Vyznejte se ve svých filmech: dvojice desktopových Movie managerů

0

Eric´s Movie Database: police plná filmů

Erikova Filmová Databáze je poctivě laděný prográmek, který umožňuje spravovat informace o filmech vcelku přehlednou formou, pravidelně se aktualizuje a debuguje (v době psaní článku bylo datum posledního releasu 31.5.2011), nabízí řadu jazykových mutací včetně české a především je k dispozici zcela zdarma. Stáhnout jej můžete zde.

Hlavní rozhraní aplikace, v němž budete manipulovat se záznamy, má podobu virtuální police na filmy. O každém snímku můžete uchovávat celou řadu informací – technickými údaji (délka filmu, formát, podoba fyzického uložení) počínaje a obsazenými herci, režií a nakonec i vlastním komentářem a hodnocením konče. Pro přidání prvního záznamu klikněte na panelu nástrojů na tlačítko Přidat – nad již existujícím záznamem se do stejného dialogu dostanete dvojklikem na film „v polici“ nebo kliknutím na tlačítko Editovat.

Údaje o filmu můžete samozřejmě zadat kompletně ručně, výrazně vám však usnadní práci Internetová Filmová Databáze (IMDB – Internet Movie Database), jejíž dlouholeté archivářské práce můžete využít kliknutím na tlačítko IMDB Update v horní části okna (tlačítko se objeví pouze, zadáte-li do pole Titul požadovaný řetězec k vyhledání). Propojení s internetovými databázemi využijete i při hledání filmového plakátu – požadovaný server zvolíte v rolovací nabídce v pravé dolní části a potvrdíte tlačítkem Update.

Z databáze přímo k promítání

Šikovnou funkcí je i propojení záznamu v databázi se souborem v počítači: kliknutím na tlačítko Přehrát na panelu nástrojů v hlavním okně pak vyvoláte odkaz (pokud soubor v počítači neexistuje, tlačítko není aktivní) a tento se spustí ve vašem obvykle používaném přehrávači. Propojení záznamu v databázi s multimediálním souborem provedete pomocí tlačítka Prohledat HDD v horní části dialogu.

Na detaily u vybraného filmu se můžete podívat, když vysunete panel s informacemi (černý zobáček na dolní liště okna), podobu těchto informací pak ovlivníte na kartě Možnosti – kliněte na tlačítko Možnosti  na panelu nástrojů – pod hesly Vzhled (barevné kombinace, písmo apod.) a Sloupce (které údaje mají být zobrazeny).

Trochu nepřehledného a víceméně zbytečného „policového“ stylu se můžete kdykoliv zbavit kliknutím na tlačítko Zobrazení.

Griffith Movie Manager: mysleli i na Česko

O něco elegantnější by se mohla zdát aplikace Griffith, která kromě přehledného procházení záznamů umožňuje i jejich efektivní prohledávání a několik bodů navíc má i za míru integrace s online databázemi. Rovněž zcela zdarma můžete aplikaci stáhnout zde.

Už při instalaci se projeví ona zmíněná míra integrace – instalátor vám nabídne seznam filmových databází, které pak budete moci eventuelně využít pro doplnění informací o filmech. Nad přítomností Česko-Slovenské Filmové Databáze (CSFD) ale příliš nejásejte, neboť ta při testování nejevila nejmenší známky života. To může být ostatně způsobeno i faktem, že práce na Griffith Manageru byla ukončena v roce 2009 a od té doby se mohlo s ohledem na podmínky vyhledávání leccos změnit.

Většina databází je však zcela funkční, takže při přidávání filmu můžete využít jejich plný potenciál. Začněte kliknutím na ikonu modrého plus na panelu nástrojů (nebo na položku Upravit > Přidat na panelu nabídek) a do pole Originální název zadejte název filmu (stačí jeho část).

Databázi pro vyhledávání volíte v rolovací nabídce v pravé části dialogu, následně potvrďte tlačítkem Stáhnout z webu a z nalezených položek zvolte nejvhodnější. Film do databáze přidáte tlačítkem Přidat film. Předtím si můžete samozřejmě veškeré údaje projít a ručně upravit, příp. nastavit některé technické parametry filmu.

Záznamy můžete vcelku pohodlně prohledávat a strukturovat díky Značkám, Svazkům a Sbírkám. Svazky a Sbírky najdete ve vlastnostech filmu (otevřete dvojklikem nad záznamem v databázi) na kartě Technické informace, značky potom v Nastavení (Nástroje > Nastavení na panelu nabídek v hlavním okně) pod heslem Slovníky. Na panelu Filtr pak příslušné zařazení využijete při hledání podle specifických požadavků.

Součástí programu je pak i modul, který vás může upozorňovat na vrácení filmů v případě, že nedisponujete vlastní legální kopií a navštěvujete např. internetovou půjčovnu.

Ohodnoťte tento článek!