Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům

34
ASRrock Fatal1ty AB350 Gaming K4, jedna z prvogeneračních desek pro Ryzeny (Zdroj: ASRock)

Možná jste zaznamenali, že se v prvních dnech a týdnech dostupnosti procesorů Skylake-X rozpoutala malá aférka kolem napájení desek platformy X299. Na Youtube ji rozpoutal overclocker Roman Hartung, známý na internetu pod přezdívkou Der8auer. Zkritizoval, že na řadě desek dosahují napájecí kaskády regulující napětí pro procesor při přetaktování velmi vysokých teplot. Kolem jeho dvou videí (viz zdezde) se strhly tradiční fanouškovské spory, nicméně skrývá se za nimi kromě spotřeby přetočeného Skylake-X minimálně ještě jeden reálný problém: výrobci desek totiž osazují málo funkční chladiče.

Když se podíváte na následující snímek desky Asus Rampage VI Apex (zdroj: allroundpc), můžete vidět, že chladič nasazený na napájecí kaskádu nemá žádné žebrování a je tvořen souvislým blokem hmoty (doufejme, že je to alespoň hliník a ne plast). U pasivního chladiče je přitom žádoucí mít co největší plochu, kvůli čemuž se pasivy opatřují žebrováním, podobně jako třeba pouzdra elektromotorů nebo transformátorů. Současný módní vzhled ale žebra z nějakého důvodu nerad a používá tyto „bloky“.

Asus Rampage VI Apex, původní design chladiče napájecí kaskády (Zdroj: allroundpc)
Asus Rampage VI Apex, původní design chladiče napájecí kaskády (Zdroj: allroundpc)

Desky se obvykle fotí z úhlů, z nichž to není příliš evidentní, ale dnešní pasivy na napájecích kaskádách tímto problémem trpí zdá se hodně často. Skutečně často nejsou nijak prostupné pro vzduch, jehož proudění by je mělo ochlazovat. V některých těchto případech by tak asi teploty napájecí kaskády mohly po sejmutí a vystavení mosFETů přímému proudu vzduchu i klesnout.

Jak snížit teplotu tajným starodávným trikem

Ovšem nezoufejme, není vše ztraceno. Na webu se nyní objevila zpráva, že výrobci desek na výše zmíněná videa zareagovali. Asus přispěchal se zlepšením chlazením napájecí kaskády na desce, kterou jsme výše ukázali, a představil ho stejný Der8auer. Ten údajně Asusu s návrhem přímo pomáhal. V čem zlepšení spočívá? Do masivního bloku, který původně byl na regulátorech napětí, inženýři vyfrézovali dvanáct zářezů, čímž se zformují žebra, kterými konečně může pronikat vzduch.

Zdokonalená verze chladiče, která znovuobjevuje žebrování
Zdokonalená verze chladiče, která znovuobjevuje žebrování

Ano, ironie dnešní doby je, že výrobce základních desek (ale i PC a notebooků, mimochodem) potřebuje Youtubera na to, aby mu vysvětlil, že pasivní chladič by měl být žebrovaný. Asi bych doufal, že ona „kolaborace“ je zde hlavně marketingový trik, protože toto musí inženýři Asusu dávno vědět. Problém bude spíš v tom, že pasivy – nebo možná lépe řečeno ozdobné kryty – navrhuje místo nich „návrhář“ přes vzhled, nikoliv přes chlazení.

Jako za první krok k „obecné nápravě“ za to buďme rádi, ale s trochou zkušeností asi hned víte, že to, co je na obrázku, není nijak ideální. Žebra chladiče jsou od toho, aby byla obtékána, a tudíž by měla mít jiný profil než zde – co největší délku, ale spíše menší tloušťku, aby jich bylo možno nahustit víc vedle sebe a zároveň nebránit pronikání vzduchu. Stačí se ostatně podívat na jakýkoliv seriózní chladič procesoru nebo grafiky a vidíte, že správný profil žeber jsou „listy“, ne řídké a široké „zdi“ s relativně malým rozestupem a navíc ostrými hranami. V tomto konkrétním případě by asi od věci nebyla ani větší výška žeber.

Líp už bylo

A bývaly časy, kdy to dokonce i výrobci desek věděli, že čím víc žeber, tím líp, jak dosvědčuje třeba následující obrázek, který kdosi vložil do komentářů k tomuto tématu na webu techPowerUp. Objem chladiče je sice absurdně předimenzovaný, ale žebrování přece jen účinnější. Před deseti lety evidentně na Tchaj-wanu věděli jak na to. Škoda, že jen dekáda stačila k tomu, aby byly na většině desek pasivy více nebo méně nefunkční.

Asus Maximus X38, deska z roku 2007 (původní zdroj: XFastest)
Asus Maximus X38, deska z roku 2007 (původní zdroj: XFastest)

Vtipné na tom je, že tento zlepšovák pasivních chladičů napájecí kaskády prezentovaný nyní na Rampage VI Apex už na trhu existuje. Jen nesmíte za desku platit tolik. Na levných modelech základovek zdá se hodně podobně vypadající prořezávaný pasiv nabízí třeba ASRock. Jak ale začnete pohlížet na vyšší cenové mřížky, žebrování mizí a pasivy se opět mění v onen populární typ „solidní bariéra“, který žádné otvory, kterými by mohl vzduch prostupovat a odebírat teplo, nemá. Ale zato nabízí „design“.

Levná deska, ale pasivy jsou přesto žebrované, byť jejich profil není nějak skvělý (ASRock B350M Pro4)
Levná deska, ale pasivy jsou přesto žebrované, byť jejich profil není dvakrát vhodný (ASRock B350M Pro4)

Nicméně abychom se jenom nepošklebovali, ono vylepšení chlazení na zmíněné Rampage VI Apex nespočívalo jen v improvizovaně vypadajících žebrech. Asus také přidal backplate z druhé strany (který by snad také mohl s rozvodem tepla trošku pomoci, byť lepší pasiv zepředu, kde máte ve skříni „airflow“ by měl být o dost účinnější). Pasiv by také měl umožňovat uchycení ventilátoru pro aktivní ochlazování. Der8auerovi se podařilo s opravenou deskou (ale bez ventilátoru) dostat z napájecí kaskády 340 W, aniž by se spustil throttling, přitom už ale mosFETy měly 103 stupňů, což rozhodně není ideální.

Tento dražší hráčský model ale místo pasivu staví zeď proti cirkulaci vzduchu
Tento dražší hráčský model ale místo pasivu staví zeď proti cirkulaci vzduchu (MSI B350M Mortar, ASRock má ale podobnou)

Jaká poptávka, taková nabídka

Asi by nebylo od věci založit na sociálních sítích nějakou lobby za funkční hardware, která by výrobcům dokázala říct, že aspoň na některé modely by mohli použít staré dobré žebrované pasivy, i když to nevypadá „agresivně“, „gaming“ a tak podobně. Případně aspoň udělat osvětu mezi klientelou, která ony vyumělkované, ale přitom špatně fungující „designovky“ kupuje, aby věděla, pro co svými peněženkami raději hlasovat.

Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

34 KOMENTÁŘE

  • Klidně budu chtít desku s dobře žebrovanámi pasivy než tyhle bloky…ale když něco takového nejde sehnat, tak je člověk nahranej.
   Když jsem vybíral X370 desku pod R7 1700 nakonec jsem zvolil Asus Prime X370-Pro kde to žebrování aspoň nějaké je (bylo i několik dalších důvodů). Vůbec není ideální ale stále lepší než jeden blok hliníku.
   Styl chladičů čipsetu je taky často o ničem. Tam bývá kus hliníku s nějakými „žebry“ ale nakonec přes to plácnou třeba samolepku, takže je to zase k prdu.
   By mě zajímalo kde ty nové „cool“ a „gaming“ designy začaly. Nevěřím tomu, že to výrobci začali dělat na popud zákazníků. Spíš to zkusili a když viděli, že se to prodá tak se toho chytli a už je z toho mega lavina…
   Stejně jako se všema těma RGB LEDkama…

    • Přesně. To „cool“ nezlepší chlazením/provozní vlastnosti, „gaming“ nezlepší výkon PC ani výkon uživatele ve hře, atd. Parafrázoval bych situaci kolegyně, říká mi: „koupila jsem si flashku“, „růžovou co?“ odpovídám. „jak to víš?“ ptá se…a dál není třeba pokračovat 😀

     • Tohle není jen o designu, ale hlavně o výrobních nákladech a celkovém obratu. Kus extrudovaného hliníkového profilu, kterému se začistí kraje a navrtají dva kotevní otvory se závitem je řádově levnější a jednodušší na výrobu, než jemné příčné prořezávání nebo dokonce složitá forma na vstřikování hliníku, která by se musela zaplatit na jedné revizi nebo v lepším případě sérii desky.

      Paradoxně jsou tedy levnější mainstreamové desky vyráběné ve větších sériích ve výhodě oproti highendovým kouskům, kterých se dělá řádově méně a používají je hlavně prachatí ignoranti nebo nadšenci pro OC, kteří klidně připlatí za vodníka nebo dál desku upravují.

      Tím nechci říct, že se stejná finančně úsporná zvěrstva nedají najít i v mainstreamu, pokud výrobce ví, že na běžný provoz bude jakýkoliv kus hliníku stačit a overclockerům stejně neuzná závadu, když to časem upečou. Naopak je to pro ně žádoucí kurvítko, aby se prodávaly stále nové výrobky.

 1. Mam z97 mpower max ac a vyzera aj dobre a pod hladkym povrchom je zo spodu rebrovanie.dovod preco som ju ale kupoval je pripojenie na vodne chladenie.a mozem pretazovat napajacie kaskady donekonecna a v zivote sa neprehreju.keby mali tieto drahe dosky moznost pripojenia na vodu verim tomu ze by to kazdy overclocker vyuzil.

 2. Mně tak připadá, že dneska je u desek nejdůležitější, aby měly co nejvíc světýlek (rozuměj LED podvícení) a taky pokud možno v co nejvíce barvičkách. Praktické a důležité věci jako např. právě to chlazení kaskád a čipsetu, případně rozmístění slotů a konektorů je už jaksi podružné.

 3. Mne zase baví, jak ze všeho marketing obratně vytříská maximum… Zprznili jsme produkt až k bodu, kdy jeho funkčnost velice vrávorá, ale nyní jsme díky tomu a tomu lepší a radostnější. Pár nových názvů, pár známých jmen a z totálního fiaska je najednou průlom.
  Nejhorší na tom je, že marketing bez takových kiksů dost dobře pokulhává a když nemá průšvih, který je nutný napravit, musí si vymyslet nějakou fiktivní koninu sám – viz nvidia a jejich (vtipný, ale mistrný) kousek s MaxQ. Jeden rok na sebe strhávají pozornost „výkon desktopu v noteboocích“, kdy razantně pustili uzdu TDP, aby rok následující přišli s průlomem v chlazení notebooků, kdy opět TDP (i s výkonem) spadlo dolů.
  Ale prostě tak to funguje a bez neustálého fiktivního vylepšování se věci neprodají…

 4. A kdo s tím přišel? No přece Asus! A zbylí dva majoritní výrobci (GB+MSI) se přidali. Dokonce vznikla ještě další úchylka, kompletně zakrytá MB. Chladiče v podobě zásobníku do útočné pušky (tuším GB) ani nepočítám.

  Lidstvo hloupne, a není to jen otázka konstrukce základních desek a základních termomechanických pouček.

  • Pravda. Často se hraje na to „jak to vypadá“ než na to „jak to funguje“.
   Jj, bylo to GB (G1 Killer). Pak taky G1 Assassin2 a MSI s deskou Bigbang. Teď nedávno se zase objevilo SSD do PCIe Apcer Commando.

   No prostě úchylárny 😀

 5. „Objem chladiče je sice absurdně předimenzovaný, ale žebrování přece jen účinnější.“

  Asi to nevíš ale severní můstky x38-x48 a kaskáda byli pěkný pekáče od 1333 FSB a více . Takový podle tebe masivní chladiče byli i málo. Mnohdy se tam dávaly extra chladiče s heatpipe apod.

 6. Jak může o nabídce rozhodovat poptávka, když není z čeho vybírat.
  Jak já bych bral kvalitní čistou desku… ale všechno je to barevný blikající cirkus jak pro malé děcka.
  Nebo je naopak deska tak osekaná, že nemá chlazení vůbec, popřípadě na polovině napájecí kaskády, což je taky neskutečná kravina.

  Mi to připadá, jako by o deskách rozhodovalo nějaké namyšlené ale logiky zcela prosté marketingové oddělení..
  Tuhle desku dáme jako levnou, tak zní ty chladiče sundáme, tuhle dáme jako střed, tak tam jeden chladič necháme, tuhle dvě chceme jako nejdražší, chladiče udělejte barevnější a tvarově jak kosmickou loď, přidáme RGB diody, nápisy jako GAMING a OC. To jsme dobří jak jsme to zmákli, dáme si prémie.
  https://www.youtube.com/watch?v=TEbM8oNq1jA

  V dávných dobách, kdy si ještě Intel dělal svoje desky ve velkém, jsem je bral jako poctivou kvalitu.
  Tenkrát se sice ještě nechladily napájecí obvody, ale co se chladičů chipsetu týče, tak mel Intel kolikrát až 3x větší než jiní výrobci.
  U Intel desek bych chladič za provozu vlažný, u jiných výrobců se na něm nedala udržet ruka.
  Když se mi náhodou dostane nějaký starý HW do rukou, tak je kolikrát vidět, jak je za ty roky zadní strana desky pod chipsetem zapečená a hnědá a Intel vypadá stále jako nový.
  https://uae.microless.com/cdn/products/28897-hi.jpg

 7. To je tak, ked funkcnost ustupuje dizajnu. Vsak sme to videli uz pri uvedeni Win8. Si zrejme povedali, vsak zaruku to prezije a potom nech si clovek kupi nove a ked to odide pri taktovani, tak o to lepsie lebo na to sa zaruka nevztahuje.

 8. Pokud se barevná světýlka nepřeženou (zapojením led pásků do zakladní desky a následným omotáním celého bytu) tak jsou naopak velice hezká a u klávesnice i praktická. Sám bych tomu nevěřil, ale máme doma svítící i nesvítící počítače a musím uznat, že hezčí počítač je ten, co svítí…. Všechno je jen hra, i nejlépe chlazenou desku nebo špatně chlazenou desku nakonec vyhodíme a koupíme aktuální model a hrajeme dál… Lidstvo si hraje.

 9. Silně pochybuji, že ty tenké mezery nějak zlepší přenos tepla. Teplo se tuším šíří od zdroje dvěma způsoby:
  1, vyzařováním
  2, přenosem.
  ad1, V tomto ohledu je to spíše taková vějička na laiky, protože vyzařovací plocha(kolmá) se vlastně zmenšila.
  ad2, Ty mezery jsou dost malé vzledem k jejich délce, takže by IMHO kolem musel být dost velký průvan, aby to mělo pozitivní efekt.

  Ta trubička mezi má být heatpipe? Pokud ano, tak o nějakém velkém rozdílu si můžeme nechat zdát, pokud nebude na ten pasivek přímo foukat větrák.

  IMHO je to celé o hašení negativní publicity koupením jednoho youtubera….