) můžete vypalovat na CD/DVD právě prohlížené obrázky. V galerii si je označte a klepněte na tlačítko Vypálit v nástrojové liště. Zvolte Datový disk, zadejte jmenovku a dále již postupujte podle návodu v předcházejících bodech.

Obrázky můžete vypalovat přímo z Windows (Live) Fotogalerie

Zajímavé je vytvoření videa z několika běžných obrázků a jeho vypálení na DVD ve Windows Vista Ultimate. Obrázky označte ve Windows Fotogalerii a v nabídce Vypálit zvolte DVD Video. Počkejte na přesunutí obrázků do okna programu Windows DVD Maker. Odkazem Možnosti zobrazte dialog s nastavením poměru stran a formátu videa (PAL a NTSC). Zkontrolujte zbývající místo na disku a pokračujte tlačítkem Další, kde si zobrazíte nastavení DVD nabídky a tlačítkem Vypálit obrázky na médium zapíšete. Pomocí programu Windows DVD maker můžete vytvářet působivá DVD i bez ostatních aplikací. Program najdete v nabídce Start. Soubory do něj můžete přidat po stisku tlačítka Přidat položky.

Vypalování dat ve Windows XP

I ve starších Windows se zobrazí možnost vypalování, ovšem jen na CD. Po vložení prázdného CD do mechaniky si spusťte správce souborů a data na prázdné médium jednoduše nakopírujte – přetáhněte. Objeví se zde zástupci souborů a složek, ale k zápisu zatím nedojde. Teprve poté, až si takto všechna data pro zápis připravíte, klepněte v okně Tento počítač na CD pravým tlačítkem a zvolte funkci Zapsat soubory na disk CD. V průvodci zadejte jmenovku disku a klepněte na tlačítko Další. Pak jen počkejte na dokončení zápisu. Přepisovatelná CD ve Windows XP smažete tak, že spustíte okno Tento počítač, klepnete na CD pravým tlačítkem a z kontextové nabídky zvolíte funkci Smazat disk CD-RW.

Vypalování ve Windows XP probíhá v jednoduchém průvodci

Vypalování hudby ve Windows

Hudební CD vytvoříte ve Windows pomocí výchozího přehrávače Windows Media Player. V jeho záhlaví se přepněte na záložku Zapsat na disk CD a šipkou pod ním rozbalte volbu Zvukový disk CD. Do pravého panelu přetáhněte skladby pro vypálení a klepněte na tlačítko Zahájit zápis na disk CD.

Hudbu můžete jednoduše vypalovat přímo ve Windows Media Playeru

Nero Express

Placené a neplacené vypalovací programy

Je opravdu nutné investovat peníze do placeného vypalovacího programu? V současnosti můžete totiž vypalovat přímo v operačním systému a k dispozici je celá řada zdarma dostupných vypalovacích programů, které mají i český překlad dostupný hned od instalace. Myslím, že s placenými programy se většina z vás setká v podobě, v jaké jsou přikládány k nové vypalovací mechanice.

Přestože jsou zdarma dostupné programy co do komfortu i počtu funkcí souvisejících s vypalováním prakticky stejné, jedna věc přeci jen mluví pro placené nástroje. V mnoha případech totiž nejde jen o jeden program, ale o celou sadu programů, které umožňují připravovat data k vypalování. Například v oblíbené sadě Nero najdete kromě hlavního vypalovacího programu také zvukový editor, nástroje pro úpravu obrázků a videa nebo program pro vytváření potisků na krabičky DVD. U freewarových nástrojů je i toto řešitelné, musíte si však nainstalovat více programů, které pak nemají jednotné ovládání, ani nejsou navzájem propojeny.

Vypalování v programu Nero Express

Připravte si prázdné cédéčko nebo DVD a vložte jej do mechaniky. Nero Express spustíte pomocí nabídky Start, kde jej najdete pod položkou Všechny programy|Nero|Nero 9. Program vás přivítá nabídkou čtyř základních možností vypalování pro data, hudbu, film a obrázky a pro vytváření kopií disků nebo pro práci s obrazy disku. Klepněte myší na tlačítko Data a z nabídky si dalším klepnutím vyberte vytvoření datového CD nebo DVD. Ihned poté se zobrazí okno s prostorem, do kterého můžete přetáhnout soubory z oken jiných programů a připravit tak budoucí strukturu média. Nové položky doplníte i po stisku tlačítka Přidat. Pokračujte tlačítkem Další. V okně pak zadejte jmenovku disku, zapněte volbu pro kontrolu dat po vypálení a klepněte na tlačítko Vypálit.

Příprava datových disků k vypálení

Vytvoření hudebního CD

Nero Express, stejně jako jiné programy ze sady Nero, dovede automaticky převést soubory MP3 a WMA do podoby, která je potřebná pro vytvoření klasického audio CD. Po spuštění Nero Express klepněte na tlačítko Hudba a poté na volbu Hudební CD. Do okna podobného jako u přípravy datového CD přetáhněte nebo přidejte zvukové soubory. Ukazatel zaplnění nyní nezobrazuje datovou velikost, ale informuje vás o tom, kolik je na disku ještě volných minut pro přehrávání. Pokud nahrávky pochází z různých zdrojů, zapněte volbu Normalizovat všechny zvukové soubory. Zajistíte tím, že jedna písnička nebude hlasitější, než ostatní. Po stisku tlačítka Další si zobrazíte okno pro zadání informací CD-Text (pro některé věže a autorádia) a můžete se pustit do vypalování.

U hudebních disků můžete využít informace CD-Text

Nejlepší PC rady a návody 20/08

Projekt: Vypalujte bezchybně

Staňte se mistrem v hledání na internetu

Nakupujeme mobilní telefon

Předplaťte si časopis plný rad pro úplné a věčné začátečníky

Příprava filmového DVD

Sada Nero jako taková nemá s přípravou DVD-Video žádný problém. Filmová DVD s ní spolehlivě vypálíte, ale také jednoduše připravíte. Pokud máte několik videosouborů, které chcete vypálit ve formátu DVD-Video, pak si spusťte program Nero Vision. Samotný Nero Express pak poslouží k vypálení již připravených dat. Po jeho spuštění klepněte na tlačítko Filmy/Obrázky a na funkci Soubory DVD-Video. Poté postupujte již známým způsobem. Do okna projektu přidejte strukturu složky VIDEO_TS, kterou jste si předtím připravili v jiném programu, a disk vypalte.

V Nero Express okamžitě připravíte vypalování konkrétního typu média, například DVD-Video

Kopírování disků

Vytvoření kopie stávajícího média je s použitím Nero Express maximálně jednoduchá záležitost. Přepněte se na tlačítko Obraz, Projekt, Kopie a spusťte kopírování CD nebo DVD. Máte-li počítač s více čtecími nebo vypalovacími mechanikami, vyberte v nabídkách ty správné, upravte rychlost zápisu a klepněte na tlačítko Kopírovat. Pokud máte zdrojové médium v jiné mechanice než ve vypalovačce, umožní Nero Express kopii přímo, v opačném případě vytvoří na disku obraz zdrojového média, který posléze vypálí na prázdné CD nebo DVD.

Máte-li k dispozici dvě mechaniky (čtečku a vypalovačku) a rychlý počítač, můžete kopírování spustit bez mezikroku, kterým je vytváření image souboru. Hrozí však riziko neúspěšného vypalování při problémech se čtením.

Mazání disků

Vložíte-li k vypalování přepisovatelé médium s nějakým obsahem, pak se Nero zeptá, zda jej chcete nejprve smazat. Totéž můžete udělat i ručně. V Nero Express klepněte na velké tlačítko se šipkou na levém straně okna, zobrazte si doplňkové funkce a klepněte na odkaz Vymazat disk. Zobrazí se nové okno, kde zvolte Způsob vymazání a klepněte na tlačítko Vymazat.

Funkce pro mazání disku se objeví po zobrazení doplňkových nástrojů

Vypalování v Neru

Použití Nero Express je jen jedním z možných způsobů vypalování pomocí programu Nero. Zkušenější uživatelé mohou pustit přímo Nero Burning Rom, kde najdou i ty nejmenší detaily a nastavení týkající se vypalování. I zkušení nicméně čas od času ocení rychlost a pohodlí Nero Express. Kromě toho nabízí Nero i nástroj Nero Start Smart, kterým spustíte i ostatní části balíku, které se vypalování přímo netýkají.

Ashampoo Burning Studio 2009

Placené vypalovací programy, resp. sady typu Nero, mají jednu velkou nevýhodu. Na disku počítače zabírají poměrně dost místa a často nabízí takové množství funkcí a nástrojů, které řada uživatelů ani nepotřebuje. Ashampoo Burning Studio je jiný. Specializuje se pouze na vypalování, pro které nabízí vše potřebné. Jeho instalace je otázkou několika okamžiků, na disku mnoho místa nezabere a spouští se velice rychle.

Plná verze, kterou najdete na našem CD, vyžaduje aktivaci příslušným aktivačním klíčem. Získáte jej buď během instalace, kdy se spustí okno webového prohlížeče, nebo když po spuštění programu přejdete do nabídky Nápověda|Koupit/Registrovat. Na webové stránce vyplníte jednoduchý formulář se svou e-mailovou adresou, počkáte na doručení aktivačního odkazu a poté na doručení potřebného aktivačního klíče. Ten poté pomocí funkce Nápověda|Koupit/Registrovat a volby Vložte klíč do programu zadáte. Klíč bude k dispozici také na webu ve vašem uživatelském účtu u Ashampoo, který se automaticky při registraci vytvoří.

Vypalování dat

Spusťte si Ashampoo Burning Studio a v úvodním okně najeďte myší nad skupinu funkcí nazvanou Vypalování souborů a adresářů. Zobrazí se funkce pro vytvoření nového datového média nebo pro přidání souborů na již z části vypálený disk. Všimněte si, že Ashampoo Burning Studio podporuje i disky Blu-ray. Na okno s náhledem na obsah disku přetáhněte nové soubory a složky, případně je přidejte v souborovém dialogu zobrazeném tlačítkem Přidat. Sledujte ukazatel zaplnění média. Po přidání potřebného obsahu pokračujte tlačítkem Další. Na výzvu vložte do počítače prázdné médium. Tlačítkem Změna nastavení upravte rychlost vypalování a zapněte kontrolu vypálených dat. Nakonec klepněte na tlačítko Zapsat a počkejte, než program dokončí svou práci.

Při jakémkoli vypalování sledujete ukazatel zaplnění média

Nejlepší PC rady a návody 20/08

Projekt: Vypalujte bezchybně

Staňte se mistrem v hledání na internetu

Nakupujeme mobilní telefon

Předplaťte si časopis plný rad pro úplné a věčné začátečníky

Vypalování hudby

V hlavní nabídce si vyberte skupinu funkcí Vypálit nebo Ripovat hudbu. Ashampoo Burning Studio vám dává na výběr mezi klasickým Audio CD se zvukovými stopami nebo disky se soubory MP3 a WMA, které můžete přehrávat například v moderním autorádiu. Po výběru příslušné funkce postupujte podobně jako při vypalování datových disků – přetáhněte na okno programu obsah budoucího disku, vložte médium do mechaniky a disk vypalte.

V hlavním okně Ashampoo najdete všechny funkce pro vypalování, kopírování a mazání. Nezapomeňte si zvolit správný typ média.

Filmy a DVD-Video

Ashampoo Burning Studio jakožto vypalovací program nenabízí funkce pro přípravu struktury DVD nebo pro převod videosouborů do formátu DVD. Dovede však DVD-Video vypalovat, pokud mu předložíte strukturu připravenou v jiném programu. Vyberte funkci Vypálit filmy|Vypálit Video DVD z připraveného adresáře. V dalším okně se zobrazí tlačítko Procházet, kterým vyberete složku s připravenými soubory pro DVD. Poté můžete pokračovat dále a disk vypálit.

DVD-Video lze vypálit pouze z dat připravených v jiném programu

Obrazy disků

Funkce pro vytváření nebo vypalování souborů ISO najdete v hlavním okně Ashampoo Burning Studia pod skupinou Vytvořit/Vypálit obrazy disků. Vyberte funkci Vypálit CDúDVD/Blu-ray Disk z obrazu disku a na požádání vyberte soubor ISO, jehož obsah chcete na zvolené médium vypálit. Kromě tohoto formátu Burning Studio podporuje také obrazy disku ve formátech CUE/BIN a ASHDISC. Burning Studio dovede obrazy disku také vytvářet – můžete je použít pro zálohování cenných médií v počítači, máte-li dostatek místa na disku.

Ashampoo Burning Studio si poradí i s kopírováním disků Blu-ray. Potřebujete jen dostatek místa na disku.

Mazání přepisovatelných médií

Potřebujete-li smazat obsah přepisovatelného média, aniž byste na něj něco kopírovali, pak v hlavním okně Burning Studia vyberte příslušnou funkci a toto médium vložte do mechaniky. Většinou vám postačí, pokud provedete jen rychlé vymazání (čili odstranění seznamu souborů), takže ve výchozím nastavení programu nic neupravujte a klepněte na tlačítko Mazání CD. Program se ještě ujistí, zda to myslíte vážně a po potvrzení obsah disku smaže.

Během mazání raději nepracujte s dalšími programy, což platí i pro vypalování

Ashampoo jako zálohovací program

U vypalovacích programů se přímo nabízí spojení se zálohovacími funkcemi. Ashampoo Burning Studio 2009 vám jednoduché zálohování také nabízí. Po spuštění zálohovací funkce z hlavního okna se dostanete k výběru složek, jejichž obsah program na vložený disk zazálohuje. Zatrhovátky soubory a složky vyberte, vložte prázdné médium a v dalším kroku vyberte umístění zálohy na CD/DVD/Blu-ray disk. Zálohu lze ochránit heslem, ve výchozím stavu je zapnuta komprese souborů, která sníží požadované místo pro uložení zálohy. V dalším kroku zálohu vypálíte. Program vás dopředu upozorní na to, kolik budete potřebovat různých typů médií.

Ashampoo Burning Studio můžete použít jako jednoduchý zálohovací program pro svá data

Plnou verzi programu Ashampoo Burning Studio 2009, stejně tak i rozsáhlejší verzi tohoto článku najdete v časopisu Nejlepší PC rady+návody 20/2008.

Ohodnoťte tento článek!