Vzali jsme pět outdoorových kompaktů k moři. Jak fotí ježky a hvězdice? (test)

0

Outdoorový foťák mobilem ani zrcadlovkou nenahradíte

Outdoorovým foťákem můžete fotit v mrazu, při kterém už vám odumírají prsty. Mohou vám spadnout na zem, i když jejich hozením po medvědovi si život nezachráníte. A všechny jsou vodotěsné – ovšem fotit s nimi ježky a hvězdice v malé hloubce je pořád bezpečnější, než se pokusit blejskout velkého bílého. Výrobci udávají hodnoty kolem 15–30 metrů hloubky pro vodotěsnost, pád z výšky okolo 2 metrů a schopnosti fotit v zimě při −10 °C.

Čtěte: Test outdoorových kompaktů do 8000 Kč. Jak fotí v porovnání s běžnými foťáky?

Výběr modelů do testu byl jednoduchý – stačilo vzít prakticky vše, co je od šesti výrobců na trhu, ceny v rozmezí 4 500 až 8 000 Kč jsou dostupné každému. Několik dalších voděodolných modelů za nízké ceny, které v eshopech najdete (krátce jsem vyzkoušel Nikon Coolpix S33 a Lumix FT-30), jsou vhodné spíše pro děti do bazénu a pěknou fotku s nimi nepořídíte. Aby byl výčet kompletní, odolný fotoaparát uděláte i ze svojí zrcadlovky, stačí dokoupit patřičně drahý vodotěsný obal.

Odolnost outdoorových foťáků ovšem často končí u tak prosté věci, jako je krycí sklíčko objektivu. Tahle záludná součástka (kvůli vodotěsnosti nemůže objektiv jen tak vyjíždět) se může nejen poškrábat, ale hlavně musíte pořád kontrolovat, zda není umatlaná. Fotka by potom nemusela být ostrá.

Pod vodou to není snadné…

Na manuální režim ve většině případů zapomeňte, tyto kompakty jsou typu „zapni a cvakej“. Než byste něco nastavili, ryba uplave. Mimochodem – focení pod vodou má svoje specifika. Není lehké na něco zaostřit, po dně se mihotají stíny vln a kromě ježků nic nepostojí chvíli na místě.

Manuál ale částečně nahrazují scénické režimy – když chcete vyfotit alpská údolí, můžete zvolit režim Krajina a foťák za vás zvolí vhodné parametry clony, času, ISO i barevného vyvážení. Režim předpokládá zelené stromy a modrou oblohu a podobné je to i u ostatních režimů. Těch je ve foťáku ale často tolik, že se z nich špatně vybírá. Některé nabídnou lepší výslednou fotku, než byste získali na automatiku, jiné ji spíše pokazí. Pod vodou ale vždy přepněte na podvodní režim, jinak budou fotky barevně hodně zkreslené.

Pak jsou zde ještě kreativní filtry, které se s režimy trochu pletou. Jejich úkolem je zprznit obraz, takže to raději nedělejte. Když už upravovat fotku, tak na počítači, kde je to navíc mnohem pohodlnější.

Zásuvka vs. Powerbanka

Polovina kompaktů se nabíjí vyjmutím akumulátoru a jeho vložením do nabíjecí kolébky. Druhá přímo přes kabel a některé (Olympus, Nikon, Fujifilm) z nich dobijete i z powerbanky, což je velká výhoda. Výdrž je u všech kolem standardních 200 až 300 snímků, což samozřejmě časté zoomování či natáčení videa (všechny kompakty umí Full HD) snižuje.

Moderní foťák si žádá moderní funkce, a tak se u nich můžete setkat s Wi-Fi, NFC a GPS. Wi-Fi je užitečné pro zkopírování snímků do smartphonu, ze kterého je, můžete sdílet, ovšem příliš pohodlné to není (nutnost speciální aplikace) a NFC tomu v praxi také moc nepomáhá. GPS je užitečné hodně a fotoaparát bez něj bych dnes už nekupoval. K pořízeným fotografiím přidá do EXIFu lokaci jejich pořízení. GPS nemá pouze Fujifilm.

Především zábava

Všemi foťáky jsem nafotil stejné scény na souši i v moři. Kvalita fotografií odpovídá běžným kompaktům za poloviční cenu, druhou polovinu hodnoty tvoří právě odolné tělo. A samozřejmě více funkcí, neboť takový modul GPS mají běžné kompakty až ve vyšších cenových hladinách. Mimochodem, pokud se budete s foťákem potápět v moři, nezapomeňte poté přístroj opláchnout sladkou vodou. Případně známé vylovení, odbahnění, vysušení.

Pokud budete vybírat podle funkcí, exceluje Olympus a Pentax. Pokud podle kvality fotografií, velmi dobře si vede Canon, i když jinak je proti ostatním spíše chudší. Outdoorový foťák je výborným doplňkem pro zábavu a nemusíte se o něj strachovat. Na dovolenou u moře se stane nedílnou součástí šnorchlu… tedy chtěl jsem napsat harpuny.

 

Olympus Tough TG-870

Mezi odolnými kompakty je Olympus průkopníkem, jeho modely Tough se objevily už v roce 2009. Tough TG-870 je letošní novinkou, ale stále jsou v prodeji Tough TG-850 (model z roku 2008) i TG-860 (loňský model). Na pohled se tolik neliší a starším modelem můžete při nižších nárocích výrazně ušetřit. Případně je zde ještě dražší Tough TG-4, který umí fotit do RAWu a nabídne speciální podvodní režim HDR i vyšší světelnost f/2.0. TG-4 ovšem postrádá výklopný displej.

 


 
 
TG-870 lze ponořit do hloubky 15 metrů, vydrží −10 °C a pád ze dvou metrů, takže klasika. Má velmi kvalitně zpracované tělo a výborně padne do ruky. Vepředu jej držíte za vystouplou část těla s logem Olympusu. Scénických režimů je zde hodně, v moři můžete využít hned čtyři: momentka pod vodou, podvodní široké záběry, podvodní akční scény, podvodní detailní záběry.


 
 
 
Na přední straně je barevné tlačítko, které slouží jako druhá spoušť při focení autoportrétu, ale lze mu nastavit i jinou funkci. TG-870 možná nedělá nejlepší fotky, ale nejlépe se s ním fotí a uživatelsky je nejpřívětivější.

Galerie:

Panasonic Lumix DMC-FT5

FT5 je v prodeji v několika barevných variantách. Vedle oranžové ještě modrý, šedý a v kamuflážní barvě. Díky o něco menším rozměrům v ruce působí jako poměrně těžký, i když po převážení jsem zjistil, že jde jen o pocit.


 

Tuhost tlačítek má velmi dobrou, namáčknutí spouště by ale mohlo být citlivější a u zapínacího tlačítka vůbec nepoznáte, že jste něco stiskli. Zatímco vepředu je plastový grip, tak pro palec zde místo není a většinou jej budete mít odložený někde nad tlačítkem pro Wi-Fi.


 

Lumix je spolu s Nikonem jediný odolný kompakt, který má GPS, Wi-Fi i NFC, tedy všechny tři bezdrátové funkce. Režimy fotoaparátu měníte samostatným tlačítkem Mode. Mezi scénickými režimy najdete dva podvodní režimy nazvané Pláž a šnorchl a Pokročilý podvodní režim.

Zajímavé je, že do interní paměti se vejde přesně jeden snímek v plném rozlišení. Je to lepší než u Canonu, ten nemá paměť žádnou, ale přesto dost málo.

Galerie:

 

Nikon Coolpix AX130

Odolný Nikon AW130 patří k dražším kompaktům. V nabídce Nikonu najdete i model Coolpix S33, který je ale jen dětskou hračkou, skutečným outdoorovým foťákem je právě až AW130. Plastový grip na přední straně zajistí jistý úchop. Pro palec ale bude jako opěrka sloužit spíše páčka pro zoom. Její pohyb je ale hodně tuhý.


 
 
  Rozmístění a funkce tlačítek je trochu netradiční, pro přepínání režimů slouží tlačítko s ikonkou fotoaparátu a automatický režim je až na konci seznamu. Před ním je automatická volba scénického režimu, sdružená nabídka focení v protisvětle (s možností zapnout HDR), panorama, portrét domácích zvířat a focení pod vodou.


 Nikon stejně jako Panasonic kombinuje všechny tři bezdrátové technologie, tedy GPS, Wi-Fi i NFC. Nechybí ani výškoměr, který funguje i pod vodou, takže budete mít u podvodních fotek i správnou hloubku. Odolnost je shodná s ostatními, Nikon udává mrazuvzdornost do −10 °C, pád z výšky 2 metry a vodotěsnost do 30 metrů (ta je po pravdě nadprůměrná, jenže v takových hloubkách už stejně nic moc neuvidíte).

Galerie:

Canon PowerShot D30

Canon má pro focení pod vodou v prodeji samostatná pouzdra, do kterých vložíte i svou zrcadlovku, cena takového zařízení je však o dost jinde, než když si pořídíte PowerShot D30.


 
 
 Tlačítkem pro změnu režimů stačí vybrat třetí v pořadí, kterým je právě režim Pod vodou. V něm se pak dá přepnout na Makro pod vodou. Na displeji potom máte ikonku ryby, případně škeble. PowerShot D30 proti konkurentům postrádá Wi-Fi, stojí však 6490 Kč.


 
 Canon uvádí odolnost 25 metrů hloubky, pád ze dvou metrů a mrazuvzdornost −10 °C, tedy prakticky stejné parametry, jaké mají konkurenti.

Galerie:

Fujifilm FinePix XP80

Fujifilm je v testu nejlevnější a hned v začátku má handicap kvůli chybějící GPS, a také horšímu TN displeji. V nabídce už sice má nástupce v podobě modelu XP90 za cenu 5990 Kč, ten se příliš neliší a na test jsme jej nesehnali.


 

XP80 má líbivý design s výrazným objektivem. Působí napůl civilně, napůl jakoby vypadl z potápěčovy výbavy.  V ruce se výborně drží, palec spočívá na plastovém gripu, vepředu je gumový grip pro prsty a ukazováček stále na příjemném vroubkovaném povrchu spouště. Až na tlačítkový zoom je ergonomie na jedničku. Foťák ale nepochopitelně nedovolí fotit s bleskem, pokud máte v menu ztlumené zvuky (a ty nejsou zrovna tiché).


 
 

Fujifilm má přehledné a hezky barevné menu. Výběr scénického režimu má jednu úroveň, každý je navíc popsaný co zhruba znamená. Prvním režimem před automatikou je ještě SRAuto, tedy automatické rozpoznání scénického režimu. Následují scény, kde pod vodou využijete stejnojmenný režim.

Galerie:

 

 

Videa natočená pod hladinou

Olympus Tough TG-870

Panasonic Lumix DMC-FT5

Nikon Coolpix AW130

Canon PowerShot D30

Fujifilm FinePix XP80

Vzali jsme pět outdoorových kompaktů k moři. Jak fotí ježky a hvězdice? (test)

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte