Vzdálená plocha aneb jak efektivně ovládat druhý počítač na dálku

aktualizace informací: Dominik Dobrozenský

11
remote desktop
Zdroj: shutterstock.com

Vzdálená plocha je šikovný nástroj, který umožní uživatelům připojit se pomocí internetu na dálku k jinému počítači a plnohodnotně jej ovládat. Funkce je zakomponovaná přímo v systému Windows, zajímavou alternativu ovšem představuje vzdálená plocha v prohlížeči Google Chrome nebo známý program TeamViewer.

Vzdálená plocha ve Windows 10

Funkce vzdálené plochy je zakomponována přímo v systému Windows už od Visty. Hned na začátku je třeba upozornit, že počítač, ke kterému se chcete na dálku připojit, musí mít edici systému Pro či vyšší.

Základní edice Home hostovat obrazovku nemůže, obsahuje pouze klienta, pomocí kterého se můžete připojit k jinému počítači. Druhou podmínkou je kvalitní internetové připojení. V případě, že zařízení nejsou připojena ke stejné síti, je nutné mít u cílového počítače veřejnou IP adresu a přesměrovaný port nejlépe na 3389.

Postup pro nastavení vzdálené plochy je následující:

 • na hostujícím počítači zvolte StartNastaveníSystém a v levé části vyberte položku Vzdálená plocha,
 • zapněte možnost Povolit vzdálenou plochu,
 • zapamatujte si název svého počítače, budete ho potřebovat později.
Povolení přístupu k vzdálené ploše ve Windows 10
Povolení přístupu ke vzdálené ploše ve Windows 10 (zdroj: Cnews)

Postup pro připojení ke vzdálené ploše:

 • v počítači, ze kterého se chcete připojit, zadejte do vyhledávacího pole v hlavním panelu Připojení ke vzdálené ploše a spusťte,
 • zadejte přesný název cílového počítače a stiskněte Připojit (budete muset zřejmě vyplnit i přihlašovací údaje k vašemu Windows účtu).
Připojení k vzdálené ploše
Připojení ke vzdálené ploše (zdroj: Cnews)

Pokud se chcete připojit ze zařízení se systémem Android nebo macOS, stáhněte z příslušného obchodu s aplikacemi bezplatně aplikaci Remote Desktop od Microsoftu (dostupná pro Android, iOS a macOS). Spusťte ji, klikněte na ikonu plus v pravém horním rohu a vyberte Add PC. V dalším kroku zadejte název počítače a údaje k vašemu Windows účtu. Jakmile jste hotovi, stiskem Save dokončete přidání počítače.

Vzdálená plocha Google Chrome

Americký gigant Google přináší vlastní řešení vzdálené plochy v podobě rozšíření pro prohlížeč Chrome. Stažení doplňku a jeho nastavení není nic těžkého, pokud byste si však nevěděli rady nebo si nebyli v určitých krocích jisti, stačí postupovat podle tohoto návodu:

 • navštivte stránku google.com/access a přihlaste se na váš účet Google,
 • na cílovém počítači, ke kterému se budete chtít připojit, stáhněte pomocí modré ikonky rozšíření pro Chrome a nainstalujte jej,
 • vraťte se zpět na předchozí web a aktualizujte jej, měla by se vám ukázat možnost Zapnout u Nastavení vzdáleného přístupu (obr. 1),
 • nastavte jméno počítače a šestimístný PIN,
 • na zařízení, ze kterého se chcete připojit, navštivte opět stránku https://remotedesktop.google.com/access/ a klikněte na název cílového počítače (obr. 2),
 • po vyplnění jména a PIN kódu se vám v okně prohlížeče zobrazí vzdálená plocha (obr. 3).

Tímto způsobem můžete na dálku ovládat i zařízení s odlišným operačním systémem (například macOS a Windows) oběma směry. Dostupná je i bezplatná aplikace Chrome Remote Desktop pro mobilní zařízení (Android i iOS), pomocí které můžete ovládat počítač svým smartphonem či tabletem.

Vzdálená plocha skrze TeamViewer

Za zmínku stojí také oblíbený program TeamViewer, který funguje na počítačích napříč všemi operačními systémy. K dispozici je také mobilní aplikace pro Android i iOS, pomocí které se můžete připojit k jakémukoliv počítači z vašeho smartphonu.

Pro připojení ke vzdálené ploše stačí mít na obou zařízeních otevřený TeamViewer a vyplnit identifikační číslo a heslo ze zařízení, ke kterému se chcete připojit. Více o programu a o tom, jak jej správně používat, rozebíráme v našem podrobném návodu.

Rozhraní programu TeamViewer
Rozhraní programu TeamViewer (zdroj: Cnews)

Zdroje: Microsoft, Computerworld

Vzdálená plocha aneb jak efektivně ovládat druhý počítač na dálku
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.22%) 18 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. Mam opravu:
  – funkcia „vzdalene plochy“ existuje vo windows od NT 4.0, kedy si ju MS „pozical“ od Citrixu zjednodusene povedane ….
  – a kedze je to len politika, tak za 10 min mate povolenu vzdialenu plochu aj na Windows Home, ale nie je to na 2 kliknutia ako v PRO a vyssich a samozrejem pouzivatel nemusi byt administrator, staci ked ho prihodite do skupiny „remote desktop users“ ….

 2. „je nutné mít u cílového počítače veřejnou IP adresu a přesměrovaný port nejlépe na 3389“
  Když už je u cílového PC veřejná IP, tak není potřeba přesměrovávat port (port forwarding) na neveřejnou IP za NATem.

 3. Vzdálená plocha Win, nikdy se mi ji nepodařilo spustit, ani v rámci domácí sítě

  Když máte několik počítačů bez monitorů, je vzdálena plocha to nejlepší řešení, než tahat kabely a monitor a přepojovat podle potřeby, zvlášť když potřebujete mít přístup k PC jen 1x za měsíc, jinak to jede naprosto samostatně

  Já mám jasnou volbu TeamViewer

 4. TeamViewer = nejhorší program ever. Už několikrát se mi stalo, že si nesmyslně usmyslel, že se používá komečně a pak vám umožní připojení jen na několik minut a pak třeba až za hodinu. No, zkuste si v těch pár minutách zprovoznit nové dálkové připojení, když urgentně potřebujete na tom vzdáleném PC dělat něco jiného. Takže TW… UZ NIKDY.

  Přešel jsem na Anydesk.

  • Absolutní souhlas. Navíc když si člověk zakoupil například verzi 13, tak dneska už se prakticky nikam nepřipojím, pořád to píše že je použita stará verze a nutí k jejímu zakoupení. Zlatý AnyDesk.