Warm Tek na Computexu: chladič jako ježek

0

Veletrhy, jakým je právě probíhající Computex v Taipei, jsou pro neznámé firmy skvělou příležitostí, jak na své produkty přilákat zájem médií. Loňský CeBIT takto využil například výrobce chlazení Deepcool, tentokrát vás seznámíme se společností ze stejného oboru jménem Warm Tek (jména obsahující slova „cool“ či „thermal“ už byla v době jejího vzniku asi až příliš probraná). Ten na Computex přivezl prototypy chladičů sérií Hedgehog a Pangolin.

Začněme modelem „Blonde Hedgehog C120“ (v překladu blonďatý ježek).

Hedgehog C120 má obrovskou plochu, kterou může předávat teplo
proudícímu vzduchu. Namísto klasického kovového bloku se základnou a žebrováním inženýři Warm Teku nastříhali měděné dráty a secvakli je k sobě. Vážně, výrobní postup chladiče Blonde Hedgehog neobsahuje žádné svařování. Dráty drží pohromadě kovový kroužek, který také společně s neznámým montážním systémem slouží k upevnění chladiče k
základní desce. V pozadí na snímku výše vidíte kompletní chladič s větrákem.

Jak napovídá označení C120, chladič je osazen 120mm ventilátorem (bohužel, jak vidíte z fotografií, výměna za samostatně koupený větrák zde nejspíše nebude možná), rozměry celého chladiče jsou ale 140 × 140 × 90 mm.

Chladiče jsou prý opatřeny antioxidační povrchovou úpravou, pro nedůvěřivé má ale Warm Tek v nabídce také variantu s poniklovanými pruty.

Pro úsporné čipy, které si vystačí s pasivním chlazením, má Warm Tek variantu Baby Hedgehog (90 × 90 × 30 mm):

Pokud jste si ničeho nevšimli u ježčí rodinky, dojmu, že chladiče skládal nějaký Číňan na koleně, se asi už neubráníte u modelu Pangolin C1-6 (Pangolin je takový šupinatý mravenečník). Ostatně, ani Blonde Hedgehog nevypadá, jako že by si někdo příliš lámal hlavu s prouděním vzduchu či aerodynamickým hlukem. O to víc jsme zvědaví, jak to bude chladit, jestli se ovšem výrobky Warm Teku vůbec dostanou do maloobchodní distribuce a zvláště pak do Evropy. Nezapomínejme, že na fotografiích jsou stále jen prototypy.

Filozofie Pangolinu je podobná jako u blonďatého ježka, namísto měděných prutů jsou zde ale použity měděné plátky, které taktéž přímo přiléhají na heatspreader procesoru. Ačkoli je chladič vyvíjen především pro pasivní použití, Warm Tek pracuje také na sponě pro ventilátor. Heatsinky podobného vějířovitého tvaru vyráběl kdysi Zalman, ježci se zase vzdáleně podobají starším chladičům od Swiftechu. Rozdíl v řemeslném zpracování je ale v obou případech propastný.

Cena ani dostupnost produktů pochopitelně není známa. Známe však podporované
patice, mezi těmi od AMD najdeme AM3(+) a AM2, zatímco u Intelu
nalezneme LGA 775, LGA 1156, LGA 1155, LGA 1366 a dokonce také LGA 2011.
Alespoň to se píše na cedulce u chladiče Baby Hedgehog, kterému je kompatibilita s high-endovými platformami platná asi jako mrtvému zimník.

Zdroj: techPowerUp 1 | 2

Ohodnoťte tento článek!