Výrobce chladičů Zalman má problémy. Jeho vlastník tuneloval a bankrotuje

0

Už nějakou chvíli jsme nepsali o konci technologické či hardwarové firmy. Želbohu i to patří k životu, a tak tu nyní zprávu tohoto druhu máme. A týká se poměrně významného jména v oblasti chladičů (ale také skříní a zdrojů), totiž značky Zalman. Ta zřejmě míří do bankrotu (a to jsme zde jen nedávno informovali o jejím novém chladiči CNPS8X Optima), který však zdá se není zaviněn ani tak kvalitou produkce firmy, ale vlastníkem. Na mateřskou společnost Moneual se totiž provalil obrovský skandál s úvěrovými podvody, který může smést i dceřinný Zalman.

Moneual byl na oko úspěšnou korejskou společností se silným exportem. Ukazuje se ale, že firma byla spíše tunelem. Moneual údajně po dobu alespoň pěti let vykazoval fiktivní či nadhodnocené exporty do zahraničí a na základě těchto ve skutečnosti neexistujících tržeb pak od bank získával velké úvěry. Ty ale padaly na placení dřívějších pohledávek či byly rozkradeny manažery. To samozřejmě nebylo dlouhodobě udržitelné a nyní padla kosa na kámen, když se ukázalo, že Moneual nemá z čeho půjčky splácet. Korejské úřady už obvinily tři vrcholové manažery a třináct dalších osob.

Moneual si údajně od různých bank v Jižní Koreji půjčil až 3,2 bilionu Wonů, z čehož 674 miliard zřejmě nesplatí (skoro 14 miliard korun). Podle zpravodajského webu Korea JoongAng Daily společnost Moneual švindlovala zejména s HTPC, které fiktivně vyráběla v Hongkongu (tamní „továrna“ prý měla okolo pěti zaměstnanců) a pak opět fiktivně vyvážela do Číny, kde prý „odběratelé“ za úplatu vydávali zfalšované dokumenty o prodeji.

 

Mezi obviněnými je i CEO Zalmanu

Jelikož je Zalman vlastnictvím Moneualu, je tím pádem v problémech také. Zalman nebyl s tunelem Moneual spjat od počátku, ten firmu koupil až v roce 2011. Nicméně nějaký podíl výrobce chladičů na podvodných praktikách je i tak pravděpodobný. Na pozici šéfa Zalmanu totiž funguje Min Seok Park, který je i ve vedení Moneualu a také jedním z obviněných. Některé zdroje pak přímo hovoří o tom, že „problémy“ v účetnictví zasahují i do Zalmanu, který tím Moneualu také sloužil k falšování vývozů a získávání peněz od bank.

Zalman FX100-Cube
Jeden z nekonvenčních počinů Zalmanu: chladič FX100-Cube

Situace ještě ale nemusí znamenat, že Zalman skončí. Zdá se, že firma zatím žádá o ochranu před věřiteli, a s trochou štěstí by výsledkem insolvenčního řízení mohla být restrukturalizace či prodej místo likvidace a výroba by snad mohla pokračovat. Je nicméně otázka, do jaké míry je značka životaschopná – pokud také sloužila jako krytí pro podvody, nemusí být schopná se skutečně uživit regulérní výrobou a prodejem.

Aktualizováno (7.11. 2014): Zalman nekrachuje
Ačkoliv na webu Zalmanu se stále žádná tisková zpráva či prohlášení neobjevilo, lokální zastoupení firmy se na nás obrátilo s vyjasněním současné situace okolo Zalmanu. Insolvence se týká jen mateřské firmy a Zalman samotný v bankrotu není, což zřejmě různá média spletla dohromady při čtení korejských zdrojů (podle cache Googlu Korea Times také nejdřív psaly o Zalmanu, poté však text změnily a zmiňovaly už jen Moneual).

Zalman nyní normálně pokračuje v provozu. Ačkoliv situace s Moneualem asi vrhá určitý stín, firma podle svého vyhlášení není sama v žádných finančních potížích a nehrozí jí nějaké ukonční činnosti. Zřejmě ji čeká určitá restrukturalizace a změny ve vedení, konec firmy to ale neznamená, Zalman by měl normálně běžet dál.

 

Co to pro vás znamená, pokud máte či jste chtěli koupit chladič či jiný výrobek od Zalmanu? Vlastně asi nic moc vážného, neboť za záruku vám tak jako tak ručí český koncový prodejce a případný bankrot zahraničního výrobce na ní vliv nemá. Chladiče naštěstí nevyžadují ovladače nebo nějakou jinou formu trvalé podpory od výrobce, takže od jejich koupě asi není třeba odrazovat. Hraje se zde spíš o to, zda značka a technologie Zalmanu přežijí a budou i v budoucnu zasahovat do vývoje v oboru.

Zalman CNPS8X Optima
Zalman CNPS8X Optima

Korea JoongAng Daily (1, 2), Korea Times

Ohodnoťte tento článek!