Vyšel LibreOffice 4.4. Zlepšuje kompatibilitu s MS Office, má nové fonty, šablony atd.

0

The Document Foundation (TDF) před týdnem vydala již devátou majoritní verzi kancelářského balíčku. LibreOffice 4.4 popisuje jako nejhezčí vydání v historii. To jednak díky grafickým úpravám samotných editorů a jednak díky zlepšené interoperabilitě s formáty OOXML, které jsou nativní v Microsoft Office. Odteď budou v LibreOffice vypadat zase o kus podobněji jako v kanceláři Microsoftu.

LibreOffice Writer 4.3 vs. Writer 4.4
LibreOffice Writer 4.3 vs. Writer 4.4, všimněte si nových lišt a tlačítek 

LibreOffice má nově zpracované lišty, menu, pravítka i dialogová okna. Jiná jsou také tlačítka, ve výchozím nastavení jsou větší, některá mají nový design. V OS X jsou už v základu monochromatická, aby lépe zapadla do systému.

Z hlavních funkčních novinek pak TDF zmiňuje využití hardwarové akcelerace (OpenGL) při animování přechodů mezi snímky v prezentacích, zatím to však funguje jen ve Windows. Při exportu PDF lze dokumenty elektronicky podepsat.

 

Součástí jsou nové fonty Caladea a Carlito, které mají stejnou velikost a proporce jako Cambria a Calibri, tedy výchozí písma v Microsoft Office 2007 a novějších. Díky tomu budou především v Linuxu a OS X vypadat dokumenty stejně, jak zamýšlel autor s Windows. Přibyly rovněž nové šablony dokumentů.

Tvůrci LibreOffice pak zlepšili nebo přidali import z dalších aplikací jako Microsoft Visio, Publisher, Works, AbiWork, Adobe Pagemaker, MacDraw, MacDraw II a RagTime. Kompletní seznam změn a novinek najdete zde. LIbreOffice 4.4 si můžete stáhnout z www.libreoffice.org.

Zdroj: The Document Foundation

Ohodnoťte tento článek!