Výroba DDR4 začne později, o to rychleji převálcuje DDR3

0

Příští generace operačních pamětí, tedy DDR4, přinese některé docela revoluční změny. Přestože architektura nových pamětí má už dávno přesné obrysy a přední výrobci už představili i prototypy DDR4 modulů, zahájení výroby se alespoň podle tvrzení analytiků z firmy iSuppli posouvá z původně plánovaného roku 2012 na rok 2014. DDR3 se tak udrží na výsluní celkem pět let, o rok déle než DDR2. Zpoždění je prý způsobeno chystaným přechodem na point-to-point topologii, složitostí na výrobu a vysokými plánovanými frekvencemi.

Rok, kdy mají DDR4 získat dominantní postavení na trhu, se ale nemění. Nadpoloviční většinu všech prodejů má nová generace obsadit už v roce 2015, kdy, jen tak mimochodem, standardní velikost jednoho modulu bude 8 GB namísto dnešních dvou až čtyř. Pokud se předpovědi iSuppli vyplní, přechod z DDR3 na DDR4 bude rychlejší a tedy méně bolestivější, než tomu bylo kdykoliv v minulosti.

V mezidobí se výrobci pamětí zaměřují na jiné inovace. V současné době se rozbíhá výroba pamětí typu LRDIMM, kde písmenka LR znamenají „Load Reduced“. Jedná se o nový druh pamětí pro servery a nástupce Registered DIMM, který umožní další zvyšování kapacity a frekvencí. Současné paměti trpí jevem, kterému se říká „loading factor“: moduly vykazují kapacitanci, která narušuje integritu signálu, a je to tím horší, čím vyšší je frekvence a čím více jednotlivých čipů je na jednom paměťovém kanálu. Každý modul LRDIMM je vybaven Isolation Memory Bufferem (iMB), který slouží jako vyrovnávací paměť pro veškeré signály, včetně distribuce hodinového taktu, a tím se výše zmíněné problémy nějak řeší (dostatečně blbuvzdorné vysvětlení jsem bohužel nenašel).

Zdroj: X-bit labs

Výroba DDR4 začne později, o to rychleji převálcuje DDR3

Ohodnoťte tento článek!