Výstřižky ve Windows Vista

0

Situací, které si žádají vytvoření snímku aktuální pracovní plochy, existuje nespočet: ukázka chyby v programu, obrázek s nastavením programu, které chcete někomu vysvětlit, použití obrázku práce na počítači někde na webu atd.

Uživatelé zvyklí na zachycení obrázku pomocí klávesové zkratky ve Windows XP a starších mají jeden špatný zvyk. Obrázek totiž zůstává ve schránce, odkud jej tito uživatelé vloží do Wordu a poté jej posílají e-mailem jako dokument. To je samozřejmě špatně. Obrázek by měl být uložen jako samostatný obrázek, proč do toho míchat další typy souborů?

Pořízení screenshotu klávesovou zkratkou

Potřebujete-li rychle pořídit snímek obrazovky, pak stiskněte klávesu PrintScreen. Obrázek se uloží do schránky, odkud jej můžete vložit do jakéhokoli programu, který vkládání obsahu schránky podporuje. Pro zachycení obrázku aktuální okna použijte klávesovou zkratku Alt+PrintScreen.

Místo screenshotu přišly výstřižky

Překladatelé i tvůrci Windows občas přicházejí se zajímavými pojmy. Zažitý pojem screenshot překřtili v novém operačním systému na výstřižky. Co je však důležitější, ve Windows Vista se konečně objevila aplikace, která snímky obrazovky pořizuje. Jmenuje se, jak jinak, Výstřižky a najdete ji po stisku tlačítka Start v nabídce Všechny programy|Příslušenství.

Práce s programem Výstřižky je nanejvýš jednoduchá. Klepněte na tlačítko Nový. Plocha monitoru zesvětlá a objeví se speciální panel programu. Klepnutím na šipku vedle tlačítka Nový si vyberte, jakým způsobem chcete výstřižek (snímek obrazovky) pořídit. Na výběr je celá plocha, čtvercová oblast, okno programu, nebo libovolná oblast nepravidelného tvaru, kterou určíte.

Nyní myší natáhněte nebo nakreslete oblast výstřižku a pusťte tlačítko myši. Vše se vrátí do normálního stavu a v okně programu se objeví zachycená část obrazovky. Použijte funkci Soubor|Uložit jako, zadejte název obrázku a uložte jej. Doporučuji použít formát PNG, který je díky bezztrátové kompresi pro tyto účely lepším řešením.

Upravujeme výstřižky

Zvídaví uživatelé jistě brzy vyzkouší i další funkce Výstřižků. Pomocí pera a zvýrazňovače můžete do výstřižku doplnit označení nebo jednoduché poznámky. Hodí se to zejména v případě, kdy někomu posíláte obrázek doplňující text typu „Klepni na toto tlačítko“. Tlačítko pak označíte perem (na výběr jsou čtyři barvy), zvýrazňovač je vhodnější na texty. Guma likviduje použitý zvýrazňovač i pero, ovšem ne způsobem, jaký znáte z grafických editorů. Namísto zrušení kousku čáry, zruší celou část vašeho tahu zvýrazňovačem či perem.

Výstřižek je možné poslat e-mailem přímo z programu. Takže pokud někomu něco na dálku vysvětlujete, určitě tuto funkci využijete. Pomocí funkce Nástroje|Možnosti zobrazíte okno s nastavením programu. Doporučuji vypnout orámování výstřižku. Pokud nejde o nepravidelnou oblast, vypadá červený i jakýkoli jiný okraj okolo obrázku podivně. Pro uložení na webu je pak přímo nežádoucí.

Alternativy

Nástroj pro zachytávání obsahu obrazovky najdete i ve freeCommanderu, o kterém jsme psali včera. Z dalších programů doporučuji vyzkoušet následující (v uvedeném pořadí):

Všechny výše uvedené programy jsou zadarmo, Windows Clippings vyžaduje drobný poplatek za některé funkce navíc. Pomůcku pro zachytávání snímku obrazovky mají dnes i správci fotografií, jako například Zoner Photo Studio 10 nebo Adobe Photoshop Elements 6.

Ohodnoťte tento článek!