Příští rok budou nejdůležitějším produktem AMD první procesory s architekturou Zen (osmijádra s kódovým označením Summit Ridge). Předtím ale přijdou ještě APU „sedmé generace“, čipy Bristol Ridge a Stoney Ridge, které sice ještě mají používat jádra Excavator evolučně vycházející z Bulldozeru, ale budou již patřit na novou sjednocenou platformu AM4, zároveň nahrazující socket FM2+ i AM3+. Obě tato APU už se různými způsoby stihla ukázat na internetu.

Jak Stoney Ridge, tak Bristol Ridge jsme zatím znali z uniklých dokumentů a roadmapy. Zatímco Bristol Ridge je podle všeho refresh APU Carrizo a hardwarově by měl být stejný, Stoney Ridge je zcela nový čip pro lowend se dvěma jádry Excavator, jednokanálovým řadičem pamětí a grafikou architektury GCN se 192 stream procesory. Minulý měsíc již AMD pro toto APU začalo zveřejňovat podporu v linuxových ovladačích a zdá se, že by už od něj firma také měla mít vyrobené první reálné čipy. Jeden z nich byl totiž otestován programem Sandra, jak ukazuje záznam nalezený v jeho databázi.

Ten můžete vidět zde. Inženýrský vzorek čipu má označení 2M2101AFY23AC_27/21/10/05_98E4 a do databáze se dostal již 30. září. Čip se dvěma jádry (detekována jako dvě vlákna) byl provozován ve vývojářské desce „AMD Gardenia-ST Stoney“, což by mělo potvrzovat, že jde skutečně o nové APU a nikoliv jen ořezané Carrizo. Zajímavé jsou parametry čipu. Jeho takt má být jen 2,7 GHz, což je ale zřejmě turbo; základní frekvence by dle kódu čipu měla snad být 2,1 GHz. Stoney Ridge má mít stejně jako Carrizo v modulu Excavator 1 MB L2 cache. Integrovaný severní můstek je taktován na 1,0 GHz, níže než u mobilního Carriza (v něm běhá na 1,3 GHz).

Vzorek APU Stoney Ridge v databázi programu Sandra
Vzorek APU Stoney Ridge v databázi programu Sandra

Takto nízké takty v kombinaci s jediným modulem by měly znamenat, že Stoney Ridge bude poměrně pomalým procesorem. Ve vícevláknových zátěžích ho asi často porazí čtyřjádrová APU Kabini a Beema. Stoney Ridge by nicméně mohlo díky turbu, byť poměrně nízkému (2,7 GHz), vést v jedno až dvouvláknové zátěži. Ta je v mnoha případech stále nejdůležitějším kritériem, takže v tomto směru by náhrada čtyř Jaguarů dvěma Excavatory mohla fungovat

Stoney Ridge by také mělo vést v grafickém výkonu díky 192 stream procesorům a možnosti použít rychlejší paměti – toto APU by totiž možná mohlo podporovat DDR4. Čip tak asi bude kopírovat strategii z Carriza, kdy bylo proti předchozímu Kaveri značně posíleno GPU i na úkor CPU části.

 

 

FX-9830P, první Bristol Ridge

Vědět o sobě nechal také první pozorovaný exemplář APU Bristol Ridge. V databázi pro změnu na USB.org se totiž objevila zmínka o čipu FX-9830P s popisem „AMD Bristol Ridge FP4 SoC“. Jedná se zřejmě o model, který příští rok nahradí 12–35W Carrizo pro notebooky FX-8800P. Pouzdro FP4 bude použito stejné, nicméně u Bristol Ridge by již měla být využitelná také podpora pro paměti DDR4. V tomto případě se bohužel nedozvídáme nic o frekvencích nebo podobných parametrech (jen že certifikaci byla podrobena revize A1), je ale možné, že je AMD proti první generaci Excavatoru pošoupne o něco nahoru.

Vzorek APU Carrizo
Vzorek APU Carrizo (BGA FP4)

O Bristol Ridge se doposud mluvilo zejména jako o desktopovém nástupci APU Godavari, který bude uveden pro nový socket AM4 (údajně s taktem až 4,0 GHz) a bude používat paměti DDR4. Záznam na USB.org zase ukazuje mobilní verzi v pouzdru BGA. Nedávno se ovšem objevily zvěsti o tom, že by se toto APU na bázi Excavatoru možná mohlo objevit i v provedení pro socket FM2+, kde by používalo paměti DDR3. Pokud by to byla pravda, vlastně by s na desktop přece jen dostalo Carrizo, jehož socketovou verzi AMD plánovalo již na letošek, ale pak zrušilo. Jak reálné to je, zatím nevím, ale čip by mohl být zajímavým upgradem zejména díky podpoře dekódování HEVC a HDMI 2.0 (pokud ji současné desky budou umět zprovoznit).

Zdroje: Matthias Waldhauer, ComputerBase, SiSoftware, USB.org

Ohodnoťte tento článek!