Vytvořte si hybridní HDD/SSD

0

Hybridní disky se v praxi příliš neujaly, snad jediným známějším zařízením, kde byl použit je minibook MSI Wind U115 Hybrid. Přitom šlo o zajímavý nápad, jak spojit vyšší kapacitu pevných disků a rychlosti SSD pamětí.


Výrobce slibuje až 70% nárůst výkonu, zdroj: SilverStone

HDDBoost od SilverStone se snaží hlavní myšlenku oprášit. Jedná se o modul do 3,5″ pozice s vlastním řadičem a třemi SATA konektory. Dovnitř se instaluje 2,5″ SSD (kompatibilita prý s většinou modelů), osamoceným SATA se připojí HDD bez nutnosti nové instalace operačního systému a další konektor FDD slouží pro napájení.

Celé zařízení připojíte k základní desce přes známý blok SATA + napájení a díky vlastnímu řadiči je nově vytvořený disk plně transparentní. Vytvoří se tedy virtuální disk, který bude využívat SSD jako velkou vyrovnávací paměť. Logika řadiče by měla být uzpůsobena tomu, aby nedocházelo k častým zápisům na SSD (omezený počet cyklů) a snad se výrazně nezhorší ani přístupová doba. Bude zajímavé sledovat, jak si HDDBoost povede proti samostatným HDD a SSD, jestli se v desktopu vůbec vyplatí. Kvůli rozměrům na něj v notebooku totiž zapomeňte.

HDDBoost bude dostupný do konce tohoto měsíce, cena podle informací Bit-techu bude 33 Euro bez daně.

Zdroj: Bit-tech

Ohodnoťte tento článek!