Vyrobit Samsung Galaxy S5 stojí 256 dolarů, tvrdí IHS iSuppli. Prodává se za trojnásobek

0

Odborníci analytické společnosti IHS iSuppli mají v popisu práce rozebírat nejnovější spotřební elektroniku a na základě cen jednotlivých komponent odhadovat výrobní náklady – takzvaný „bill of materials“. V nedávné minulosti se jejich obětí stal například Playstation 4, vděčným tématem jsou ale dlouhodobě mobilní telefony. Samsung Galaxy S5, nejnovější vlajková loď korejského výrobce, se ve Spojených státech prodává za zhruba 660 dolarů, v České republice za neblokovaný telefon dáte nejméně 17 000 Kč. Podle rozborky IHS iSuppli je cena komponent a montáže (bez nákladů na vývoj, logistiku a marketing) kulatých 256 dolarů, v přepočtu tedy asi 5100 Kč (bez DPH).

Samsung Galaxy S5Samsung Galaxy S5 

Ačkoliv maloobchodní cena, minimálně ta česká, je zhruba třikrát vyšší, z hlediska výrobních nákladů je Galaxy S5 poměrně drahý. „Dříve platilo, že nejvyšší model Samsungu se prodával za 600 dolarů bez závazku a měl výrobní náklady okolo 200 dolarů. Nyní už je to pravidelně nad $250,“ konstatuje analytik Andrew Rassweiler. Už loňský Galaxy S4 měl „bill of materials“ okolo 240 dolarů. Apple naproti tomu drží výrobní náklady stále okolo dvou set dolarů, přestože iPhone 5S se prodává ještě dráž.

 

Navzdory tomu Rassweiler není z přístroje nijak zvlášť nadšený. „S5 představuje konzervativní, evoluční přístup. (…) Uvnitř vidíme mnoho recyklovaných komponent, které jsme viděli už dříve. Není zde nic průlomového, je to v podstatě jen pokračování toho, co už bylo dříve,“ hodnotí.

Samsung Galaxy S5

Samsung Galaxy S5

Nejdražší součástkou Galaxy S5 je 5,1palcový displej s rozlišením 1920 × 1080 pixelů, jehož cenu IHS iSuppli odhaduje na $63. Další velkou položkou je integrovaný obvod zahrnující procesor Qualcomm Snapdragon 801, operační paměť (DRAM) a pevnou paměť (NAND Flash). Přestože paměti (dohromady za $33) si Samsung vyrábí vlastními silami, celý „agregát“ podle analytiků stojí lehce přes 102 dolarů. Dalšími relativně velkými položkami jsou fotoaparáty ($19), akumulátor ($11) a Wi-Fi modul ($9).

Snímač otisků prstů na Galaxy S5Snímač otisků prstů na Galaxy S5

Galaxy S5 je také vybaven snímačem otisku prstů. Ve srovnání s iPhonem 5S, který s touto funkcí přišel jako první, je ale nespolehlivý – správné načtení otisku často vyžaduje několik pokusů, což tento způsob autentifikace činí nepohodlným a zdhlouhavým. IHS iSuppli má odpověď, proč tomu tak je. Zatímco Apple nakupuje snímače za 15 dolarů za kus, Samsung sáhl po levnější alternativě s cenou čtyř dolarů. A šetření se mu v tomto případě nevyplatilo.

Zdroj: Guru3D, eWeek

Ohodnoťte tento článek!