Vyzkoušeli jsme Facebook pro Metro. Stáhněte si ho také ještě dnes

0

Srovnání s aplikacemi pro smartphony není úplně mimo mísu, neboť Facebook se jim hodně podobá. Zejména objevíte podobnost s příbuznou verzí pro Windows Phone. Nemá cenu hořekovat nad tím, proč vývoj trval tak dlouho. Nějakou dobu trvalo, než se Mark Zuckerberg rozhodl, že má cenu dlaždice podporovat. Nějaký čas zabral samotný vývoj.

Aplikace nepodporuje Windows 8. Ověřili jsme si to. Musíte mít buď Windows 8.1, nebo Windows 8.1 RT, jinak vám instalace nebude dovolena.

Teď již katalog zdobí oficiální, zdarma dostupný Facebook. Odkaz do webové podoby Windows Store v době psaní článku nefungoval. Stačilo ale aplikaci vyhledat ve Windows Store přímo ve Windows 8.1. V záplavě neoficiálních kousků se novinka lehce ztrácí, proto se ujistěte, že se v detailech píše o firmě Facebook, Inc. jako o výrobci.

Připomínám, že vývoj verze pro Windows Phone nese na bedrech sám Microsoft. Pro první vydání aplikace pro Osmičky platí, že se s ní domluvíte pouze anglicky. Podporuje aspoň také Windows RT.

Tvář podobná mobilům

Malé obrazovky nedovolují zobrazit tolik informací najednou. Hlavní nabídka na mobilech se proto schovává na levou stranu, zatímco panel s (ne)připojenými přáteli vysunete ze strany pravé. Větší obrazovky nám dávají dost prostoru na to, aby tyto panely v Osmičkách byly stále viditelné. Pokud chcete najít stránku nebo kamaráda, využijete vyhledávač, který se také schovává v levém postranním panelu.

 

Se smartphony se nový Facebook rozchází v drobnostech. Trojice hlavních nabídek, skýtajících útočiště pro žádosti o přátelství, konverzace a notifikace, sice figuruje v modrém záhlaví – jinde prostě být nemůže –, ale přesunula se úplně napravo. Naproti tomu příkazy k napsání nové stavové zprávy, fotky nebo přihlášení z místa po vzoru mobilů visí nad časovou osou příspěvků. Nové příspěvky ovšem respektují zvyklosti Windows 8.

Status proto napíšete v samostatném panelu – nebylo třeba, aby jednoduché textové pole překrylo celou obrazovku. Samotné psaní patří k příjemným kratochvílím. Prostředí vypadá opravdu lákavě a označování přátel či omezení viditelnosti příspěvku je zpracováno velmi dobře. Podotýkám, že se s aplikací obecně pracuje výborně i na počítači s myší.

Hlavní obrazovka s příspěvky od ostatních uživatelů
Hlavní obrazovka s příspěvky od ostatních uživatelů

Co na počítači nefunguje?

Ani bez dotykové obrazovky si nepřipadám, že o něco přicházím. Nebo že bych chtěl počítač vzteky vyhodit z okna ven. Výhrad nemám moc. Neodpustím si poznámku o tom, že prostředí není zcela optimalizované na příliš velké obrazovky. Např. zobrazení konverzací je neuspokojivé v tom, že na 24palcovém full HD monitoru se zprávy příliš rozestupují.

Příjemce totiž najdete na jedné straně, zatímco vaše odpovědi na druhé. Tento bublinový systém vyhovuje smartphonům. S vetší obrazovkou ale hrozí, že se budete muset pořádně rozhlížet kolem sebe. I písmo by klidně mohlo být větší. Nebo nejlépe nastavitelné. Právě tady rovnou přihodím druhou větší připomínku. Prakticky nic v aplikaci nelze přizpůsobit vašim požadavkům.

Nic, co byste neznali např. z Windows Phone
Nic, co byste neznali např. z Windows Phone

Při nastavení účtu se štafeta předá internetovému prohlížeči. A když budete chtít vypnout chat? Ani toho se nedoberete. Nastavení aplikace vlastně neobsahuje jedinou položku. Jinak ale první verze Facebooku nedopadla vůbec špatně. Přepínání příspěvků na časové ose funguje dobře, stálá viditelnost postranních panelů patří k výhodám.

Zklamání můžete vyjádřit jedině nad tím, že Facebook na větší displeje v podstatě jen převedl mobilní verzi klienta. Pokud jste čekali od základu nový program, budete na aplikaci možná pohlížet skrz prsty. Berme to jako začátek. Teď se máme od čeho odpíchnout. Majitelé Windows 8 mají konečně oficiální program, jenž zobrazuje notifikace ze sociální sítě, a má aktivní dlaždici.

via @MichaelGillett

Ohodnoťte tento článek!