Výroba Sempronů, Athlonů II a Phenomů II skončí, poslední objednávky do konce roku

0

AMD údajně informovalo své partnery, že poslední objednávky na procesory Sempron, Athlon II a Phenom II bude přijímat do čtvrtého čtvrtletí letošního roku. V prvním a případně druhém čtvrtletí roku 2012 už by pak vyrábělo pouze zbytek objednaných procesorů. Spolu s ukončením výroby těchto procesorů by mělo zaniknout i toto tradiční modelové značení. Semprony, Athlony a Phenomy nahradí procesory z modelových řad A, E a FX. Zůstanou ale ještě serverové „Opterony“.

Přechod na novou generaci procesorů by měl být velmi rychlý. Podle odhadů by měl ve třetím čtvrtletí letošního roku podíl prodaných Athlonů, Phenomů a Sempronů na platformě AM3 činit ještě asi 40–45 %. Ve čtvrtém čtvrtletí by už ale měl klesnout na 15 %, podíl procesorů pro platformu FM1 (Llano) by měl v té době vzrůst na 45–50 %, 20 % by měly mít procesory Llano pro patici FT1 (BGA) a nějakých 20 % by mělo připadnout na procesory FX pro patici AM3+.

Opuštění tradičních způsobů značení nepovažuji za příliš šťastné. Značka Athlon vynesla v dobách Pentií s architekturou Netburst procesory AMD na výslunní, Sempron se velice rychle chytil coby konkurent Celerona a trochu nešťastný byl jen start Phenomů.

Zato modelové značení FX-8150 nebo „řada procesorů FX“ asi jen tak někomu k srdci nepřiroste. Dokladem budiž i to, že se o novinkách AMD mluví stále jako o procesorech Llano či Bulldozer a nikoliv jako o procesorech řady A či procesorech řady FX.

zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!