Vysaje AMD nVidii mozky? Přetáhlo od konkurence odborníka na marketing

0

Velmi často se v komentářích i článcích na nejrůznějších webech (náš nevyjímaje) objevují nářky nad tím, že AMD nedokáže uplatnit svůj technologický potenciál, protože ho táhne ke dnu špatně fungující marketingová podpora (ve srovnání s tu Intelem, tu Nvidií, podle situace). Přijmeme-li tyto úvahy, pak se možná pro procesorovou dvojku blýská na lepší časy. Z Nvidie totiž přetáhla jednoho z marketingových expertů, Seana Pelletiera.

Ten v ní pracoval jako vrchní manažer pro technický marketing (s působností zejména pro notebooky). Co si pod tím představit: Sean Pelletier byl jakýmsi prostředníkem mezi firmou a médii. Na starosti měl jak přímou komunikaci s novináři a recenzenty (ale i zákazníky), tak i materiály a informace, které jim firma poskytovala. Podílel se tak v podstatě na tvorbě strategie, jak výrobky firmy prezentovat a co o nich říct či ukázat; dle svých schopností tak v ideálním případě dokázal zajistit pozitivní mediální přijetí toho či onoho modelu GeForce. Zároveň zpracovával zpětnou vazbu z médií: například v případech, kdy recenzenti narazili na nějaký problém, jim ho pomáhal vyřešit, případně předat hlášení na patřičná místa.

Sean Pelletier

Zároveň však tvořil i první vlnu kritiky přímo uvnitř firmy, hodnotil totiž připravované produkty a odchytával potenciální problémy. Díky takovým simulovaným recenzním nanečisto pak hardware pochopitelně dopadá lépe i ve zhodnocení skutečných novinářů. V tomto ohledu se tedy tento „markeťák“ přímo podílel na tvorbě grafických karet a (v případě Tegry) čipů SoC. K této úloze, jakož i k práci s novináři má sám dobrou průpravu, působil totiž několik let jako redaktor třeba v HardOCP nebo webu PC Perspective.

V AMD by Pelletier údajně měl zastávat podobnou pozici jako v Nvidii. Minulé zaměření na notebooky jistě přijde vhod, neboť čipy pro mobilní sféru v současnosti již mají vyšší důležitost než ty pro desktop, navíc v laptopech firma vedle APU potřebuje opět prosadit své dedikované grafiky, které ztrácejí pozice ve prospěch konkurenčních GeForce.

Logo společnosti AMD

Je pozitivní (z pohledu AMD) vidět, že v poslední době do firmy přicházejí osoby s dobrými referencemi, a to i z dobře rozjeté Nvidie, či z gigantů jako je Apple. Mohlo by to naznačovat, že procesorová dvojka, která je momentálně ve ztrátě a potýká se z propadem prodejů a tržního podílu, má lepší budoucnost, než by se nám nezasvěceným mohlo vzdát. Například Raja KoduriJim Keller by asi z Apple těžko odešli za vyhlídkou, že jejich nový zaměstnavatel brzo zkrachuje a zkazí jim tím curriculum vitae.

Aktualizace (6.6. 2013):
Dle AnandTechu je Pelletier překvapivě už zase v Nvidii. Angažmá v AMD podle všeho bylo spíše zkušební, načež zdá se seznal, že v původním působišti se mu líbilo víc, a tak se do něj navrátil. Podle sdělení pro AnandTech v tom ale nebyly žádné problémy, které by s novým (dočasným) zaměstnáním měl. Je pochopitelně poněkud zvláštní, když se mezi přímou konkurencí zaměstnanec přesune takhle na otočku; do podmínek, které byly na obou stranách vyjednány, ale nevidím, takže nebudu soudit. Tento kuriózní případ by ale mohl naznačovat, že co do personálu není AMD zdaleka ještě tak stabilizované, jak by se mohlo znát. Uvnitř dost možná panuje ještě značný chaos.

 

Za poslední léta, kdy význam AMD upadá, jsme byli zvyklí spíše na provoz důležitých zaměstnanců opačným směrem. Mimochodem, v posledních dnech také AMD dosáhlo jistého vítězství v soudním sporu, který vede s přeběhlíky do Nvidie, kteří měli v plánu ke konkurenci vynést tajná data a odlákat další kvalifikované pracovníky. Pozoruhodně je mezi žalovanými také Rob Feldstein, jehož loňskému odchodu z AMD do Nvidie byla rovněž v médiích přikládána velká váha, neboť je mu připisován podíl na úspěšných zakázkách pro Xbox 360, Wii a potenciálně i přítomnosti čipů AMD v konzolích budoucí (a nyní už téměř současné) generace.

Soud vyhověl AMD a vydal předběžné opatření zakazující obviněným předat dokumenty AMD konkurenci, jakož i dopouštět se nadále pokusů o zlanaření zaměstnanců firmy. Zdá se, že AMD v kauze na základě předložených důkazů uspěje, čemuž nasvědčuje i toto předběžné opatření. Je nicméně také třeba připomenout, že obvinění zřejmě jednali z vlastní vůle, z dosavadních informací se nezdá, že by do jejich počínaní byla Nvidia jako taková nějak zapojená.

Zdroje: AnandTech, LinkedIn, TechEye

Ohodnoťte tento článek!
💉💉💉💉 Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost * * * Rusko, иди на хуй

1 komentář