Nadšenec vyrobil zámek na kolo, který se odemyká otiskem

5

Existují bezklíčové zámky na kolo, které používají číselný kód nebo bezdrátové spojení s mobilem. S trochu odlišným přístupem přišel hongkongský vynálezce Eve Walsun, jeho zámek se odemyká pomocí otisku prstu. Do paměti jich lze uložit čtyřicet, což je dost i pro velmi širokou rodinu.

Walsun připravil hned dva typy zámků. Jeden se přichytává na kotoučovou brzdu (o šířce až 6 mm) a spíš než před krádeží ochrání kolo před tím, aby na něm někdo neodjel. Bicykl pořád půjde odnést, případně se povolí rychloupínák a vyhodí kolo i s kotoučem. Větší ochranu proto nabídne druhý zámek s klasickým metrovým ocelovým lankem, které provlečete ráfkem, rámem a nějakým stojanem nebo zábradlím. (Ponechme stranou, že lanka též nejsou nejodolnějším řešením.)

Zámek je voděodolný (mokré prsty ovšem mají problém se čtečkami) a na jedno nabití vydrží až tři měsíce. Pak jej stačí zapojit na hodinu do sítě, aby opět nabral šťávu. Potěší, že Walsun se spoléhá na oboustranný konektor USB-C. Odemknutí prý trvá jen půl sekundy.

TEST: Elektrická koloběžka Evolveo ES-LR1

Koho novinka zaujala, ten může nápad podpořit na Kickstarteru, případně si tam produkt rovnou koupit. Nejrychlejší zájemci mohou brzdový zámek získat za 59 dolarů a lankový za 69 dolarů, dispozici jsou i zvýhodněné sady. U komerčně dostupných verzí budou cena dvojnásobné. Doprava je do celého světa zdarma, expedice proběhne v dubnu 2020.

TIP: Odemkněte si dveře na dálku: Netatmo představilo chytrý zámek a klíč

Nadšenec vyrobil zámek na kolo, který se odemyká otiskem
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.67%) 6 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. Problémem zámků u kol není způsob odemykání, ale míra bezpečnosti, která se zvyšuje úměrně s hmotností. Dá se koupit odolnější skládací Abus nebo čínské napodobeniny s váhou kolem kila a víc, ale stejně to nic nezmůže proti zloději s obyčejnou Lidlovskou flexou na baterky. Lankové zámky dokonce neodolají ani štípačkám.

    Více než odolnější zámky by pomohlo umísťovat volavky a důsledně trestat krádeže. Bohužel ani k jednomu není v ČR vůle a proto se budou kola krást i dál. Zámek, nezámek.

  2. Zámek na baterku může vymyslet leda v.l. Miliony zbytečností je na baterky jako otvírák na pívo atd. Už by se měl někdo nad tím zamyslet. EU by měla zatrhnout prodej takových nadbytečných sr.ek na baterky.