Vytvořte si vlastní CD a DVD obaly (Krok za krokem)

0

Pokud často vypalujete soubory z vašeho počítače na CD nebo DVD média, pravděpodobně už narazili na problémy s jejich organizací. Když si je ihned po vypálení nepopíšete, začnou se časem vypálená média hromadit, a pak nezbývá nic jiného, než jedno po druhém projít a zjistit, co se na nich vlastně nachází. Nehledě také na to, že jim tento způsob skladování (mimo krabičky či plastikové obaly) nepřidává zrovna dvakrát na době životnosti – vystavení přímému světlu ji totiž výrazně zkracuje.

Nechcete-li se takto dále topit v záplavě disků, můžete si vytvořit vlastní obaly. Ty pak plní jak funkční účel, tedy popis obsahu disku, tak i ten estetický – z holého obalu disku se rázem stane krabička, kterou se nemusíte stydět postavit třeba ke své filmové sbírce.

 

Zatímco se tedy ve vašem počítači vypaluje disk, vy se můžete pustit do tvorby jeho obalu. K tomu využijte program s příznačným názvem CD obal, který naleznete na tomto odkazu. Ačkoli jeho název mluví jen o CD, poslouží i k tvorbě obalů na DVD disky. Program není třeba instalovat, stačí ho pouze uložit například na pracovní plochu.

1 Typy krabiček

Před zahájením tvorby se nejdříve podívejte, pro jakou krabičku budete obal vytvářet. Krabičky se v základu rozdělují na dva typy, na CD a DVD, tedy podle disku, který v sobě mají. CD krabička má oproti DVD obalu menší rozměry i menší šířku hřbetu a skládá se z dvou potisků – z potisku na přední straně a z potisku na té zadní, který se vkládá pod prostor pro uchycení samotného disku. Oproti tomu DVD krabička je větší a její obal je tvořen z jediného kusu potisku, který se vkládá pod svrchní fólií.

Jak CD, tak i DVD obaly se ještě rozdělují na klasické a na tzv. slim. Slim jsou ve hřbetu o polovinu tenčí a prosadily se především díky lepším možnostem uskladňování. Obal slim CD se pak skládá pouze z potisku na přední straně (zadní strana je tvořena barevným plastem). U obalů slim DVD je pak potisk opět tvořen jedním kusem skrývajícím se pod fólií (liší se u něj pouze šířka hřbetu).

CD a DVD média jsou co do velikosti zcela stejné (myšlena je fyzická velikost), lze tedy například DVD vložit do krabičky CD či naopak.

TIP: V počítačových obchodech a řetězcích s elektronikou můžete koupit i samotné obaly bez disku. Jejich ceny se pohybují v řádu jednotek korun.

2 Volba typu obalu a pozadí

Po spuštění programu CD obal nejprve v levém spodním rohu okna programu pak zvolte příslušný typ krabičky disku. Chcete-li vytvořit potisk pro obal CD, zvolte nejprve možnost CD zadní, po jeho vytištění teprve CD přední. Jak bylo totiž zmíněno, obal CD se skládá ze dvou kusů potisků. V případě, že chcete vytvořit potisk pro obal slim CD, zvolte jen možnost CD přední.

V případě DVD obalu pak v závislosti na jeho typu zvolte buď možnost DVD, nebo DVD slim. Má-li obal atypické rozměry, vyberte možnost DVD (ostatní) a nastavte si požadovanou šířku hřbetu.

Nakonec klepnutím na tlačítko Obrázek vyberte požadovaný obrázek, který bude umístěn na pozadí krabičky, a z nabídky zvolte způsob jeho umístění do potisku. Jezdcem Průhlednost můžete případně nastavit průsvitnost obrázku.

 

TIP: U položky Ohraničení klepněte na barevné políčko a z nabídky pak zvolte barvu co nejvíce splývající s obrázkem, aby na obalu nebyly vidět linky přehybů.

3 Vložení popisků

Do pole Název disku napište jeho pojmenování, do pole Interpret/Podtitul pak třeba autora alba, jedná-li se o hudební disk, či jiné rozšiřující informace. Řádek Interpret/Podtitul se však na obalu vůbec nemusí zobrazovat, pro jeho odstranění zrušte zatržení políčka nad ním.

Pomocí trojice ikon nad každým z řádků pak můžete určit jejich zarovnání a po klepnutí na tlačítko Font změnit vlastnosti textu. Zvolit si pak můžete jiné Písmo, jeho Styl, Barvu či Velikost. Pro uložení nastavení klepněte na tlačítko OK.

 

TIP: Během vytváření potisku si můžete zobrazovat aktuální náhled obalu. Tuto možnost naleznete pod tlačítkem Náhled v pravém rohu okna programu.

4 Tvorba obsahu

Seznam Obsah slouží bližšímu popisu toho, co samotný disk obsahuje. Zobrazuje se na přední i zadní straně obalu. Položky do něj lze Přidat buď ručně, případně je načíst přímo z daného disku (ten však musí být vložen v mechanice počítače). Pro načtení obsahu z disku klepněte na tlačítko Obsah CD/DVD, zvolte příslušnou mechaniku a klepněte na tlačítko Start.

Chcete-li položkám v seznamu přiřadit čísla, klepněte na tlačítko Indexy. Seřadit je můžete zaškrtnutím políčka Setřídit obsah. S položkami seznamu pak můžete pracovat prostřednictvím tlačítek Změnit a Vymazat. Jezdcem u položky Sloupců můžete určit, do kolika sloupců bude obsah rozdělen, sousedním jezdcem (u položky Mezery) pak rozteč mezi jednotlivými položkami obsahu. Vlastnosti textu položek v seznamu změníte po klepnutí na tlačítko Font.

 

TIP: V části Hřbet můžete měnit parametry a umístění popisku na hřbetě (zlomu) obalu.

5 Tisk a složení obalu

Máte-li potisk obalu vytvořen, zbývá jej vytisknout klepnutím na tlačítko Tisk. Po vytištění pak potisk vystřihněte podle jeho vnějších linek a přehněte ho na vyznačených zlomech.

V případě CD krabičky zasuňte přední část obalu pod úchyty, zadní část pak pod prostor pro uchycení disku. Zadní část je však třeba nejdříve vyjmout, k tomu využijte šroubovák nebo nůž. Po vložení zadní části obalu do krabičky pak zamáčkněte tento díl zpět.

DVD obal (jak slim, tak i klasický) pak stačí otevřít a prohnout tak, aby se fólie na něm uvolnila natolik, aby pod ni bylo možné vložit potisk. Po jeho vložení krabičku zavřete, čímž se fólie opět „natáhne“ do původní formy.

Vytvořte si vlastní CD a DVD obaly (Krok za krokem)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů