VyVržení: sledujte mravence on-line

0

Je jich miliarda miliard
Sotva si jich všimneme, ale oni nás odedávna skrytě sledují.
Pro některé z nich jsme bohové.
Pro jiné zlá stvoření.
S ohromnou inteligencí a organizovaností se připravují na nemilosrdný boj.
Kdo budou skuteční páni světa?
Na této otázce závisí jejich přežití…
Naše ostatně také.
— Bernard Werber, Den Mravenců, ISBN 80-242-1679-5

Již v pondělí byla tato skupina slavnostně uvedena do gelové vily a vy můžete být díky našim kamerám při tom. Na vloženém obázku níže, který se bude automaticky měnit každou minutu můžete sledovat snažení našich mravenečků, sledovat tvorbu složitých struktur podzemních chodeb, sledovat interakci mezi mravenci.

Aktuální zpravodajství: první týden

Tak, naši mravenci již mají za sebou první náročný týden. Po nasazení do svého gelového obydlí byli nejdříve zmateni: zatímco se část jedinců pokusilo a záchranu zmateným útěkem přes ventilační otvor, rozumnější tvorové po celodenním rokování v jednom z rohů vytvořili dvě pracovní skupiny: skupinu sever a skupinu jih. Obě skupiny začaly s ražením tunelových komplexů s jediným cílem: dosáhnout přitažlivého zdroje světla ve spodní části.

Vznikly tak dva tunelové komplexy končící v místech umístění LED diod prosvětlujících gel. Zřejmě dosažení světelného bodu bylo oběma skupinami chápáno za dosažení cíle a jejich členové propadli bezcílnému bloudění chodbami. A protože pro potulku nemáme pochopení, rozhodli jsme se zákeřným přesunutím osvětlení do horní části Formicária a radikálně tak zabránit tvorbě mravenčních gangů: vždyť kdo by chtěl vychovávat mravenčí máničky.

Bude tedy zajímavé sledovat, jak si obě skupiny povedenou nyní: spojí síly pro vybudování nového komplexu chodeb? Nebo raději začnou razit horizontální štolu “Družba” spojující oba komplexy? Buďte s námi a nechejte se překvapit!

 Galerie: první týden

  

(celá galerie)

 

Kopání pokračuje: týden druhý

 

Abych se přiznal, řešíme právě zajímavý problém. V horní části gelového akvária jsou dva malé větrací otvory. Jsou opravdu maličké. Problém je ale v tom, že Pavlem Nygrýnem odchycení mravenci jsou ještě menší, tudíž nám utíkají. Zkrátka nasadíme nové obyvatele, ti vykopou kousky chodbiček a druhý až třetí díl opustí příjemné modré prostředí a rozutečou se do nebezpečných prostor redakce ExtraHardware.cz. Když jim naopak otvory zalepíme, přestane se jim dostávat čerstvého vzduchu a stávají se postupně více a více apatickými. Abych to zkrátil: zkrátka sedí na místě a nekopou.


Ubytování nových příslušníků je divoká operace: mravenci jsou jako bleska ihned se rozprchnou všemi směry…

Ovšem abychom se vrátili k popisu dění v uplynulém týdnu. Zbytky první pracovní čety se první dny jen bezcílně potulovaly po povrchu a nejevili žádnou snahu rozšiřovat svá obydlí. Žádná chodba Družba, žádný nový komplex chodeb. Proto byly nahrazeni novou údernou várkou čety kopáčů (opravdu si prohlédněte novou fotogalerii!). Ti se pustili do usilovného rozšiřování stávající struktura a musím uznat, že za ty dva dny práce odvedli opravdu pořádný kus hornického řemesla. Bohužel v noci z druhého na třetí den vzali nohy na ramena a až na pár opozdilců na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké je to zažít Prison Break. Tudíž jsme vyhlásili konkurs na nové obyvatele. Základní pravidlo je jednoduché: aby jejich tělíčka byla větší než průměr větracích otvorů…

 Galerie: druhý týden

(celá galerie)


Ptáte se, proč to vše? Na počátku byl nápad na netradiční recenzi IP kamery Axis; nechtěli jsme jenom zveřejnit suchou recenzi doplněnou o konstatování, jestli je kamera takové nebo jiná. V průběhu tvorby mravenčích chodbiček se samozřejmě dočkáte jak textové recenze této kamery, tak i informace o mravenčím domečku Ant Artists a spoustu dalších doplňkových informací, obrázků, fotografií a videí.

Co je Ant Artists?

Novodobá hračka, která umožní proniknut do života mravenců. V nádobě naplněné průhlednou hmotou podobnou želatině, která je vyrobena z výživného netoxického gelu, lze pozorovat mravence při práci. Stačí vytvořit pár otvorů v gelu, chytit pár mravenců (15 dostačuje) a vhodit je dovnitř, uzavřít kryt a pozorovat – mravenci vytvoří originální strukturu chodeb v gelu. Gel byl vyvinut v NASA ke studiu ve hmyzu ve vesmíru.

Ant Artists, odborně nazývaná Formicarium, není žádnou novinkou. První kousek byl ve spojených státech představen v roce 1929 a patentován byl o dva roky později profesorem Frankem Austinem.


Partnerem VyVržených je Alza.cz


 Odkazy k tématu: Ant Artist | Co jsou to mravenci? | Den mravenců

Ohodnoťte tento článek!