Vzdálená plocha aneb jak efektivně ovládat druhý počítač na dálku

Vzdálená plocha je šikovný nástroj, který umožní uživatelům připojit se pomocí internetu na dálku k jinému počítači a plnohodnotně jej ovládat. Funkce je zakomponovaná přímo v systému Windows, šikovnou alternativu ovšem představuje vzdálená plocha v prohlížeči Google Chrome.

6
remote desktop
Zdroj: shutterstock.com

Vzdálená plocha: Windows

Funkce vzdálené plochy je zakomponována přímo v systému Windows od verze Vista (do jisté míry to však zvládne i veterán Windows XP). Hned na začátku je třeba upozornit, že počítač, ke kterému se chcete na dálku připojit, musí mít edici systému Pro či vyšší.

Základní edice Home hostovat obrazovku nemůže, obsahuje pouze klienta, pomocí kterého se můžete připojit k jinému počítači. Druhou podmínkou je kvalitní internetové připojení. V případě, že zařízení nejsou připojena ke stejné síti, je nutné mít u cílového počítače veřejnou IP adresu a přesměrovaný port nejlépe na 3389.

Jak nastavit vzdálenou plochu ve Windows 10

(u starších verzí je postup podobný)

 • Na hostujícím počítači zvolte Start | Nastavení | Systém a v levé části vyberte položku Vzdálená plocha.
 • Zapněte možnost Povolit vzdálenou plochu.
 • Zapamatujte si název svého počítače (možno nalézt v sekci Jak se připojit k tomuto počítači), budete ho potřebovat později.

Jak se připojit ke vzdálené ploše ve Windows

 • V počítači, ze kterého se chcete připojit, zadejte do vyhledávacího pole v hlavním panelu Připojení ke vzdálené ploše a spusťte.
 • Zadejte přesný název cílového počítače a stiskněte Připojit (budete muset zřejmě vyplnit i přihlašovací údaje k vašemu Windows účtu).

Jak se připojit ke vzdálené ploše z ostatních zařízení

 • Pokud se chcete připojit ze zařízení se systémem Android nebo macOS, stáhněte z příslušného storu bezplatnou aplikaci Remote Desktop od Microsoftu (dostupná pro Android, iOS a macOS).
 • Spusťte ji a v okně Přidat PC opět zadejte název počítače a údaje k vašemu Windows účtu.

remote dekstop

Vzdálená plocha přes Google Chrome

Další možností je vzdálená plocha v internetovém prohlížeči Google Chrome. Ta funguje neomezeně na všech verzích systému Windows, stačí vám pouze nejnovější verze internetového prohlížeče Chrome (ač funkci lze následně zprovoznit i na jiných prohlížečích) a k tomu účet Google.

vzdálená plocha
vzdálená plocha

Jak nastavit vzdálenou plochu u Google Chrome

 • Navštivte stránku remotedesktop.google.com/access a přihlaste se na váš účet Google.
 • Na cílovém počítači, ke kterému se budete chtít připojit, stáhněte pomocí modré ikonky rozšíření pro Chrome.
 • Vraťte se zpět na předchozí web a aktualizujte jej. Měla by se vám ukázat možnost Zapnout u Nastavení vzdáleného přístupu.
 • Nastavte jméno počítače a šestimístný PIN.
 • Na zařízení, ze kterého se chcete připojit, navštivte opět stránku https://remotedesktop.google.com/access/ a klikněte na název cílového počítače.
 • Po vyplnění jména a PIN kódu se vám v okně prohlížeče zobrazí vzdálená plocha.

Tímto způsobem můžete na dálku ovládat i zařízení s odlišným operačním systémem (například Mac OS a Windows) oběma směry. Dostupná je i bezplatná aplikace Chrome Remote Desktop pro mobilní zařízení (Android i iOS), pomocí které můžete ovládat počítač svým smartphonem či tabletem.

plocha chrome
plocha chrome

TeamViewer

Za zmínku stojí také oblíbený program TeamViewer, který funguje na počítačích s Windows, Mac OS i Linux. K dispozici je i mobilní aplikace (bohužel její současná verze se potýká s mnoha problémy a mnoha uživatelům moc dobře nefunguje). Samotné připojení na počítačích je jednoduché, stačí mít na obou strojích zapnutý program, vyplnit Identifikační číslo a heslo ze zařízení, ke kterému se chcete připojit, a následně již získáte přístup ke vzdálené ploše.

Zdroje: Microsoft, Computerworld

Vzdálená plocha aneb jak efektivně ovládat druhý počítač na dálku
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.27%) 11 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. Mam opravu:
  – funkcia „vzdalene plochy“ existuje vo windows od NT 4.0, kedy si ju MS „pozical“ od Citrixu zjednodusene povedane ….
  – a kedze je to len politika, tak za 10 min mate povolenu vzdialenu plochu aj na Windows Home, ale nie je to na 2 kliknutia ako v PRO a vyssich a samozrejem pouzivatel nemusi byt administrator, staci ked ho prihodite do skupiny „remote desktop users“ ….

 2. „je nutné mít u cílového počítače veřejnou IP adresu a přesměrovaný port nejlépe na 3389“
  Když už je u cílového PC veřejná IP, tak není potřeba přesměrovávat port (port forwarding) na neveřejnou IP za NATem.