Výroba iPadu Mini nestojí ani 200 dolarů, Apple na každém vydělá 2500 Kč

0

Nejnovější přírůstek do rodiny jablečných tabletů – iPad Mini – se začal prodávat minulý týden a Apple si již může mnout kapsu. Kromě toho, že za první víkend šly prodeje opět do milionů, zase má na tabletu marži, o níž by si mohli další výrobci nechat zdát.

Společnost IHS, která se stará o rozborky podobných zařízení a vyčíslení jejich výrobních nákladů rozebrala i nejmenší iPad. Součástky pro model s nejmenší 16GB interní pamětí stojí Apple 188 USD. V případě, že k materiálu přičteme i 10 USD za zkompletování tabletu, stále se Apple udrží pod hranicí dvou set dolarů. Nejlevnější model iPadu mini přitom prodává za 329 USD. Pokud pomineme další nepřímé náklady, marže na iPadu mini ve verzi s 16GB pamětí se pohybuje kolem 2 500 Kč. U nás Apple prodává tento model za 8 490 Kč.

iPad mini teardown
Komponenty iPadu mini

V závislosti na kapacitách se poté zvyšují náklady – o 31 USD za paměť s kapacitou 32 GB a o 62 USD za 64 GB. Největší část nákladů má na svědomí displej a s ním spojené komponenty – Apple za něj zaplatí 80 USD, což tvoří 43 % celkových nákladů na materiál. Za vyšší cenou displeje stojí především použití nové technologie GF2, která má na svědomí tenčí zobrazovací panel. Díky němu mohl Apple celý tablet vyrobit neuvěřitelně tenký. Zobrazovací panely vyrábí pro Apple LG a AU Optronics. Kompletní seznam toho co a od koho Apple nakupuje, si můžete prohlédnout v tabulkách níže.

iPad mini teardown

iPad mini teardown

 

Zdroj: iSuppli (IHS) prostřednicvím AllThingsD

Ohodnoťte tento článek!