Výsledek aféry úniků Windows 8? Naše soukromí bude ve větším bezpečí

0

Microsoft provedl vlastní vyšetřování a odhalil zaměstnance, který neoprávněně předával data a nehotové verze Windows 8 jednomu nejmenovanému francouzskému bloggerovi. Případ převzala FBI a Alex Kibkalo jde k soudu. V souvislosti s úniky byla odstavena z provozu webová stránka wzor.net, kde se v poslední době objevilo nemálo uniklých věcí kolem Windows. WZor nicméně pravděpodobně není člověkem, který byl předmětem soudního sporu.

Blogger s přezdívkou Canouna

V polovině roku 2012, ještě před uvedením Windows 8, jsme viděli spoustu materiálů od člověka s přezdívkou Canouna. Určitě si vybavíte snímky s velkým vodoznakem WinUnleaked.tk. Web byl později odstaven a chvíli byla adresa přesměrována na microsoft.com. Podle všeho je tedy Canouna člověk, jenž získával materiály od Kibkala, bývalého softwarového architekta z Microsoftu.

Kibkalo se zajímal o to, zda blogger nezná hackery, kteří by se chtěli účastnit napsání falešných aktivačních serverů pro Windows 8. Právě toho se Microsoft obával, nikoli uniklých obrázků.

Nepřehlédněte: Bývalý softwarový architekt z Microsoftu byl zatčen za úniky Windows 7 a 8

Byl to právě Canouna, kdo spolupachatele odhalil firmě. Ovšem nikoli záměrně. Sám se totiž Microsoftu dotázal, zda jsou uniklé části kódu skutečně pravé. Pak se stalo něco, co ve světě vyvolalo rozporuplné reakce. Redmondští totiž na základě podezření nahlédli do e-mailového účtu, z něhož dotaz přišel. Blogger kupodivu používal Hotmail. Mohl být tak hloupý?

Použití bezplatné e mailové služby, kterou poskytuje firma, od níž neoprávněně získáváte data, nezní jako dobrý nápad. Za druhé tento zásah do soukromí vyvolal otázku, zda jsou naše data u Microsoftu v bezpečí. Firma dlouhodobě kritizuje Google za to, že se obohacuje na sledování uživatelů a procházení jejich e-mailů. Aby internetový gigant mohl personalizovat reklamy, naše e-maily si někdo projít musí. Bavíme se nicméně o robotu, nikoli o živém člověku. Microsoft naproti tomu zprávy nečte. Až na tento konkrétní případ, kdy vyšetřoval špionáž na domácí půdě.

Instalace jazykového balíčku ve Windows 8; Zdroj: WinUnleaked.tk

Pamatuje na obrázky z WinUnleaked.tk?

O soukromí se bát nemusíme

Oba případy proto zní docela neporovnatelně. Osobně příliš nechápu, jak je mohou média přímo porovnávat a kritizovat Microsoft za pokrytectví. Podle agenta FBI ukradl Kibkalo zdrojové kódy, kity pro vývojáře, nehotové aktualizace a dokumentaci. Všechno byly přísně tajné materiály.

Že bývalý zaměstnanec moc rozumu nepobral, svědčí rovněž fakt, že data ukládal do SkyDrive a odkazy sdílel pomocí Windows Live Messengeru. Plus pomocí Hotmailu poslal bloggerovi pár e-mailů s dalšími informacemi.

 

E-mailový účet Microsoft si otevřel až poté, co se potvrdilo, že uživatel měl co do činění s tajnými firemními daty. Kdyby byla data uložená jinde, např. na Dropboxu, patrně by Redmondští potřebovali soudní příkaz na prozkoumání účtu. Buď jak buď, přístup k účtu bez soudního příkazu byl legální, a to díky odstavci v podmínkách používání služeb od Microsoftu. Na náhodný účet firma bezdůvodně sáhnout nesmí.

Canouna podle obžaloby nejen na blogu zveřejňoval obrázky z chystaného operačního systému, ale také prodával části kódu na eBay. Oba účastníci firemní špionáže si počínali neuvěřitelně hloupě.

Nová pravidla

Odstavec odkazuje na uložený obsah, jenž porušuje smluvní podmínky. Pak firma přidružený účet prověřit. Přestože byla akce legální, Microsoft změní pravidla tak, aby právní oddělení vždy vyhodnotilo, zda by případ byl natolik silný, že by soud vydal příkaz k prozkoumání inkriminovaného účtu. Kdyby došel k pozitivnímu závěru, dostane vyšetřovací tým zelenou a pustí se do prozkoumávání dat uložených na serverech společnosti.

John Frank z Microsoftu totiž přiznal, že společnost by neměla vést vyšetřování v rámci vlastních služeb pro zákazníky, k nimž patří třeba Hotmail/Outlook.com. Leda by okolnosti byly takové, že by soud vyšetřování schválil. Firma chce dále v budoucích případech posílat důkazy externímu advokátovi.

K tomu všemu bude Microsoft pravidelně vydávat zprávy o tom, kolik podobných prohledání bylo provedeno a kolik účtů bylo v souvislosti s vyšetřováním ovlivněno. Kromě vyšetřování zaměstnanců. Uživatelé tedy budou před zásahy provozovatele chráněni víc než doposud. Microsoft očividně nechce vypadat jako podnik, který prohledá e-maily svých uživatelů kdykoli se mu zamane.

Hotmail je mrtev, ať žije Outlook.com
Microsoft omezí případy, kdy si zpřístupní uživatelský účet. Vše bude podléhat přísnějším podmínkám

Zdroj: ZDNet | The Verge
dokument k soudu via Neowin

Ohodnoťte tento článek!