Vypravěč a lupa usnadní fyzicky indisponovaným uživatelům práci ve Windows 8

0

Microsoft samozřejmě nepatří k firmám, které by chtěly diskriminovat fyzicky indisponované uživatele, takže pro ně jako vždy chystá pár zlepšováků, aby se jim Windows lépe ovládala. Takže v osmičkách budeme mít po ruce lupu pro jedince s horším zrakem. Stejně tak budou tito lidé moct využít funkci Narrator, do češtiny přeloženo jako vypravěč. Název hovoří sám za sebe a aplikace zase bude hovořit za Windows. Ve Windows 8 byl přepracován a obdržel podporu více jazyků a hlasů. (Poprvé jste jej mohli použít ve Windows 2000.) Bude také umět přečíst více druhů textu, kterých si dříve nevšímal. Mnohem lépe bude spolupracovat s IE a číst obsah webu.

S Narratorem má uživatel dokonce zvládnout instalaci systému. Čerstvě vybalený tablet tak nebude nečinnou cihlou, s níž si nerozumíte. Stačí podržet tlačítko se symbolem Windows a zároveň tlačítko pro zvýšení hlasitosti. Tím čtecího pomocníka spustíte a on vám pomůže s prvním nastavením. Microsoft slibuje, že ani úplně slepí lidé tak nebudou vynecháni ze hry.

Vývojářům se pak firma snaží co nejvíce umožnit zakomponování funkcí pro postižené uživatele do svých aplikací. S tím se pojí mj. podpora Narratoru, nebo třeba režimu vysokého kontrastu. Nejen samotné osmičky, také aplikace pro ně budou myslet na uživatele s fyzickou indispozicí. Ve Windows Store budou takové kousky označeny, takže postižený jedinec bude vědět, že tenhle prográmek se s ním přinejmenším vynasnaží spolupracovat a vyjít mu vstříc.

Lupa pro Metro a tablety bude fungovat jinak než ta současná, na okrajích obrazovky se objeví šedý rámeček a ten vám pomůže v navigaci na celé obrazovce. K tomu se v rozích vyloupnou tlačítka plus a minus. Většina pomocných funkcí stále prochází urputným vývojem, takže ve finále snad budeme svědky zlepšení ve všech oblastech. Kromě dvou uvedených funkcí společnost z Redmondu zbytek zatím tají.

Novinky Microsoft tradičně natočil na video:

Zdroj: Neowin | Building Windows 8

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Já media center docela hojně využívám, protože má svá +, a to zejména:
    – nemusí se půl dne konfigurovat, jako některé alternativy (některé ani po dni trápení nefungují)
    – když naplánuji nahrávání, tak se pořad nahraje s 99% úspěšností. U některých alternativ bylo automatické nahrávání jako hra ruské rulety, téměř o všechny pořady jsem přišel. Navíc u alternativ je velmi často problém s všemožnými externími kodeky a závislostmi na nějaké dalěí doplňky, jako třeba instalace MySQL serveru apod…

    Nicméně M$ mě doslova nas**l tím, že je povinně zapnutý TimeShift, který NEJDE vypnout. Výsledkem je větší zátěž na baterii atd. Hlavně když dojde místo na disku zmizí vám obraz televize a zobrazí se zpráva, že došlo místo na disku a televizi si nezapnete až do restartu :X
    A druhou věcí je, že se MC spouští nehorázně dlouho ač k tomu nemá důvod!