Vyzkoušeli jsme zprávy pro Windows Phone: ČT, iDnes a Novinky

0

Česká televize

Česká televize

Stahujte v Marketplace

Česká televize si poslední dobou získává popularitu u příznivců díky angažovanosti ve vytváření mobilních aplikací. Po verzi pro Android a iOS tu již nějakou dobu máme i chválenou aplikaci pro nejnovější operační systém – Windows Phone.

Servírování čerstvých zpráv přímo do aplikace ve smartphonu si dlouhou dobu mohli užívat pouze uživatele Androidu a iOS (a to samozřejmě oprávněně, vzhledem k procentuálnímu zastoupení na trhu). Na nejnovější platformu však v České televizi také nezapomněli. Příznivci si sice museli nějakou chvilku počkat, nakonec se ale dočkali.

V designu Windows Phone

Ihned po spuštění je znát vliv zažitého prostředí Windows Phone. Aplikace je rozdělena do několika karet („hlavní“, „všechny“, „nepřehlédněte“ a „rubriky“). A pod kartami naleznete jednotlivé články. Každý z nich má vyhrazeno několik řádků. U každého se načte hlavní obrázek a jeho nadpis. Po rozkliknutí se zobrazí hlavní obrázek, nadpis a samotný článek. V tomto stavu můžete mezi články jednoduše přecházet buď šipkami či klasickým přetažením. Je zde i rychlá ikona pro sdílení pomocí e-mailu.

ČT24 ČT24 ČT24

Je zde tedy vidět výrazný rozdíl v provedení od konkurenčních platforem. Mně osobně více se zamlouvá varianta pro iOS/Android, kde hlavní obrázek nedostává takový prostor a hlavně je viditelný perex, u Windows Phone z úvodní obrazovky vyčtete pouze název článku. Každému ale může vyhovovat něco jiného.

ČT24 ČT24

Co se rozdílů mezi aplikacemi ČT24 a ČT4, nalezneme je pouze v barevném provedení (a obsahovém zaměření, samozřejmě). Zatímco pro ČT4 je typická zelená barva, u ČT24 nalezneme červenofialovou. Žádný jiný rozdíl mezi aplikacemi není.

Pár chybiček se našlo

Rychlost aplikace je samozřejmě závislá na rychlosti internetového připojení. V přítomnosti 3G signálu je však celá úvodní obrazovka načtena během tří až pěti sekund. Problém však nastane, při omezení rychlosti od operátora po vyčerpání FUP. V tento moment má aplikace velké problémy vůbec něco načíst a je výhodnější vyhledat nejbližší volný Wi-Fi signál.

ČT4 ČT4 ČT4

Načtené údaje (obrázky, texty) se ukládají do mezipaměti pouze do doby, dokud aplikaci nevypnete. Je tu tedy například možnost si ráno doma u snídaně načíst přes domácí Wi-Fi články, aplikaci minimalizovat a poté se k ní vrátit a obsah si přečíst například během jízdy v autobusu. Jakmile si aplikaci vypnete, vše se načítá znovu.

Někomu by také možná mohla chybět možnost používat aplikaci „naležato“. Je možné, že někdy v budoucích aktualizacích aplikace bude tato možnost přidána, zatím si však vše musíme číst v režimu na výšku. Tím ale seznam výtek končí.

Živé vysílání přes Wi-Fi či 3G

Pro spoustu uživatelů může být klíčová funkce živého vysílání, a to především pro sportovní fanoušky na cestách. Kvalita streamovaného videa samozřejmě závisí opět na dostupném připojení, v ideálních podmínkách je ale přenos překvapivě ostrý a oproti originálu zpožděn jen o pár sekund.

Je tu samozřejmě i možnost přehrávání přes 3G (při troše štěstí i EDGE), to už ale může být i docela velká zátěž na váš datový balík.

 

Zhodnocení

Pokud odečteme možnost živého vysílání, je význam aplikace pro uživatele však sporný. V podstatě stejných výsledků dosáhnete umístěním záložky internetové stránky ČT24 či ČT4 na úvodní obrazovku. Internetová varianta mi navíc přijde o něco přehlednější a hlavně již v základu obsahuje zmiňovaný perex článků. I přes to ale obě aplikace patří mezi nejlépe hodnocené (alespoň co se českých aplikací týče) a není se moc čemu divit.

Aplikace je až na pár menších výtek perfektně zpracovaná, pracuje se s ní velmi rychle a efektivně. V momentě, kdy se v rámci aktualizace napraví pár chybek, nebude si v podstatě již na co stěžovat. Především nám jen zbude chválit možnost živého vysílání.

Novinky.cz a iDNES.cz

Novinky.cz

Stahujte v Marketplace

Na podobnou trasu se vydala i redakce serveru Novinky.cz a pro své příznivce disponující smartphonem s Windows Phone nabízí velmi hezkou aplikaci. Ta nabízí design také podobný Metro UI stylu, ne ale až tak razantně. Hlavní předností této aplikace je ukládání článků do paměti aplikace, při znovu spuštění aplikace tak článek nemusíte znovu načítat (samozřejmě tu je možnost obnovy, kdyby byl článek aktualizován).

Novinky Novinky Novinky

Každý článek má svou vlastní kartu, mezi kterou se dá jednoduše horizontálně přecházet. Na první kartě naleznete seznam nejnovějších hlavních článků (opět ale zobrazen pouze nadpis, žádný perex). I u aplikace Novinky nalezneme členění článků do několika různých kategorií. Obsah je samozřejmě možno sdílet pomocí e-mailu. Příjemnou unikátností aplikace je citace vysoce hodnoceného komentáře čtenáře na konci každého článku.

Novinky Novinky

Absenci živého vysílání aplikace alespoň trochu kompenzuje možností spuštění u vybraných článků doprovodného videa. To je oproti konkurenci České televize však jen chabá náhrada. Na druhou stranu, pro běžné mobilní použití to jednoznačně stačí.

A zpravodajskou trojici nám pěkně uzavírá aplikace od serveru iDNES.cz. Ta zcela vychází z designu Windows Phone, nalezneme dokonce i typické dlaždice (znázorňující rubriky). Oproti ostatním je aplikace vybavena dvěma vychytávkami. Zaprvé dvoudenní předpověď počasí a zadruhé možností prohlížení obrázků v galerii. Při čtení si tak automaticky stáhnete jen ty nejdůležitější a v momentě, kdy vás článek zaujme, můžete si odděleně stáhnout a prohlédnout ostatní.

iDNES IDNES iDNES

Stejně jako u Novinek.cz je možnost si u vybraných článků spustit doprovodné video. U článků je navíc i odkaz na diskuzi ke článku, po kliknutí se ale již dostáváme mimo aplikaci a práci si přebírá klasický internetový prohlížeč. Pochválit alespoň můžeme černé podklad a bílé písmo. U občasného čtení to moc velký význam nemá, při častém používání aplikace ale nějakých pár procent výdrže ušetřit určitě můžete.

iDNES iDNES iDNES

Závěr

Všechny tři aplikace se ukázaly jako kvalitní. Liší se jen drobnostmi a svým designem. Objektivně se tedy nedá říct, že tahle je lepší než támhleta. Nejdůležitější roli tak bude hrát oblíbenost konkrétního serveru než forma, v jaké je prezentována. Asi těžko si někdo bude stahovat pouze aplikaci Novinky.cz kvůli hezkému designu, když mu mnohem více vyhovují články České televize.

Ohodnoťte tento článek!