Vyvíjejte aplikace pro Ashu! Nokia vám dá telefon a podporu zdarma

0

Je tomu už více než dva roky, co Stephen Elop, tehdy nový generální ředitel Nokie, rozeslal zaměstnancům hromadný e-mail o „hořících platformách“ a oznámil přechod Nokie na operační systém Windows Phone. Vyslal tak jasný signál, že Symbian je mrtvý. A zatímco Symbian (dnes už se oficiálně jmenuje „Nokia Belle“) je skutečně na ústupu, jeho dlouholetý souputník, operační systém Series 40 pro levné a „nechytré“ telefony (feature phones), dostal vylepšené uživatelské rozhraní (na fotkách je k nerozeznání od Symbianu S60, ale navzdory matoucímu názvu s ním nemá mnoho společného) a nový život v levných telefonech řady Nokia Asha.

Finský výrobce si uvědomuje, že bez aplikací nemá proti stejně levným přístrojům s Androidem velkou šanci, a tak se snaží na svou platformu nalákat vývojáře. Po čase je tedy šance, že do notně zahnívajícího Nokia (Ovi) Store přiteče nová krev v podobě nových aplikací. Bohužel ale není jisté, jestli z nich něco budou mít i majitelé starších telefonů se Symbianem nebo S40.

„Premium Developer Program for Asha“ jde ve stopách podobného programu DVLUP, který Nokia vyhlásila loni pro telefony Lumia s Windows Phone. Vývojářům nabízí Nokia telefon Asha 310 (v hodnotě $102), dva tickety pro Nokia Tech Support (standardně stojí $99 za kus), rozšířenou paletu zařízení pro testování dostupnou přes Remote Device Access a možnost zdarma zpropagovat svou aplikaci v Nokia Store, nebo ke stejnému účelu získat kredit $500 do Nokia Ad Exchange.

 

Do programu se můžete zapojit, doložíte-li, že už máte alespoň dvě aplikace pro jakoukoliv mobilní platformu v příslušném obchodě (Nokia Store, Windows Phone Store, Google Play, BlackBerry World nebo Apple App Store). Počítají se aplikace, které jsou napsané v nativním vývojovém prostředí pro danou platformu a nejsou jen zástupci spouštějícími webový prohlížeč. V rámci programu se zavazujete, že vyvinete alespoň jednu aplikaci s využitím Java SDK nebo Nokia Web Tools 2.3, kterou zveřejníte na Nokia Store a která bude plně kompatibilní s čistě dotykovými telefony Nokia Asha. Aplikace napsané v Javě teoreticky rozběhnete i na Symbianu, nepoužijí-li vývojáři nestandardní knihovny, vzhledem k odlišnému rozlišení displeje ale nebudou vypadat moc hezky.

 

Propagaci v Nokia Store nebo kredit do NAX pak získají autoři aplikací, které během minimálně dvou týdnů získají alespoň 25 hodnocení od uživatelů s průměrem nad čtyři z pěti hvězdiček, a přihlásí je k posouzení (je to vlastně taková soutěž a vyhrají jen ti nejlepší). Nokia Store byl během psaní této zprávy krátce nedostupný; že by nevydržel nápor zvědavců poté, co o vývojářském programu informoval populární server TechCrunch? Takovému náhlému zájmu o Symbian se ani nechce věřit.

Jste-li vývojáři aplikací pro chytré mobilní telefony, do programu se můžete zaregistrovat na stránkách Nokie.

Zdroj: TechCrunch, Nokia Conversations

Ohodnoťte tento článek!