Výrobci SSD rozpoutávají cenovou válku. Micron přiškrtí dodávky čipů konkurenci

0

Výrobci solid-state disků a paměťových čipů NAND flash cítí příležitost k růstu a chystají se na cenovou válku. Podle tchajwanského serveru DigiTimes se do ní mají zapojit Micron, Intel, Kingston, Sandisk a Samsung. Pokles cen umožňuje přechod na 16nm výrobní technologii (první SSD s těmito čipy představil Crucial na veletrhu Computex) a zdrojem optimismu pro výrobce je formát M.2, který umožní překonat dosavadní výkonnostní omezení rozhraní Serial ATA.

SSD Crucial MX100 s 16nm NAND typu MLC (Zdroj: The Tech Report)
SSD Crucial MX100 s 16nm NAND typu MLC (Zdroj: The Tech Report)

Micron se rozhodl posílit své postavení na spotřebitelském trhu, kde nabízí SSD a paměťové moduly pod značkou Crucial. Ostatní výrobce, kterým dodává paměťové čipy, hodlá vydusit omezením dodávek, aby více zbylo pro Crucial. V plánu je údajně navýšit dodávky vlastních SSD na dvojnásobek, a to nikterak pozvolna, ale v horizontu jednoho čtvrtletí.

Výrobci, kteří doposud odebírali čipy Micronu, se ale svého podílu na trhu nevzdají bez boje, což může být příležitost pro ostatní dodavatele čipů. Výrobu SSD navíc v nedávné době navýšil také Kingston (který je plně závislý na externích dodávkách). Analytici odhadují, že za letošní rok by se mohlo prodat 85,5–91,2 milionů SSD, takže Kingston by s produkcí 600 tisíc kusů měsíčně mohl obsadit 11–12 % trhu a pozici třetího největšího výrobce. První místo momentálně patří Samsungu; na záda mu dýchá Sandisk, který se v roce 2013 posunul ze šesté příčky na druhou a ovládl 16 % trhu.

 

Zprávy o cenové válce je nicméně potřeba brát trochu s rezervou. Výrobci jistě mají v živé paměti ne tak dávnou dobu, kdy cenu DRAM srazili níž, než by sami chtěli, a v ostré konkurenci pak zkrachovalo několik menších výrobců. Dodávky SSD mají ale v letošním roce vzrůst o 50–60 % a i když se tempo zvolňuje (loni to bylo 82 %), paměti NAND flash mají na rozdíl od DRAM stále kam růst.

Zdroj: DigiTimes

Ohodnoťte tento článek!