Výrobci karet prý chystají dvouprocesorové Radeony „HD 7970 X2“

0

Už od lednového zahájení prodejů HD 7970 a 7950 se spekulovalo o dvouprocesorových kartách s nejvýkonnějším grafickým čipem AMD s kódovým označením Tahiti, které měly být vyvíjené pod kódovým označením New Zealand. Podle prvních zpráv, které nevypadaly příliš věrohodně, už tu měly být počátkem dubna. V poslední vlně, která se internetem prohnala koncem dubna, se ještě mluvilo o případném uvedení na červnovém Computexu 2012.

Po uvedení GTX 690 ale veškeré zprávy utichly a jak čas ubíhá, panuje stále větší nejistota, zda se referenční karty objeví. Neznáme ani důvod postupného posouvání byť neoficiálních termínů, kdy by se karta mohla objevit. Soupeřit s pro dané účely efektivnějšími čipy GK104 od Nvidie nebude snadné, nabízí se tak možnost, že důvodem váhání je vyčkávání na odladěnější výrobní proces, na nové revize čipů nebo na nasbírání dostatečného množství vydařených kousků grafických čipů s nižší spotřebou, a nebo konečně možnost, že si AMD tentokrát referenční dvouprocesorovou kartu odpustí pokud by uvedení mělo být jen za cenu omezeného množství a horentní sumy za kartu podobně jako u GeForce GTX 690 (od HD 3800 by to ale bylo poprvé). TechPowerUp ale stále trvá na tom, že AMD plánuje představit duální Radeon HD 7990 příští měsíc během Computexu 2012.


Zatím poslední dvouprocesorový Radeon od vývojářů z AMD – Radeon HD 6990.

Turecký Donanim Haber, častý zdroj raných, bohužel dost často i nepřesných zpráv (a občas se mu povedla už i vyslovená kachna), teď přišel s krátkou zprávou, že i kdyby AMD referenční „HD 7990“ neuvedlo, chtějí volného prostoru využít výrobci karet a přijít s vlastním dvouprocesorovým řešením.

To by si pochopitelně bez posvěcení AMD nejspíš nemohlo nárokovat označení Radeon HD 7990, a tak se o těchto kartách mluví zatím jako o „Radeonech HD 7970 X2“.

Zdroj neuvádí, kdo by konkrétně měl nové karty chystat, na extrémní grafiky postavené na nejvýkonnějších variantách čipu, které byly k sehnání i u nás, se ale u pár posledních modelových řad soustředil Asus u svých třicetitisícových karet z limitovaných sérií Mars (ale tam už jde spíš o konstruktérskou exhibici než o produkci karet s rozumnými vlastnostmi a cenou). O něco dříve předtím se do běžného prodeje u nás dostaly třeba střídmější nereferenční HD 4800 X2 od Sapphire nebo decentnější HD 3850 X2 a HD 3870 X2 opět od Asusu.

A jako vždy u podobných zpráv ještě douška na závěr – dokud takové karty neleží na stolech hardwarových magazínů (a dokonce ani to někdy nestačí), berte tyhle informace s velkou rezervou.

Zdroj: Donanimhaber (strojový překlad EN/CZ)

Ohodnoťte tento článek!