Výrobna UMC hledá strategického investora. Že by šance pro Qualcomm?

0

Intel tvrdí, že obchodní model nezávislých výroben mikročipů je neudržitelný a TSMC mu částečně dává za pravdu, když vymýšlí, jak by největším zákazníkům mohlo pronajímat celé továrny. Druhá největší foundry na Tchaj-wanu, United Microelectronics Corporation, nechce zůstat pozadu, namísto pronájmu továren ale nabízí svým největším zákazníkům možnost získat ve společnosti majetkový podíl.

UMC potvrdilo, že nabízí k odprodeji desetiprocentní podíl ve společnosti. Generální ředitel Shih-Wei Sun však ujišťuje finanční analytiky (a hlavně asi obchodníky s akciemi), že firma nemá finanční problémy a důvodem je zkrátka hledání silného partnera, který ji pomůže buď technologicky, nebo z hlediska mezipodnikové kolaborace. Takovým vysněným investorem by měla být buď soukromá investiční skupina, která by těžila ze synergie s již existujícími investicemi do polovodičového sektoru, nebo někdo z významných zákazníků firmy, kdo by UMC zajistil stabilní odbyt.

 

Investorem z prvního soudku by mohla být například Mubadala Development z Abú Dhabí, nebo její odnož ATIC, která je většinovým vlastníkem Globalfoundries a také spolupodílníkem ve firmě Calxeda. Klíčovým zákazníkem by pro změnu mohl být Qualcomm. Dodavatel procesorů pro mobilní telefony a tablety se nedávno rozhádal s TSMC a rozdělil své objednávky mezi Samsung, Globalfoundries a UMC. Vyrábět současně u třech firem, byť minimálně Samsung a GloFo mají kompatibilní výrobní postup, je zbytečně drahé, takže kdo se nejvíce osvědčí, má naději, že Qualcomm u něj pár let zůstane.

A podle starších zpráv se Qualcomm skutečně poohlíží po možnostech, jak získat vlastní výrobní kapacity. Jenže UMC v zavádění nových technologií za svými konkurenty zaostává a Qualcomm chce vyrábět čipy těmi nejpokročilejšími postupy, takže zde nevidíme šance UMC úplně nejlépe.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!