Výrobci a jejich notebooky: Toshiba (2.část)

0

O společnosti Toshiba, její historie

Odborná veřejnost si s Toshibou spojuje i strojírenská zařízení, radarové systémy a lékařské diagnostické přístroje. Tento nadnárodní gigant je ovšem také výrobcem technologií pro jadernou energetiku, komponent pro rychlovlak Shinkansen či přístrojů pro japonský vesmírný program. 

Společnost Toshiba vznikla spojením dvou významných japonských podniků, jejichž kořeny sahají do předminulého století, do časů éry Meidži (během této éry se utvářela podoba současného Japonska).

Génius technických zázraků

Za zakladatele Toshiby je považován japonský vynálezce a všeuměl Hisašige Tanaka. Ten ve svých šestasedmdesáti letech založil v roce 1875 manufakturu Tanaka Seizo-sho (Tanakův strojírenský závod), jednu z prvních japonských strojírenských a elektrotechnických firem vůbec.

Hisašige Tanaka, jemuž lidé říkali „karakuri giemon“ (génius technických zázraků), prožil většinu svého života v uzavřeném Japonsku, kde vládl řád podobající se středověkému feudalismu.

Tanaka nenavštěvoval žádné školy, měl však neobyčejný technický talent a schopnost neustálého sebevzdělání. Od útlého dětství konstruoval a vyráběl řadu podivuhodných mechanických vylepšení a zábavných předmětů, určených jak k zjednodušení práce, tak i pro pobavení svého okolí. Nejznámější z jeho důmyslných hraček byla loutka Yumihiki Douji – dokázala vystřelit z luku šíp, který vždy zasáhl terč, umístěný ve dvoumetrové vzdálenosti.

Hodiny, jdoucí na jedno natažení 200 dnů

Tanakova vynalézavost se však zdaleka neomezovala pouze na mechanické hračky. Jako první v Japonsku zkonstruoval parní lokomotivu, ačkoli nikdy předtím parní stroj neviděl. Technická řešení, jež použil, čerpal z holandské příručky, respektive pouze z nákresů, která tato příručka obsahovala, neboť holandsky neuměl. Mezi jeho další praktické vynálezy patřila loď poháněná alkoholem či multifunkční mechanické hodiny Man-nen Dokei, které byly ve své době považovány za technický zázrak. Tyto unikátní hodiny, jdoucí na jedno natažení dvě stě dnů, jsou dnes ve vlastnictví Toshiby.

hodiny

Společnost dokonce před třemi lety ve spolupráci s japonským Národním muzeem vědy iniciovala národní projekt s cílem analyzovat mechanismus chronometru Man-nen Dokei. Nakonec byly vytvořeny dvě funkční repliky těchto hodin, přičemž jedna z nich byla vystavena na Expo 2005 v Aichi.

Když došlo na začátku 20. století k přejmenování Tanakova závodu na Shibaura Seisaku-sho, jednalo se už o velký podnik, který vedle telegrafických přístrojů vyráběl nejrůznější strojírenská a elektrotechnická zařízení.

Tokyo Denki + Shibaura = Toshiba

Druhou firmou, která položila základy nadnárodní korporace Toshiba, byla Tokyo Denki Ltd., první japonský výrobce žárovek. Vznikla rovněž v období Meidži a jejím zakladatelem byl inženýr Ichisuko Fujioka. Společně se svými spolupracovníky například osobně řídili konstrukci a instalaci prvního japonského elektrického výtahu ve dvanáctipodlažním obchodě Ryounkaku v Asakuse či zajišťovali technologii pro první japonský elektrický vlak. Když se na konci 19. století firma změnila název na Tokyo Denki, šlo již o renomovanou společnost, která byla známa takřka po celém Japonsku.

Toshiba logo

Spojením obou firem, Shibaura Seisaku-sho a Tokyo Denki, vznikla v předvečer druhé světové války velká japonská společnost Tokyo Shibaura Denki, pro kterou se zakrátko vžil zkrácený název Toshiba. 

Ekonomický zázrak

Ve Spojených státech a později i v zemích západní Evropy vytvořila v 60. letech Toshiba vlastní prodejní síť a získala status nadnárodního koncernu s širokým rozsahem výrobků v mnoha oborech a postupně i výrobou rozmístěnou po celém světě. Na konci 60. let zaměstnávala přes 100 tisíc lidí a byla čtvrtou největší japonskou společností.

V roce 1978 pak společnost oficiálně přijala název Toshiba Corporation. O dva roky později představenstvo jmenovalo výkonným ředitelem Šoichiho Sabu, původním povoláním elektrického inženýra. Že to byla dobrá volba, se ukázalo záhy; Saba měl nejen odborné znalosti, ale i intuici. Věděl, že má-li společnost obstát v mezinárodní konkurenci, nestačí pouze vyrábět kvalitní produkty. Musí stále přicházet s novými, dokonalejšími produkty.

Po analýze trhu se Saba rozhodl posílit výzkum v oblasti polovodičů, počítačů a telekomunikačních technologií. Díky investicím, které směroval do výzkumu polovodičových technologií, se Toshiba zakrátko stala jedním z největších výrobců čipů na světě.

Vznik notebooků

Pokud jde o počítače, zaměřil se na mobilní zařízení, což byla, jak se brzy ukázalo, rovněž prozíravá volba. V roce 1985 představila společnost první notebook kompatibilní se standardem IBM na světě. Nesl označení T1100. Byl vybaven procesorem Intel 80C88, namísto pevného disku disponoval pouze floppy diskem, displej měl rozlišení 640 × 200 pixelů. Se svými rozměry a hmotností kolem 4 kilogramů se jednalo o revoluci v oblasti přenosných počítačů. A co víc, notebook měl integrovaný slot pro externí modem – to byl první krůček k integraci online komunikace a mobilní výpočetní techniky.

Toshiba T1100Toshiba T1100

Toshiba T1100 zahájila éru notebooků. Mnozí uživatelé zakrátko objevili výhody mobilních technologií a přenosné počítače se staly běžným artiklem. Rozšíření internetu na začátku 90. let umožňovalo pracovníkům být neustále ve spojení se svou firmou. Toshiba v té době uvedla na trh model T4400 SX, který nabízel podporu linky ISDN, umožňující rychlejší připojení na celosvětovou počítačovou síť.

Následovala řada Portégé – tyto ultramobilní notebooky byly v době svého uvedení na trh o 30 % lehčí než konkurenční produkty a navíc nabízely zdokonalenou konektivitu, zahrnující e-mail, fax i síť LAN. Toshiba Portégé 610TC pak přinesla barevný TFT LCD monitor (9,5″ displej nabízel barvy v „true“ kvalitě – 16,7 milionů barev). 

Portégé, Tecra, Qosmio…

Od té doby došlo k obrovskému nárůstu výkonu a možností notebooků, přičemž Toshiba si v oblasti přenosných počítačů udržela své výsostné postavení. Přicházela stále s novými mobilními technologiemi a vylepšeními, jednalo se o nové displeje, baterie a technologie pro zvýšení jejich životního cyklu, optické mechaniky, malé pevné disky určené do přenosných počítačů či technologie pro komunikaci s okolím. Vedle zmíněné řady Portégé, zaměřené na mobilitu, nabízí řady Satelitte (jejíž cílovou skupinou jsou domácí uživatelé) a Tecra (která se obrací na podnikovou klientelu). Nejnáročnějším zákazníkům je určena řada multimediálních notebooků Qosmio, jež v sobě kombinuje TV tuner, audio a video přehrávač.

Historie společnosti v datech

1875 Založení manufaktury Tanaka Seizo-sho.
1890 Založena společnost Hakunetsu-sha, první japonský výrobce žárovek.
1899 Hakunetsu-sha přejmenována na Tokyo Denki.
1904 Tanaka Seizo-sho přejmenována na Shibaura Seisaku-sho.
1930 První japonská elektrická pračka a lednička.
1939 Spojením Shibaura Seisaku-sho a Tokyo Denki vznikla Tokyo Shibaura Denki, neoficiálně označovaná jako Toshiba.
1942 Toshiba vyrobila první japonský radar.
1959 Společnost představuje první tranzistorový televizor a mikrovlnou troubu.
1964 Získání zakázky na elektrické vybavení rychlovlaku Tokaido Shinkansen.
1967 První automatická čtečka poštovních směrovacích čísel.
1970 První barevný videotelefon.
1978 Společnost oficiálně přejmenována na Toshiba Corporation. 
1981 Toshiba vyvinula první japonské diagnostické zařízení založené na magnetické rezonanci (MRI).
1984 NOR flash paměť
1985 T1100, první laptop kompatibilní se standardem IBM na světě.
1987 Tzv. Toshiba-Kongsberg skandál, společnost ilegálně dodávala strategicky významné komponenty Sovětskému svazu a zemím východního bloku.
1989 NAND flashová paměť.
1996 Subnotebook Libretto.
1998 Toshiba vyvinula MPEG 4, formát pro kompresi video dat.
2001 Kontrakt s Orion Electric posílil Toshibu na americkém trhu.
2004 Představen 0,85palcový pevný disk, využitelný v mobilních zařízeních. Ve spolupráci se společností Canon vyvinula Toshiba SED (Surface-conduction Electron-emitter Display), technologii nové generace plochých obrazovek.
2005 Toshiba oslavila 130 let úspěšného působení na trhu. Společně s firmami Hitachi a Matsushita založila Toshiba společnost IPS Alpha, zaměřenou na výrobu LCD panelů.
2006 První přehrávač HD-DVD na světě
2007 Portégé R500, nejlehčí notebook na světě (779 gramů)

Hlavní řady notebooků společnosti Toshiba

Toshiba nabízí několik řad přenosných počítačů, těmi nejdůležitějšími jsou řady Satellite, Satellite Pro, Tecra, Portégé a Qosmio. Zdrojem informací byly české webové stránky společnosti Toshiba.

Řada Satellite: lesklé displeje s TruBrite

Řada Toshiba Satellite je vlajkovou lodí společnosti v kategorii notebooků  pro domácnosti. Jednotlivé modely v řadě Satellite se od sebe velmi odlišují, zahrnují jak levné modely až po notebooky typu mediálních center.

První modely modely Satellite zpočátku nebyly vybavenou interní CD-ROM mechanikou, mohly však být propojeny s externí mechanikou prostřednictvím paralelního portu. Některé rané modely Satellitů také postrádaly interní floppy disk. Tyto první přístroje si mezi uživateli vydobyly pověst téměř „nezničitelných“ notebooků.

Satellite L755Satellite Pro L755

Na jaře roku 2000 pak některé modely přišly s 15palcovým displejem a s vestavěným DVD, pevným diskem o kapacitě 6 GB, přičemž pracovaly na frekvenci 500 MHz. Firmou Toshiba byly prodávány za 2400 USD.

Nové notebooky Satellite v současnosti samozřejmě mají předinstalovaný operační systém Windows. Většina displejů je u této řady v lekslém provedení, a zobrazovače jsou opatřeny technologií TruBrite pro lepší podání barev.

V současnosti nabízené notebooky

(podle webových stránek Toshiba ČR)

Řada Satellite

 • A660
 • A665
 • L630
 • L650/L650D
 • R630
 • C660
 • L670
 • P500
 • L650
 • L670
 • C660

Řada Satellite Pro

 • L650
 • L670
 • C660

 Cenové rozpětí: 8 – 30 tisíc Kč

Řada Tecra: odolné stroje pro byznysmeny

Notebooky řady Tecra jsou určené především pro podnikatele. Zatímco řada Satellite a Satellite Pro zahrnuje několik modelů, řada Tecra obsahuje celkem tři modely.

První notebook Tecra byl vydán v roce 1996. V současnosti Toshiba vylepšuje řadu Tecra upgradováním starších modelů a vydáváním nových, jako je například Tecra A11. Poslední notebooky Tecra jsou dodávány s  Windows 7, dalším vylepšením je integrování rodiny procesorů Intel Core i7, která zabezpečuje vyšší výkon s technologiemi TurboBoost a HyperThreading. Další notebooky Tecra jsou vybavené porty eSATA/USB a čtečkou otisků prstů. Součástí notebooků Tecra je 14,1palcový nebo 15,6palcový displej.

Tecra S11

Tecra S11

V současnosti nabízené modely

(podle webových stránek Toshiba ČR)

 • S11
 • M11
 • A11

Cenové rozpětí: 15 – 25 tisíc Kč

Řada Portégé: modely s nízkou hmotností

Řada Toshiba Portégé je zaměřená na business sféru, jedná se o modely s nízkou hmotností, které jsou vhodné například pro práci na služebních cestách. Novější řady nesou označení Portégé M780 a R700. M780 je vybavený otočným displejem, takže zařízení může být použito zároveň jako notebook i tablet.

Portégé R400

Portégé R400

Zařízení je opatřeno 12,1palcovým displejem s LED podsvícením a s rozlišením 1200 × 800 pixelů, a jeho součástí je zároveň stylus pro psaní poznámek. M780 má 320 GB pevný disk, a tento stroj může být upgradován na procesor Intel Core i7 a 8 GB RAM.

V současnosti nabízené notebooky

(podle webových stránek Toshiba ČR)

 • R700

Cenové rozpětí: 15 – 40 tisíc Kč

Řada Qosmio: pro hry a náročná multimédia

Qosmio je řadou multimediálních DTR notebooků (desktop replacement), které jsou určené pro domácnosti. Označení řady podle Toshiby znamená „můj osobní kosmos“ a jedná se o zcela první zařízení svého druhu, které uživatelům nabízí funkce televize, audia, DVD rekordéru a počítače.

Qosmio X500

Qosmio X500

První model byl vydán 25.června roku 2004, a nesl označení E15-AV101. Jednalo se o tuto konfiguraci: 1,7 GHz Intel Pentium M, 512 MB DDR SDRAM a 15palcový XGA displej s rozlišením 1024 × 768 obrazových bodů.

Tyto nejvýkonnější notebooky od Toshiby prošly mnoha revizemi, postupovaly od zaměření na high-end multimédia až po určení pro náročné hráče. Řada X500 byla vydána 22.října roku 2009. Je vybavena procesorem Intel Core i7 s více než 6 GB paměti, a 18,4palcovým FullHD displejem.

V současnosti nabízené notebooky

(podle webových stránek Toshiba ČR)

 • Řada F60
 • Řada X500

Cenové rozpětí: 20 – 75 tisíc Kč

Zhodnocení, závěr

Počet řad notebooků od Toshiby není ve srovnání s jinými firmami až tak velký, přístroje od této firmy však bezpochyby patří ke kvalitním a odolným. Společnost na trh neustále uvádí nové modely, v nedávné době například nové notebooky Satellite (řady C a P), ale i přístroje z řad Portégé a Tecra. V současnosti se očekává, že na český trh budou uvedeny nové modely s procesory architektury Sandy Bridge (jejich uvedení se zpozdilo kvůli chybě v těchto procesorech). Recenze na tyto nové stroje bychom chtěli na webu ExtraNotebook přinést v brzké době.

Ohodnoťte tento článek!