WD a SSD: kapitola první

0

V tom CeBITovém zmatku jsme zapomněli na jednu důležitou zprávu – Western Digital už vydal první SSD paměti pro spotřebitelské počítače. Dnes už je to historie stará 14 dní, Anand stihl vydat recenzi, takže co tedy o nových SSD víme?

Historie SSD u Westernu začala nákupem společnosti SiliconSystems, která flash paměti vyráběla, i když spíše pro karty Compact Flash. Nová řada SSD s názvem SiliconEdge Blue na tuto událost jasně odkazuje a modrá barva v názvu naznačuje, že bychom se mohli dočkat také výkonnějších modelů Black. (Stejně jako u HDD Caviar Green < Blue < Black.)

První modely jsou dostupné v kapacitách 64, 128 a 256 GB za ceny 279, 529 a 999 dolarů. Jsou založeny na MLC buňkách a podporují TRIM, NCQ i S.M.A.R.T. Western se chlubí rychlostmi sekvenčního čtení a zápisu 250, resp. 170 MB/s.


SiliconEdge v detailech, zdroj: Anandtech, foto: Anand Lal Shimpi

Z Anandova snímku lze rozpoznat použité paměti Samsungu, ale neznámou je použitý řadič. I když s logem WD, víme, že Western řadiče nevyrábí. Autor si všiml stejného PCB, jako u Kingston V Series. Kingston použil paměťové čipy Toshiby, stejně tak řadič (přeznačený JMicron JMF618). Ten se však prý používá výhradně s NAND od Toshiby, takže je pravědpodobné, že WD integroval JMF612. Na PCB lze dále vidět rychlou vyrovnávací paměť ESMT (64MB DDR2 800 MHz).

A co výkon? Čtení a zápis 2MB souborů v podstatě odpovídá udávaným hodnotám (235/181 MB/s) a řadí se pod SSD s použitými řadiči Indilinx či SandForce-1500. Sekvenční zápis odpovídá téměř dvojnásobku Intel X25-M G2, které brzdí mj. i pomalá cache. Náhodný zápis
4kB bloků dává zabrat všem SSD, ale zde se karta s Intelem obrací. Western uvádí pro zápis i čtení 5000
IOPS.

zdroj: Anandtech, autor: Anand Lal Shimpi

Jak se tedy nové SSD povedly? Dle mého názoru – žádná sláva. Cena je příliš vysoká a k ní zřejmě neodpovídající výkon. I když ten se může časem ještě zlepšit novými FW.

Než SiliconEdge Blue proklepne i Mirek vězte, že Western uvedl i modely SiliconDrive N1x. Ty by měly vydržet náročnější podmínky, díky použitým SLC buňkám. Mnohonásobně se zvýšil počet zapisovacích cyklů (21 vs. 702 GB za den), rychlost však klesla nepatrně na 240/140 MB/s. Samozřejmě se o polovinu snížily kapacity. Zatímco na SiliconEdge dostanete tříletou záruku, SiliconDrive má ještě o dva roky delší. Tak co, chcete je?

Zdroj: Western Digital, Anandtech

 

Ohodnoťte tento článek!