Výrobci doporučují moderní podvozky s čipsetem Intel (tipy na vybrané desky)

0

Myslím, že se dá s úspěchem předpokládat, že jako čtenáři ExtraHardware, Cnews nebo Extra PC máte doma alespoň jeden stolní počítač. Otázkou ale je, jak starý. Smutným faktem bohužel je, že dnes počítače morálně zastarávají rychleji, než tomu bylo dříve. Neustále se totiž objevují nová a rychlejší rozhraní, které výrobci velmi rychle na své základní desky implementují.

Asus Maximus VII Ranger
Asus Maximus VII Ranger

I když se ceny základních desek v dané kategorii prakticky příliš nemění (základní desku střední třídy stále pořídíte za 2 500 až 3 500 Kč), tak výkonnostní a hlavně funkční rozdíl je mezi pět let a více starými deskami propastný. Právě proto jsme se rozhodli vám v následujícím malém přehledu představit od každého výrobce alespoň tři desky z různých kategorií, abyste získali alespoň základní přehled, co od moderních základních desek můžete čekat.

S deskou měňte i procesor

Pokud se rozhodnete měnit základní desku, vezměte to rovnou i s procesorem. Nové procesory nemusí nutně stát majlant, oproti starším kouskům ale nabízejí několikanásobně vyšší výkon a podstatně nižší spotřebu.

Gigabyte GA-Z97MX-Gaming 5
Gigabyte GA-Z97MX-Gaming 5

S nižší spotřebou jdou ruku v ruce i nižší nároky na chlazení, takže moderní procesory si vystačí s podstatně menším chladičem, případně jim k uchlazení postačí méně otáček na větráku. To se zas pro změnu projeví na celkové hlučnosti počítače, která bývala zejména u žravějších procesorů s boxovaným chladičem (dodávaným s procesorem) na hranici únosnosti.

S procesorem lze ušetřit za grafiku

Zároveň je určitě dobré připomenout, že již dávno neplatí léta omílané klišé, že integrovaná grafika = špatná grafika. Zejména v případě AMD, kde se výkon integrovaných grafických karet vyrovnává levnějším dedikovaným kartám, si není rozhodně nač stěžovat. Pokud máte navíc doma monitor s nižším rozlišením, než je Full HD, zahrajete si na takové grafice i moderní hry, o kancelářské práci ani nemluvě. Jak rychlé mohou dnes integrované grafiky být, se můžete podívat v Mirkově testu.

MSI Z97I Gaming AC
MSI Z97I Gaming AC

Procesoru s integrovanou grafikou ale musí odpovídat i deska. Ty se totiž dělají většinou ve dvou provedeních – s integrovanými grafickými výstupy v zadním panelu a bez nich. Je samozřejmě skoro vždy lepší volit desku i se vstupy, protože cenový rozdíl bývá v drtivé většině případů zanedbatelný.

Desky pro hráče a overclockery

Samotnou kategorií jsou desky pro náruživé hráče a overclockery, pro které je každý megahertz navíc obrovským krokem ke splnění snu o naprosto plynulé hře či zápisu do tabulek světových přetaktovávačů. A nutno podotknout, že jim v tomto směru vycházejí všichni výrobci vstříc měrou vrchovatou.

Jen díky tomu se na desky integrují funkce pro automatické přetaktování, mnohafázové napájení procesoru, čipsetu a dalších komponent, systémová tlačítka nebo měřící body pro připojení multimetru. Občas se objevují i speciální edice základních desek připravených rovnou na osazení vodního, nebo ještě lépe chlazení kapalným dusíkem. Zdá se vám to přehnané? Vězte, že výrobci základních desek jsou schopni udělat téměř cokoli, čím by mohli potenciálního kupce zaujmout. A v mnoha případech se jim to i daří – však posuďte sami.

Trocha teorie

BIOS versus UEFI

BIOS versus UEFI

Jestliže trpíte fobií z nastavení počítače a BIOS je pro vás sprosté slovo, vězte, že se za posledních pár let mnohé změnilo. Nemusíte být nutně overclocker, abyste potřebovali jednou za čas navštívit základní nastavení počítače, dnes tzv. UEFI.

Díky UEFI se i složitější nastavení výkonu počítače otevírá i laikům, kteří měli před klasickým BIOSem přirozený a hlavně oprávněný respekt. Vždyť změnou pár položek už počítač nemusel nikdy naběhnout a mohlo dojít i ke zničení některých komponent.

UEFI v podání Asusu
UEFI v podání Asusu 

Moderní UEFI je dnes rozděleno do několika úrovní, přičemž té základní se nemusí nikdo bát. Obsahuje pouze pár základních tlačítek pro nastavení výkonu, která lze navíc mačkat myší. Chlubiví jedinci pak mohou přímo v prostředí UEFI pořizovat screenshoty, aby se mohli svým nastavením pochlubit na diskuzních fórech. Stejně tak lze pouhým přetažením měnit pořadí bootování pevných disků. Po listovacích seznamech již není ani památky.

Starý AMI BIOS byl sice přehledný, ale co do komfortu ovládání se UEFI rovnat nemůžeStarý AMI BIOS byl sice přehledný, ale co do komfortu ovládání se UEFI rovnat nemůže

Pokud si s počítači rozumíte trochu více, můžete navštívit sekci Advanced, v níž najdete pokročilé možnosti nastavení. Zde můžete ovlivňovat napájení procesoru, jeho taktování, rychlosti sběrnic, úsporné režimy procesoru, nastavit podrobně rychlosti větráků apod. Vše je jen o vaší odvaze a zdravém rozumu. Určitě nedoporučujeme začátečníkům v této sekci používat systém pokus-omyl. I když má moderní UEFI řadu kontrolních mechanismů, mohlo by se i zde při troše „šikovnosti“ stát, že byste poslali některou z komponent do křemíkového nebe. 

Desky Asus

Hry a přetaktování

Parametry
Cena 4 199 Kč včetně DPH
Asus Maximus VII Ranger
Patice Intel 1150
Čipset   Intel Z97
Formát ATX
Externí konektory  DVI, HDMI, VGA (D-Sub), 6× audio, optický, PS/2, 2× USB 2.0, 4× USB 3.0, RJ-45 (LAN)
Interní konektory USB 2.0, USB 3.0, SATA 6 Gb/s, audio, TPM
PCIe x16/×1   3/3
PCI   
USB 3.0/2.0  6/7
SATA 6 Gb/s  6
RAM DDR3, 4 sloty
Zvukovka Supreme FX, 7.1 kanálů

Ranger od Asusu je postaven na moderní čipové sadě Intel Z97, díky níž máte zajištěnu podporu nových procesorů do patice Intel 1150. Deska je doslova napěchovaná technologiemi – silnou napájecí kaskádu doplňují skvělé možnosti pro přetaktování, nechybí kvalitní zvuková karta Supreme FX (obvody zvukovky jsou odděleny od zbytku desky, aby nedocházelo k rušení) či nepřeberné množství interních i externích konektorů.

Pro grafické karty jsou určeny rovnou tři sloty PCI Express ×16, v nichž můžete zapojit více karet do režimu SLI (Nvidia) či CrossFire X (AMD). Samozřejmostí jsou u takové desky systémová tlačítka nebo masivní chlazení napájecích komponent. U této desky nabízí Asus v případě poruchy možnost vyzvednutí a zaslání desky zpět zdarma (Pick up & return service).

 

Výkon v malém rozměru

Parametry
Cena 3599 Kč včetně DPH
Asus Z97I-Plus
Patice Intel 1150
Čipset   Intel Z97
Formát Mini ITX
Externí konektory  DVI, HDMI, VGA (D-Sub), DisplayPort, 3× audio, optický, PS/2, 3× USB 2.0, 4× USB 3.0, RJ-45 (LAN), Wi-Fi, Bluetooth
Interní konektory USB 2.0, USB 3.0, SATA 6 Gb/s, audio, TPM
PCIe x16/×1   1/0
PCI   
USB 3.0/2.0  6/6
SATA 6 Gb/s  6
RAM DDR3, 2 sloty
Zvukovka Realtek ALC892, 7.1 kanálů

Minimalistické rozměry rozhodně nemusejí znamenat chudou výbavu. V případě desky Asus Z97I-Plus to platí dvojnásob, protože její konfigurace nedosahují často ani desky formátu ATX. Přitom se na rozměry 17 × 17 cm podařilo vměstnat standarní patici Intel 1150, nepřeberné množství interních i externích konektorů i plnohodnotný slot pro grafickou kartu. Pokud desku zkombinujete se zkrácenou grafickou kartou Asus GTX760-DCMOC-2GD5, dostanete velmi silnou konfiguraci i na hraní nejnovějších her. To vše v téměř kapesním balení.

Ve výbavě nechybí kromě standardní síťové karty také její bezdrátová Wi-Fi varianta ve verzi 802.11 b/g/n nebo Bluetooth. Paměti můžete osadit do dvou slotů, čtyři SATA konektory jsou pak vyhrazeny pro pevné disky nebo optické mechaniky.

Extrémní stabilita

Parametry
Cena 3899 Kč včetně DPH
Asus Sabertooth Z97 Mark 2
Patice Intel 1150
Čipset   Intel Z97
Formát ATX
Externí konektory  HDMI, DisplayPort, DVI, 5× audio, optický, 4× USB 2.0, 4× USB 3.0, RJ-45 (LAN)
Interní konektory USB 2.0, USB 3.0, SATA 6 Gb/s, audio, TPM
PCIe x16/×1   3/3
PCI   
USB 3.0/2.0  8/8
SATA 6 Gb/s  6
RAM DDR3, 4 sloty
Zvukovka Realtek ALC1150, 7.1 kanálů

Do nepřátelského prostředí může být nasazena deska Sabertooth Z97 Mark 2. Vyznačuje se maximální odolností a stabilitou, kterou jí zajišťují speciálně vybrané komponenty odpovídající armádním standardům. Na celkové stabilitě se nemalou měrou podílí propracovaný systém chlazení, který je neustále pod drobnohledem. Thermal Radar 2 totiž neustále automaticky upravuje rychlost připojených ventilátorů v závislosti na teplotách jednotlivých komponent.

Ani na výbavě se u této desky nešetřilo. O audio se stará kvalitní kodek Realtek ALC1150, který doplňuje optický výstup, z grafických konektorů najdete v zadním bloku HDMI, DVI i DisplayPort. Samozřejmostí je dostatek USB 3.0 konektorů. Stejně jako na Ranger nabízí Asus i na tuto desku službu Pick up & return service.

Domácnost a kancelář

Parametry
Cena 3899 Kč včetně DPH
Asus Z97-AR
Patice Intel 1150
Čipset   Intel Z97
Formát ATX
Externí konektory  HDMI, DisplayPort, 5× audio, optický, PS/2, 2× USB 2.0, 4× USB 3.0, RJ-45 (LAN)
Interní konektory USB 2.0, USB 3.0, SATA 6 Gb/s, audio, TPM
PCIe x16/×1   3/2
PCI    2
USB 3.0/2.0  6/8
SATA 6 Gb/s  6
RAM DDR3, 4 sloty
Zvukovka Realtek ALC892, 7.1 kanálů

Na takové to domácí hraní a surfování je určena deska Asus Z97-AR. I ta je postavena na dnes velmi oblíbeném high-endovém čipsetu Intel Z97, který nabízí široké možnosti rozšíření, nehledě na to, že už sám v sobě integruje řadu užitečných rozhraní – SATA 6 Gb/s počínaje a dostatečným počtem USB 3.0 konektorů.

V případě větších herních nároků můžete do tří slotů PCI Express osadit grafické karty a ty následně zapojit do režimu SLI nebo CrossFire X. Tradičními zbraněmi Asusu jsou kvalitní správa napájení i připojených ventilátorů, stejně jako možnost snadného přetaktování i z prostředí Windows.

Na domácí hraní a surfování možná trochu překvapivý tip (osobně bych volil nějakou levnější desku), na druhou stranu ostudu rozhodně neudělá.

Desky Gigabyte

Hry a přetaktování

Parametry
Cena 3999 Kč včetně DPH
Gigabyte G1.Sniper Z97
Patice Intel 1150
Čipset   Intel Z97
Formát ATX
Externí konektory  HDMI, DisplayPort, 5× audio, optický, PS/2, 2× USB 2.0, 4× USB 3.0, RJ-45 (LAN), eSATA
Interní konektory USB 2.0, USB 3.0, SATA 6 Gb/s, audio
PCIe x16/×1   2/3
PCI    2
USB 3.0/2.0  6/7
SATA 6 Gb/s  6
RAM DDR3, 4 sloty
Zvukovka Creative Sound Core3D, 7.1 kanálů

G1.Sniper  představuje kvalitní základ pro každého hráče či overclockera. Těm se snaží vyjít vstříc nejrůznějšími technologickými vychytávkami, jako je EasyTune pro snadné přetaktování z prostředí Windows, propracovaný UEFI DualBIOS (na desce jsou dva BIOSy, přičemž v případě poruchy nebo špatného nastavení jednoho naběhne deska z toho záložního) nebo Cloud Station, který propojí vaši desku s mobilním telefonem či tabletem.

Specialitou je pak integrovaná zvuková karta Creative Sound Core3D, která má vyměnitelné operační zesilovače umístěné v OP-AMP konektoru. Nechybí ani zlacené konektory. Stejně jako na deskách od MSI i zde najdete osazenou síťovou kartu Killer E2200, která by se měla podílet na plynulejším síťovém hraní. Dokáže totiž efektivně filtrovat herní pakety od těch ostatních a dát jim v síťovém provozu patřičnou přednost.

 

Domácnost a kancelář

Parametry
Cena 2750 Kč včetně DPH
Gigabyte GA-Z97-D3H
Patice Intel 1150
Čipset   Intel Z97
Formát ATX
Externí konektory  DVI, HDMI, VGA, 6× audio, PS/2, 2× USB 2.0, 4× USB 3.0, RJ-45 (LAN)
Interní konektory 4× USB 2.0, SATA 6 Gb/s, audio, TPM
PCIe x16/×1   2/2
PCI    3
USB 3.0/2.0  6/7
SATA 6 Gb/s  8
RAM DDR3, 4 sloty
Zvukovka Realtek ALC1150, 7.1 kanálů

Desky ze série D3H vždy přinášely ideální poměr ceny a výkonu pro domácí uživatele. Ne jinak je tomu u desky s čipsetem Z97, která si od nás z recenze na ExtraHardware.cz odnesla i ocenění. I když deska patří mezi levnější, najdete na jejich bedrech M.2 slot, do nějž můžete osadit malý SSD disk. Výhodou tohoto zapojení je rychlejší komunikace – zatímco standardní SATA rozhraní jede rychlostí 6 Gb/s, M.2 slot je připojen přes PCI Express s rychlostí 10 Gb/s.

Aby nedocházelo k rušení interního audio výstupu, jsoujeho obvody od zbytku desky odděleny. Na rozdíl od dražších desek zde nenajdete optický výstup, na druhou stranu máte k dispozici šest audio konektorů v zadním panelu pro 7.1 systém.

Díky aplikaci EasyTune můžete jednotlivé komponenty snadno přetaktovat přímo z prostředí Windows. K dispozici je samozřejmě několik přednastavených profilů. V případě špatného nastavení vás ochrání DualBIOS, díky němuž může systém naběhnout ze záložního nastavení.

Výkon v malém rozměru

Parametry
Cena 3330 Kč včetně DPH
Gigabyte GA-Z97MX-Gaming 5
Patice Intel 1150
Čipset   Intel Z97
Formát Micro ATX
Externí konektory  DVI, HDMI, VGA, 5× audio, optický, 2× PS/2, 3× USB 2.0, 4× USB 3.0, RJ-45 (LAN)
Interní konektory 4× USB 2.0, SATA 6 Gb/s, audio, TPM
PCIe x16/×1   3/1
PCI    0
USB 3.0/2.0  6/7
SATA 6 Gb/s  6
RAM DDR3, 4 sloty
Zvukovka Realtek ALC1150, 7.1 kanálů

Desky formátu Micro ATX zažívají poslední dobou malou renesanci. Výrobcům ušetří nějaký ten dolárek na materiálu a pro uživatele v podstatě nepředstavují žádné omezení. Dobrým příkladem může být právě deska GA-Z97MK-Gaming 5.

Ta nabízí podobné možnosti jako vyšší řada G1.Sniper, nicméně na menších rozměrech. I tak ale najdete na desce tři dlouhé PCI Express sloty, čtyři pozice pro paměti a celou plejádu interních i externích konektorů.

Stejně jako u Sniperu  můžete i zde měnit operační zesilovače audio výstupu, zvuková karta Realtek ALC1150 je pak doplněna softwarovou výbavou od Creativu. I zde najdete síťovou kartu Killer E2200, která se na hráčských deskách prosazuje čím dál častěji.

Desky MSI

Hry a přetaktování

Parametry
Cena 4150 Kč včetně DPH
MSI Z97 Gaming 7
Patice Intel 1150
Čipset   Intel Z97
Formát ATX
Externí konektory  2× HDMI, 6× audio, PS/2, 2× USB 2.0, 8× USB 3.0, RJ-45 (LAN), DisplayPort
Interní konektory USB 2.0, USB 3.0, SATA 6 Gb/s, audio, TPM
PCIe x16/×1   3/4
PCI    0
USB 3.0/2.0  10/6
SATA 6 Gb/s  8
RAM DDR3, 4 sloty
Zvukovka Sound Blaster Cinema 2, 7.1 kanálů

Základní deska MSI Z97 Gaming 7 je postavena na čipsetu Intel Z97, tedy posledním, který tento výrobce stvořil. Deska cílí především na hráče, kterým se snaží usnadnit a zpříjemnit život systémem automatického přetaktování OC Genie 4. Fyzicky pod tímto označením hledejte tlačítko na základní desce, po jehož stlačení dojde k automatickému přetaktování procesoru.

Aby uživatel nepřišel zkrátka ani po stránce zvuku, výrobce na desku integroval zvukový čip Creative Sound Blaster Cinema 2, který je umístěn na speciálně odizolované části desky. Hraní on-line her by pak měla pomoci speciální síťová karta Killer E2200, jež umožňuje lépe organizovat síťový provoz s ohledem na právě hranou hru.

Že se jedná o desku vhodnou pro přetaktování, vám bude jasné hned, jakmile spatříte měřící body pro multimetr, dva BIOSy, tlačítko pro vymazání paměti CMOS nebo stavový segmentový displej, který vás informuje o aktuální fázi náběhu počítače. V případě problému jste tak schopni jednodušeji najít jeho příčinu.

 

Domácnost a kancelář

Parametry
Cena 2090 Kč včetně DPH
MSI H97M-G43
Patice Intel 1150
Čipset   Intel Z97
Formát Micro ATX
Externí konektory  DVI, HDMI, DisplayPort, VGA (D-Sub), 6× audio, optický, PS/2, 2× USB 2.0, 4× USB 3.0, RJ-45 (LAN) 
Interní konektory USB 2.0, USB 3.0, SATA 6 Gb/s, audio, COM, LPT, TPM 
PCIe x16/×1   2/2
PCI    0
USB 3.0/2.0  6/6
SATA 6 Gb/s  6
RAM DDR3, 4 sloty
Zvukovka Realtek ALC892, 7.1 kanálů

Základní deska MSI H97M-G43 je sice menšího formátu Micro ATX, což jí ale nic neubírá na její praktičnosti. Vzhledem k tomu, že dnes již není nutné do desky osazovat nekonečné množství rozšiřujících karet, bude vám i menší formát jistě dostačovat. Kvalitní zvukovou i síťovou kartu najdete již na desce, stejně jako dostatečný počet rozšiřujících slotů pro připojení USB zařízení. K dispozici jsou čtyři externí a dva interní porty USB 3.0 nebo šest rychlých portů SATA 6 Gb/s.

Komu by nestačil výkon integrované grafiky v procesoru (vybírat můžete z modelů určených pro patici Intel 1150), může osadit rychlejší grafiku do jednoho ze dvou slotů PCI Express ×16 třetí generace.

 Jednoznačným bonusem je pak cena. Tuto desku totiž pořídíte za cenu lehce překračující hranici 2 000 Kč, přičemž vám nabídne vše, co pro svoji kancelářskou práci nebo domácí používání budete potřebovat.

Výkon v malém rozměru

Parametry
Cena 3590 Kč včetně DPH
MSI Z97I Gaming AC
Patice Intel 1150
Čipset   Intel Z97
Formát mITX (Mini ITX)
Externí konektory  2× HDMI, DisplayPort, 2× eSATA, 6× audio, optický, 2× USB 2.0, 4× USB 3.0, RJ-45 (LAN), Wi-Fi, Bluetooth
Interní konektory USB 2.0, USB 3.0, SATA 6 Gb/s, audio
PCIe x16/×1   1/0
PCI    0
USB 3.0/2.0  6/6
SATA 6 Gb/s  4
RAM DDR3, 2 sloty
Zvukovka Sound Blaster Cinema 2, 7.1 kanálů

Nejen minimalisté musí ocenit propracovanost a doslova napěchovanost této miniaturní základní desky formátu Mini ITX. Na plochu 17 × 17 cm se totiž podařilo vměstnat v podstatě vše, co ke Gaming sérii desek MSI patří. Najdete zde tak veškeré komponenty odpovídající standardu Military Class 4, podporu přetaktování procesoru a pamětí (ty až do frekvence 3 300 MHz) a nechyní ani systém automatického přetaktování OC Genie 4.

O zvuk se stará čip od Creativu, o síťovou konektivitu a její uspořádání pak čip Killer E2205. Za zmínku rozhodně stojí i integrovaná Wi-Fi standardu 802.11 b/g/n nebo integrovaný Bluetooth modul. To se na základních deskách i větších formátů skutečně moc často nevidí.

I tak malá deska má i docela dobré možnosti pro rozšíření konfigurace. K dispozici jsou dva standardní DDR3 sloty, čtyři SATA sloty a především jeden dlouhý slot PCI Express ×16 pro přídavnou grafickou kartu. MSI navíc k této desce dodává i speciální edici zkrácené grafiky s čipem Nvidia GeForce GTX 760 se zvýšenými takty. Toto kombo se tak může postarat o dokonalý herní zážitek v minimálních rozměrech.

Tak to byly tipy od jednotlivých výrobců. Otázkou ale je, jaké by byly ty vaše? Zkuste se podělit v diskusi, jakou desku byste viděli jako ideální v kategorii Hry a přetaktování, Domácnost a kancelář nebo Výkon v malém rozměru.

Ohodnoťte tento článek!