Výsledky ve vyhledávači poškodily pověst Australana. Google mu musí zaplatit

0

Australan Milorad Trkulja byl v roce 2004 za neobjasněných okolností postřelen. Jakmile se tato událost odstala do webových novin a zaregistroval ji Google, po vyhledání Trkulji mohli internetoví zvědavci dostat informace spojující jej s tamním podsvětím a také, že by střelen najatým zabijákem. Což nebyla pravda.

Výsledky Googlu poškodily Australana
Teď budou ve výsledcích na dotaz Milorad Trkulja panovat především články vztahující se k soudnímu verdiktu

Trkulja už roce 2009 upozornil Google, aby výsledky v jeho případě opravil. Jenže ze strany vyhledávače nebyly žádné kroky podniknuty, a proto došlo k soudu. Nejvyšší soud ve státě Victoria se postavil na stranu obžaloby a nařídil Googlu, aby zaplatil odškodnění ve výši 200 000 australských dolarů (v přepočtu asi 4,17 milionu korun).

Google se brání tím, že on indexuje pouze informace, které se objeví na webu. Sám zprávy netvoří, pouze odkazuje na cizí zdroje. Kdyby o Trkuljovi v těchto souvislostech nepsali, nic by se nestalo. Výsledky mají v rukou tvůrci obsahu. Google ale samozřejmě může výsledky ovlivňovat, a protože nevyhověl žádostem žalobce, u soudu prohrál. Milorad Trkulja už ve stejném případu vyhrál nad Yahoo, které musí zaplatit 225 000 australských dolarů.

Nevznikl tím ale nebezpečný precent, že každý, jemuž se výsledky nelíbí, může žalovat vyhledávač, který zprostředkovává obsah jiných? Co si myslíte vy?

 

Zdroj: AFP/Phys.org

Ohodnoťte tento článek!