Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek

5
Ubuntu 17.10 Artful Aardvark
Ubuntu 17.10 Artful Aardvark

Canonical dnes vydal očekávané Ubuntu 17.10 Artful Aardvark (mazaný hrabáč). Jde o zásadní edici, neboť přináší několik podpovrchových novinek měnící fungování, vzhled i ovládání systému.

Základním kamenem je linuxový kernel 4.13. Canonical vzdal vývoj vlastního prostředí Unity i grafického serveru Mir. Místo toho se po letech vrátil ke Gnome (3.26). Nejde o čistou verzi, jakou používá například Fedora. Desktop je nastaven tak, aby vypadal a choval se spíš jako původní Unity. Pod kapotou najdeme nový grafický server Wayland, ale u nekompatibilních počítačů nebo aplikací se použije původní X.Org.

Změnila se též přihlašovací obrazovka z LightDM na GDM. Poprvé od roku 2010 se „semafor“, tedy tlačítka pro minimalizaci, maximalizace a zavření okna posunula v záhlaví napravo, jak je zvykem ve Windows. Zlepšena byla podpora bezovladačového tisku, Ubuntu nyní rozumí protokolům IPP Everywhere, Apple AirPrint, Wi-Fi Direct a Mopria.

Co se týče softwarových balíčků, v systému jsou aplikace z prostředí Gnome 3.26. Coby kancelářský software poslouží LibreOffice 5.4, výchozím prohlížečem je Firefox 56, poštovním klientem pak Thunderbird 52.4.

Stažení Ubuntu 17.10 a oficiálních odnoží

Ubuntu 17.10 je ke stažení na webu Ubuntu.com, poprvé už pouze v 64bitové verze. K dispozici jsou také oficiální odnože Kubuntu (prostředí KDE Plasma 5.10), Lubuntu (LXDE , Lubuntu Next (LXQt 0.11), Ubuntu Budgie (Budgie 10.4), Ubuntu Mate (Mate 1.18) a Xubuntu (Xfce 4.12.3). Odnož Ubuntu Gnome už nebude. Kdo chce čisté gnomácké prostředí, musí si nainstalovat metabalíčel vanilla-gnome-desktop.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  1. Má několik KLÍČOVÝCH novinek a bezprostředně po upgrade z verze 16.10, funguje naprosto bezchybně, tím bych jen doplnil fakta. Trošku nuda když nemůžete po upgrade dávat PC dva dny dopořadku 😂

    • Steam mně osobně běží v pohodě, jediný problém který jsem zaznamenal, byl při prvním pokusu o restart PC – celý OS se zasekl, a bylo nutno restartovat natvrdo. Nicméně po opětovném naběhnutí funguje vše OK.

      btw jedná se ale o čistou instalaci, při upgrade se může vždy něco vyskytnout (kort u Linuxu 😀 ).