Výrobci se nepoučí. Nástroj na počítačích od Samsungu vypíná Windows Update

0

Mít nezáplatovaný program v době neustále dostupného připojení k internetu není dobrý nápad, na tom se patrně shodneme. Zvlášť to platí pro internetové prohlížeče a operační systémy. Je proto na pováženou, když výrobce počítače zařídí, aby přestala fungovat služba Windows Update. Skrz tu se záplatuje nejen operační systém Windows, ale také prohlížeč Internet Explorer nebo někdy kancelářský balík Office.

Problém byl zpozorován na laptopech od Samsungu. Počítače od jihokorejského výrobce obsahují nástroj nazvaný SW Update. Nebuďme škarohlídi, protože vedle bloatwaru od výrobce aktualizuje také ovladače a důležité nástroje. Jeho existenci a přítomnost na počítačích lze opodstatnit. Podobný nástroj má snad každý výrobce počítačů. Problém nastává v tom, že SW Update vypíná Windows Update.

Co tím Samsung sleduje?

Nechává tím uživatele nechráněného na základní úrovni a pro to omluva neexistuje. Na problém narazil Patrick Barker, Microsoft MVP (Most Valuable Professional). Zjišťoval, proč se mu vypíná Windows Update, a došel k tomu, že ho pokaždé zařízne Disable_Windowsupdate.exe. Ten je součástí balíku SW Update od Samsungu. Po ohledání byl Barker schopen potvrdit své podezření.

 

Následně se připojil k podpoře Samsungu přes chat. Pracovník firmy mu přímo potvrdil, že SW Update skutečně vypíná službu Windows Update. V jeho odpovědi se skrývá rovněž odpověď na otázku, proč tak nástroj činí. Jde o to, že přes Windows Update se mohou stáhnout ovladače, které způsobují problémy. Stáhnou se totiž běžné verze ovladačů pro nalezený hardware.

To podle člověka z podpory Samsungu může způsobit trable, např. přestanou fungovat porty USB 3.0. Samsung se tak brání nefunkčnosti, což je samo o sobě v pořádku, ale bohužel tak činí nanejvýš nerozumným způsobem. Navíc se domnívám, že není problém v tom, aby komunikoval s Microsoftem a uživatelům se snažil přes Windows Update doručovat správné ovladače.

Doporučení

Co lze prozatím doporučit? Zbavte se nástroje SW Update, zapněte Windows Update, ale raději si hlídejte, co chce nainstalovat a vyhněte se instalaci ovladačů v případě, že počítač šlape, jak by měl. Celá aféra jistě bude mít dohru.

Výrobci počítačů se nepoučí, jak se zdá. Na své stroje stále předinstalovávají spoustu bloatwaru, čímž stroje jednak brzdí, jinak tím otravují uživatele. (Nikomu neprospěje 30denní demoverze antiviru, který navíc nemusí být z nejkvalitnějších.) Uživatel pak nadává na Windows, přestože samotný operační systém je v tom mnohdy nevinně.

Z nedávné doby mohu připomenout aféru s malwarem Superfish, jenž nenápadně vkládal před zraky uživatele vlastní reklamu a byl sám ještě k tomu nezabezpečený, takže ohrožoval zdraví Windows. S tímto kouskem se vytasilo Lenovo, jež už od distribuce malwaru upustilo.

Dobrá zpráva zní, že Microsoft po letech přestává být pasivní a prostřednictvím svých antivirových řešení podobné hrozby likviduje. Odstranil tak nejen Superfish, nedávno také starou a děravou verzi lišty pro prohlížeče Ask.

Zdroj: Debugging and reverse engineering via Microsoft News

Výrobci se nepoučí. Nástroj na počítačích od Samsungu vypíná Windows Update

Ohodnoťte tento článek!