Vytáhněte kapesníky. IrfanView 4.5 už ve Windows 95 nespustíte

Konec podpory prastarých operačních systémů ze strany legendárního prohlížeče obrázků je spíše úsměvný. Který program se ale mohl chlubit, že tak dlouho podporoval systémy z 90. let?

8
Windows 95
Windows 95

Není to tak dávno, co IrfanView vstoupil do Windows Storu. Klasický výkonný prohlížeč obrázků je tak dostupný také na nové generaci zařízení s Windows 10 S, ale také všem, komu možnost instalace jedním klepnutím a automatická aktualizace aplikace připadají jako lákavé vyhlídky. Irfan Skiljan do Storu vložil jak 32bitovou, tak 64bitovou edici, takže si můžete vybrat.

Včera pak autor uvolnil IrfanView 4.5. Čím je zajímavý? Běžně by nemělo smysl rozebírat tradiční sbírku opravených chyb a zlepšující se podpory grafických formátů. Uvedená novinka je nicméně zásadní z technického pohledu. Aplikace včetně zásuvných modulů byla převedena na kódování Unicode.

Tip: IrfanView na maximum: více než prohlížeč

To má především jeden praktický důsledek – IrfanView od této chvíle nepoběží ve Windows 95 a 98. Realisticky se to dotkne tak dvou lidí na celé planetě, proto to berte jako zajímavost. Či spíše kuriozitu. Podpora Unicodu byla artiklem, jenž se řešil před mnoha roky, když Windows ve spotřebitelském sektoru opustil starou monolitickou architekturu. Ve spotřebitelském sektoru zlom představoval především Windows XP.

IrfanView 4.5 končí s podporou Windows 95 a 98
IrfanView 4.5 končí s podporou Windows 95 a 98

Málokterý program udržel podporu spotřebitelských Windows z 90. let do roku 2017. Co dalšího přináší IrfanView 4.5? Například podporu snímků PNG pořízených na iPhonech nebo mění formát ukládání tapet pro Windows 8 a novější, kde je již používán formát PNG. Kompletní seznam změn naleznete na oficiálním webu na adrese www.irfanview.com. Tam také najdete ke stažení instalační program nebo balíček se zásuvnými moduly.

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

   • Tohle je hlavně o sociálním inženýrství. Pan Urban už přišel na to že když napíše blábol o tom, že v.r. 2017 už nějaký software nerozjedete ve sto let starých Windows (onehdy to byl Firefox vs. Win XP) … taky moc „zajímavý“ článek), tak to má vysokou naklikanost a tím pádem pozitivní finanční přínos z reklamy. Každý chce přece vědět co je to za člověka co je schopen se zabývat těmahle kravinama a ještě o tom sesmolit report 😀 Bugware Windows 10 už zřejmě netáhne no 😀

    • To musim nesouhlasit, me to prijde jako zajimava zprava, ze az zase nekdy po roce pustim na zkousku svuj stary pocitac Pentium200MXX, ze uz nema smysl instalovat na ty Win Millenium novy IrfanView, pocitam, ze kdyz to nejde na W95 a W98, tak ze to nepujde ani na Milleniich. 🙂

     • Možná by ti to šlo přes Kernel Ex, ale ten Funguje spíše, lépe, možná ve Windows 98SE, než ve Windows Millenium, přesto jde rozchodit, i některé programy, pro Windows XP Proffesional SP3, asi ně-jaká verze CZ, i na tom, Operačním systému, Minimálně Windows 98SE, asi ně-jaká verze CZ, možná i na Windows Millenium, už nevím, přesně, ale lepší podporu to možná má, pro Windows 98SE, asi nějaká verze CZ, už přesně, nevím, tak se zkus, třeba, podívat, a nebo, ne-vím, inu, kdo-ví, celkem, do-cela, zase, tedy! 🙂

    • Nahodou, pre mna je to uzitocna sprava. Nakolko som prave v stadiu, kedy staviam stary retro PC pre Win 98/XP, bol som milo prekvapeny, ze aj (pred par dnami) aktualna verzia IrfanView-u stale bezi na 98. Na svojom Win 10 kompe budem samozrejme na novu verziu aktualizovat, ale som rad, ze na Win 98 nebudem musiet pouzivat nejaku verziu spred 10 rook, ako je to u mnoheho ineho SW.