Vypalujte CD a DVD přímo ve Windows (návod krok za krokem)

1

Od Windows XP se přímo v operačním systému objevuje podpora zápisu na CD, kdy vypalování probíhá pomocí Průzkumníka. Systém Windows Vista přišel s podporou zápisu dat také na disky DVD. Funkce vypalování je i ve Windows 7, kde navíc přibyla podpora přímého zápisu souborů ISO.

Vypalování prostřednictvím správce souborů ve Windows má svá pro i proti. Výhodou je především snadné použití tohoto nástroje, se kterým si bez problémů poradí i méně zkušení uživatelé. Proti naopak hovoří poněkud nejistá příprava dat pro vypalování ve Windows XP. Právě u této verze Windows vypalovací funkci nedoporučujeme používat – raději se poohlédněte po některém z dostupných bezplatných vypalovacích programů (například CDBurnerXP, o kterém jsme psali v minulém čísle).

 

Sáhnout po takovém programu budete muset i v případě, že vyžadujete vypálení strukturovaného filmového DVD, tedy složky VIDEO_TS vyprodukované nějakým editorem videa. Naopak pro vypalování hudby z MP3 a WMA zcela postačí přehrávač Windows Media Player.

V následujícím návodu popíšeme vypalování ve Windows 7, postup je však stejný také ve Windows Vista.

1. Výběr způsobu zápisu

 

Vestavěné vypalování v Průzkumníku umožňuje zápis souborů a složek na CD a DVD. Snadno tak vytvoříte datové disky se zálohou svých dokumentů nebo s fotografiemi, které chcete předat kamarádům nebo členům rodiny.

Zápis dat na CD i DVD probíhá podobně. Po vložení prázdného média do mechaniky si z nabídky Start zvolte možnost Počítač a v otevřeném okně poklepejte na ikonku vypalovací mechaniky. Systém se poté dotáže, jakým způsobem chcete data na vložený disk vypalovat.

Máte na výběr dvě možnosti. První je volba Jako jednotku USB flash, což je obdoba paketového zápisu, kdy disk budete moci používat podobně, jako flashdisk nebo externí disk připojený na USB. Díky tomu bude možné na CD/DVD ukládat data ze všech aplikací, aniž byste řešili, jakým způsobem vypalování probíhá.

Druhá volba, S přehrávačem disků CD/DVD, nemá ani tak na mysli přehrávání filmů, jako způsob zápisu, kdy jsou v jedné chvíli vypálena připravena data do jedné stopy na disku. Ten pak můžete uzavřít, nebo přidat další stopu.

TIP: Výhodou druhé možnosti je především čitelnost tohoto disku i v jiných operačních systémech a přístrojích. Rovněž maximálně využijete kapacitu média.

2. Vypálení média

Po výběru jedné z možností zadejte jmenovku disku a klepněte na tlačítko Další. Disk pak bude zformátován, nebo připraven k zápisu. Pokud disk používáte jako jednotku USB flash, pak na něj jednoduše přetáhněte data z jiného okna správce souborů nebo je uložte z nějaké aplikace.

 

Pokud budete chtít médium použít klasickým způsobem, pak na něj také přetáhněte data. Ta však nebudou vypálena ihned, pouze se po zobrazení obsahu média ukáže seznam přidaných souborů. Samotné vypálení zrealizujete tlačítkem Vypálit na disk v nástrojové liště správce souborů. V následujícím dialogu pak zvolte rychlost vypalování a případně název disku. Nakonec klepněte na tlačítko Další, čímž vypalování zahájíte.

3. Smazání disku CD/DVD

Budete-li chtít znovu použít přepisovatelný disk označený jako RW, musíte jej před novým zápisem smazat, abyste se zbavili předchozích dat. Tento typ disků je možné přepisovat opakovaně, čímž se stává mnohem praktičtější oproti běžným nesmazatelným CD/DVD označeným jako R.

 

Vložte tedy disk do mechaniky, klepnutím v okně Tento počítač jej označte a v nástrojové liště klepněte na tlačítko Smazat tento disk. Windows zobrazí nové okno s průvodcem, ve kterém stačí klepnout na tlačítko Další a chvíli počkat, než bude disk vymazán. Všimněte si, že se po vymazání změní také ikonka disku.

TIP: Přestože některé vypalovací programy (a koneckonců i Windows samotná) zdánlivě umožňují mazat data na nepřepisovatelných discích, ve skutečnosti žádné mazání dat neproběhne. Systém pouze odstraní informace o přítomnosti souboru z tabulky, ze které si čtecí mechanika sbírá informace o souborech na médiu. Soubor zůstává fyzicky stále přítomen, jen k němu nemáte přístup.

4. Vypálení souboru ISO

Soubor ISO nemůžete vypálit jako běžný soubor. Sice byste jej pak měli na CD nebo DVD uložený, ale nezpřístupnili byste si tím jeho obsah. Ve Windows 7 je však možné provést standardní vypálení obrazu. Stačí na soubor ISO klepnout pravým tlačítkem myši a v kontextové nabídce pak klepnout na příkaz Vypálit bitovou kopii disku. V novém okně pak klepněte na tlačítko Vypálit.

 

TIP: Ve Windows Vista nebo Windows XP vypálení obrazu ISO není možné a v případě potřeby tak musíte využít některou z dostupných vypalovacích aplikací.

5. Vypalování hudby

Vypalovací mechanismus nabízený ve správci souborů neumožňuje připravit klasické audio CD, které si pustíte třeba na domácí hi-fi soupravě. Dovede to však multimediální přehrávač Windows Media Player, který je součástí Windows 7, i starší verze přehrávače označená číslem 11.

 

Vypalování hudby je v tomto programu docela snadné. Nejprve si zobrazte hudební knihovnu, se seznamem skladeb, které budete chtít vypálit, a poté v horní liště programu klepněte na tlačítko Zapsat na disk CD. Nakonec v pravé části okna přepněte na kartu Vypálit.

Nyní si z hudební knihovny přetáhněte soubory k vypálení do pravého bočního pruhu se seznamem skladeb na budoucím cédéčku. Sledujte přitom ukazatel zaplnění. V tomto případě není důležité, jak moc velké jsou zdrojové soubory s hudbou, ale počítá se s délkou jednotlivých skladeb. Na běžné CD se vejde 80 minut zvukového záznamu. Jakmile máte obsah CD připraven, klepněte na tlačítko Zahájit vypalování.

TIP: Pokud hudební knihovnu ve Windows Media Playeru nepoužíváte, pak jednoduše přetáhněte soubory se skladbami z okna správce souborů na panel v přehrávači.

Vypalujete přímo ve Windows?
Vypalujte CD a DVD přímo ve Windows (návod krok za krokem)
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (67.27%) 11 hlasů

1 komentář