Výrobci optických mechanik se prý dohodli na cenách, jde po nich Evropská komise

0

Z mechanik pro čtení a zápis optických médií se již dávno stala navýsost nudná oblast počítačového hardwaru. Ačkoliv ale optické dnes mechaniky prakticky nikoho nezajímají, tvoří nadále součást prakticky každého nového počítače (pomineme-li netbooky a ultrabooky). Zákulisí tohoto průmyslového odvětví ale až tak ospalé nebude, naopak. Evropská komise je přesvědčena, že je v něm živo až přespříliš. S výrobci mechanik totiž zahajuje řízení pro podezření z kartelové dohody.

Společnosti vyrábějící optické mechaniky pro disky CD a DVD se údajně měly spolčit a uzavřít mezi sebou tajné dohody o určení cen. Tato praktika je ovšem nezákonná, neboť taková kartelová dohoda poškozuje spotřebitele umělým zvýšením cen zboží. Obvinění se týká hned třinácti dodavatelů. Ti měli údajně podvádět ve výběrových řízeních tak, že koordinovali své nabídky s konkurenty. Firmy si předem rozdělovaly zakázky a zároveň bránily tomu, aby soutěž tlačila ceny výrobků dolů. Stačilo, aby ostatní „soutěžitelé“ schválně podali neakceptovatelné nabídky, a zakázka spadla do klína tomu, na koho zrovna vyšla řada.

Optická mechanika, vnitřní konstrukce

Tisková zpráva Evropské komise bohužel neuvádí jména dotčených společností, ta se zřejmě dozvíme až se začátkem vlastního řízení. V současnosti probíhá první fáze vyšetřování, v níž byli „sprostí podezřelí“ zpraveni o tom, co se jim klade za vinu. Následně se pak mohou vyjádřit k příslušným důkazům a jiným skutečnostem a přednést případné obhajoby.

 

Evropská komise se domnívá, že tyto kartelové dohody platily po dobu přinejmenším pěti let. Tisková zpráva podotýká, že předkládání dohodnutých nabídek ve výběrových řízeních je jedním z nejzávažnějších porušení zákonů o ochraně hospodářské soutěže. Pokud se obvinění prokáže, mohou být přistižené společnosti potrestány pokutou o horní hranici až 10 % ročního obratu firmy.

Komise skutečně v minulosti udělila za porušení pravidel hospodářské soutěže nemalé pokuty. Masivní účtenku si vysloužil například Microsoft. Pro nás je zajímavé zejména řízení se společností Intel. O tu se komise zajímala v souvislosti s uplácením výrobců OEM a dalšími praktikami, kterými se v minulosti procesorová jednička údajně snažila odstavit konkurenční AMD. Roku 2009 Intel z procesu odešel s pokutou přesahující 1 miliardu EUR, ve věci ovšem probíhá odvolací řízení, shodou okolnosti právě v této době.

Zdroje: Evropská komise (Europa.eu)

Ohodnoťte tento článek!