Vyzkoušeli jsme prohlížeč Chrome pro Android. Je rychlý, ale nenažraný

0

Chrome pro Android požaduje pro svůj běh Android 4.0 (ICS) nebo novější a procesor podporující architekturu ARMv7. Zatím je na Android Marketu oficiálně dostupný pouze pro pár vybraných států. Pro všechna ostatní je tu neoficiálně dostupná instalačka (.APK). Tak to by byl úvod, teď se podíváme na Chrome zblízka.

První spuštění

Po prvním spuštění nejdříve musíte odsouhlasit licenční podmínky a pak vám Chrome nabídne přihlásit se ke svému Google účtu a tím započne synchronizace s Chromem, který používáte na PC. Samotná synchronizace trvala pouze pár vteřin. Synchronizují se záložky, nápověda pro našeptávač, otevřené taby (neboli panely, listy, záložky), v jiném zařízení (kde je Chrome se stejným Google účtem).

Chrome Android Chrome Android Chrome Android Chrome Android

Uživatelské rozhraní

Chrome nabízí omnibox (sjednocený adresní a vyhledávací řádek) tak jako většina moderních prohlížečů. Uživatelské rozhraní je tvořeno na míru ICS, takže neočekávám, že by Chrome byl někdy dostupný pro starší verze Androidu.

Uvnitř prohlížeče najdeme spoustu pěkných a plynulých animací. Přechod mezi taby je vyřešen gestem doprava či doleva, ze začátku to nemusí být snadné, ale jakmile přijdete na správný „grif“, tak už to jde celkem hladce. Přepínat taby lze také pomocí tlačítka vedle omniboxu, které vás zavede do přehledu otevřených tabů i s náhledy, zde pak můžete jednotlivé taby zavřít jednoduchým gestem (odsunutím).

Chrome Android Chrome Android Chrome Android Chrome Android

Zajímavou funkcí je i „automatická lupa“, když máte maximálně oddálenou stránku a kliknete na nějaké malé menu (skupina odkazů, …), zobrazí se nejdříve zvětšený náhled, kde přesně zvolíte položku z menu, bohužel někdy tato funkce zdržuje.

Scrollování je přibližně stejně plynulé jako ve výchozím prohlížeči Androidu 4.0. Dost plynulosti bohužel nezbylo na omnibox, který se trhá při zadávání nové adresy (zřejmě to způsobuje načítání našeptávače). Lišta s omniboxem v Chrome Beta má ještě tu nevýhodu, že se nedokáže po načtení webu skrýt, a tak zabírá dost místa. Pro někoho může být problém také chybějící čeština.

Neomezený počet tabů, občas velké písmo a anonymní mód

Při prohlížení webu v mobilním Chrome můžete použít teoreticky až nekonečný počet tabů. Čím více jich použijete, tím více Chrome spotřebuje RAM, takže až tato paměť dojde a budete mít otevřeno třeba 10 tabů, tak se budou po každém přepnutí znovu načítat. Záleží na konkrétním hardwaru, u mého Samsungu Galaxy S znovunačítání probíhá už u dvou nebo tří otevřených tabů (v závislosti na velikosti konkrétních webů).

Chrome Android Chrome Android Chrome Android Chrome Android

Někdy prohlížeč vykresluje písma větší než jiné prohlížeče, těžko říct jestli se jedná o vlastnost nebo chybu (osobně se přikláním spíš k chybě). Velké písmo sice umožní číst text relativně pohodlně i bez zoomování, ale zase deformuje strukturu stránky. V prohlížeči je také dostupný anonymní mód, který funguje stejně jako v Chrome pro PC.

Oproti výchozímu prohlížeči v ICS postrádá Chrome široké možnosti nastavení. Zatím si v Chrome nenastavíte user-agent, kódování stránky a další. Dále chybí funkce na ukládání stránky pro offline použití. V Chrome zatím nenajdete ani režim celé obrazovky.

Chrome Android Chrome Android Chrome Android Chrome Android

Flash ne, HTML5 ano!

Pro některé bude velkým zklamáním chybějící podpora technologie Adobe Flash. A vzhledem k tomu, že Adobe ukončilo podporu Flashe na mobilní platformě Android, lze očekávat, že se už Flash Playeru oficiálně nedočkáme. Naštěstí operační systém Android používá spousta šikovných programátorů a tak doufám, že se nějaká neoficiální podpora objeví.

Adobe Flash sice k dispozici není, ale místo toho Chrome nabízí velice dobrou podporu moderního HTML5. Podle vývojářského blogu jsou podporovány dokonce i nejnovější funkce, jako například: Indexed DB, Web Workers a Web Sockets.

Benchmarky

Prohlížeč jsem otestoval pomocí několika nástrojů. Kvalitu podpory HTML5 jsem ověřil pomocí testu HTML 5 test (www.html5test.com), kde Chrome získal pěkných 343 bodů z 475 možných, čímž se stává mobilním prohlížečem s nejlepší podporou HTML5. Pro představu, dospělý Chrome pro PC získal v tomto testu 373 bodů. Výsledky z dalších testů najdete v tabulce.

Test: Chrome Beta Výchozí prohlížeč
HTML 5 TEST (max 475 bodů) 343 bodů 256 bodů
ACID3 (max 100 bodů) 100 bodů 100 bodů
SunSpider 0.9.1 (menší = lepší) 3303,7 ms 4283,2 ms

Z tabulky vyplývá, že Chrome Beta je lepší/rychlejší prohlížeč než ten výchozí v Androidu 4.0. Chrome bohužel má jednu nevýhodu, větší spotřebu RAM.

Ach ty megabajty

Velká nevýhoda nového Chrome je jeho velikost, která po instalaci činí neskutečných 48,36 MB. Chrome si vložil nějaké soubory do zvláštní složky v systému /datadata/, která používá rychlejší paměť než ostatní. Bohužel tato paměť byla již zaplněna, a tak se tam nevešly všechny potřebné soubory, proto mě nejdříve Chrome po spuštění padal (FC). Problém lze vyřešit tímto způsobem:

  1. Rozbalte instalační APK
  2. V něm ve složce /lib/armeabi_v7a najdete soubory .so
  3. Zkopírujte je do /data/data/com.android.chrome/lib
  4. Všem pak dejte tato práva: rwxr-xr-x

Aby se podobné situace nemusely opakovat, vývojáři by měli velikost aplikace rapidně snížit.

Chrome Android

Závěr

Chrome Beta rozhodně patří mezi ty lepší mobilní prohlížeče, ale netroufám si tvrdit, že je nejlepším. Sice přináší spoustu zajímavých funkcí, ale stále má několik zásadních nedostatků jako neskrývající se horní lišta, lagy při zadávání textu do omniboxu, vyšší spotřeba RAM, malé možnosti nastavení… Ale jde teprve o první betaverzi, takže pokud Google zapracuje a odstraní neduhy, pak bude mít Chrome velkou šanci vyšplhat až na pomyslný trůn.

Ohodnoťte tento článek!