Vyráběné SSD disky dramaticky zrychlí UMPC

0

Uživatel Steve z magazínu UMPC Portal se rozhodl pro podobnou přestavbu. Ze svého Samsungu Q1 vyjmul výrobcem dodávaný pevný disk a nahradil jej adaptérem (Ably-Tech PA-CF18Z) a rychlou CF kartou Transcend s kapacitou 8 GB. Tato karta je schopná teoretické přenosové rychlosti 45 MB/s. A rozhodl se porovnat rychlost tohoto řešení s původním pevným diskem.

Kapacita 8 GB byla zvolena pouze pro testovací účely, pro ostrý provoz sáhne Steve po kapacitě vyšší (karta však zůstane stejného typu). Použitý byl operační systém Windows XP Tablet Edition s několika vylepšeními prostřednictvím nástroje Nlite. A výsledky byly více než zajímavé: zatímco originální pevný disk nabízel maximální přenosovou rychlost 21 MB/s postupně klesající až na 10 MB/s, CF karta byla schopna nabídnou konstatní rychlost 40 MB/s. Zajímavé je také porovnání seek-časů: srovnejte 18 ms originálního disku s 0.3 ms CF řešení.

Snad není třeba ani dodávat, že rychlost práce se systémem se výrazně zrychlil, odezvy jsou nyní téměř okamžité. A použité komponenty ani neudělaly do kapsy příliš velkou díru: kartu zakoupil za 110 dolarů (asi 1 800 korun), za adaptér pak dal 28 dolarů (necelou pětistovku). A stejného efektu dosáhnete po podobné přestavbě třeba i u staršího notebooku.

Zaujal vás tento příspěvek? Přidejte si ExtraVěci.cz jako RSS do své čtečky!

 Odkazy k tématu: Samsung Q1 | Ably-Tech PA-CF18Z

Ohodnoťte tento článek!