Výroba pevných disků s rozhraním PATA končí, WD odešle poslední objednávky

0

Je tomu už dobrých deset let, co se na základních deskách a pevných discích začaly objevovat konektory Serial ATA. Když se Intel v roce 2006 rozhodl vyhodit řadič IDE (Parallel ATA) z jižního můstku ICH8, vyvolalo to náležité pozdvižení a nic bych za to nedal, že se ještě tou dobou daly sehnat nové základní desky například s čipsetem VIA, jejíž jižní můstek VT8235 (chudší příbuzný známějšího VT8237) pro změnu nepodporoval SATA.

Kdo by chtěl v takovém veteránovi navýšit diskovou kapacitu nebo vyměnit porouchaný disk, mnoho možností neměl. Přesvědčil jsem se o tom na vlastní kůži, když pět let starý disk WD6400AAKS odmítl spolupracovat s přídavným řadičem SATA do slotu PCI. Western Digital pro tyto případy udržoval v nabídce několik modelů s rozhraním PATA, přestože ostatní výrobci zastaralé rozhraní již opustili. Nyní ale WD za érou houževnatných plochých kabelů a nastavování jumperů pro master/slave napíše definitivní tečku.

Western Digital WD1600AAJB, zdroj: Blackmore IT

Posledními mohykány byly 3,5″ disky Caviar Blue se 7200 ot./min a kapacitami od 80 do 500 GB, konkrétně jsou to modely WD800AAJB, WD1600AAJB, WD2500AAJB, WD3200AAJB, WD4000AAJB a WD5000AAJB. Reálně však modely větší než 320 GB už nějakou dobu nejsou k sehnání. V České republice je ani žádný obchod nemá v katalogu, americký Newegg ano, avšak s poznámkou „vyprodáno“.

O ukončení výroby Western Digital zpravil své odběratele již v květnu. Poslední objednávky budou odeslány 29. prosince, kdy vyjmenované modely přejdou do stavu EOL (end of life) a WD si zřejmě ponechá malou skladovou zásobu pro záruční výměny porouchaných kusů.

 

Zdroj: techPowerUp

Výroba pevných disků s rozhraním PATA končí, WD odešle poslední objednávky

Ohodnoťte tento článek!