Vyšel Chrome 57. Pro ochranu osobních údajů udělal další krok

5
Google Chrome
Google Chrome

Tento týden vyšla aktualizace desktopového prohlížeče Googlu. Chrome 57 se do historie nijak významně nezapíše, má jen dvě novinky, které stojí za zmínku.

Chrome 56 začal upozorňovat na nešifrované weby s formuláři pro zadání osobních údajů. V adresním řádku u nich uvidíte upozornění a hlášku Nezabezpečeno. Sedmapadesátka půjde ještě dál. Na stejných stránkách zobrazí varování přímo ve formulářích.

Nezabezpečené formuláře v Chromu 57 zobrazí varování
Nezabezpečené formuláře v Chromu 57 zobrazí varování

Podle screenshotu ale uvidíte varování u stránek běžících přes HTTP při zadávání přihlašovacích údajů nebo čísel z platebních karet. Při testu na nintendoshop.cz, jrc.cz nebo lupa.cz jsem však ve formuláři žádnou červenou hlášku neviděl. Na HTTPS přitom neběží žádný z nich.

A druhá novinka? Google odstranil stránku chrome://plugins sloužící k nastavení zásuvných modulů. Zablokovat Flash, integrovanou čtečku PDF a DRM ochranu Widevine můžete v Nastavení obsahu prohlížeče (chrome://settings/content).

Vyšel Chrome 57. Pro ochranu osobních údajů udělal další krok
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas

5 KOMENTÁŘE

  1. Stránka může být přes HTTP, ale když bude odeslání formuláře přes HTTPS, tak není problém. Vzápětí bude přesměrování zpět na HTTP a je to. Šetří to výkon serveru a taky nemusíte mít certifikát pro vlastní Web. Kontrola hesla může být na jiné doméně. Ale je to obezlička. Dneska je možné mít certifikát i zadarmo (Let’s Encrypt) nebo do 300 Kč/rok. Hosting si však za HTTPS může říct taky něco.

    • Na těch dev stránkách Google (odkaz výše) snad zmiňují, že vnořený https objekt k přihlášení bez výstrahy nestačí. Na https musí být celá stránka (např. přesměrování loginu na nové okno) s návratem k http, jinak k varování ze strany Chrome dojde.