Vyšla Fedora 29, je rychlejší než dřív a děkuje Microsoftu

0
Fedora 29
Fedora 29

Tento týden to bylo 15 let od vydání první Fedory označené jako Core 1. Oslavit to můžete vyzkoušením nové Fedory 29. Linuxová distribuce, o kterou z velké části pečuje brněnská pobočka Red Hatu, je ke stažení na getfedora.org. Běžným uživatelům je určená verze Workstation.

Aktuální edice běží linuxovém jádru 4.19 a hlavním desktopem je Gnome 3.30. Právě jeho a aplikací s ním distribuovaných se týkají hlavní novinky. Gnome snižuje paměťovou náročnost a zvyšuje rychlost prostředí. Aplikace instalované z balíčků Flatpak se nově umí automaticky aktualizovat. Přes program Boxy sloužící ke správě virtuálních počítačů se teď můžete připojit ke vzdálené ploše Windows (přes RDP).

Výchozím prohlížečem Fedory 29 je Firefox 62 (po instalaci se už aktualizuje na v63), o e-maily se stará Evolution 3.30 a kancelářskou práci obstará LibreOffice 6.1.1.

Mimochodem: Před měsícem Microsoft oznámil, že pro linuxové projekty bezplatně nabídne přistup ke svým 60 000 patentů. V článku jsem spekuloval, že by to mohlo Linuxu přinést konečně bezproblémové vykreslování písem. Red Hat, který ctí patenty, se toho chytil a ve Fedoře aktivoval FreeType, což je svobodná alternativa redmondské technologie ClearType pro subpixelové vyhlazování fontů. Sami tvůrci FreeTypu na webu uvádějí, že jejich varianta „využívá“ devět patentů Microsoftu, proto jej Fedora dosud nepoužívala.

Vyšla Fedora 29, je rychlejší než dřív a děkuje Microsoftu
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (76.47%) 17 hlasů