WD má externí disk s Wi-Fi a čtečkou karet. Fotky nahrajete i bez PC

0

Externí pevné disky mají celkem jasně definované způsoby využití a tím i funkce a provedení. Některé modely ovšem k základní roli přenosného úložiště přidávají další funkce. To je případ i mobilního externího HDD Western Digital My Passport Wireless. Jak lze vytušit z názvu, toto 2,5″ úložiště je vybaveno bezdrátovou konektivitou pro snazší sdílení a přenos dat (zejména s mobilními zařízeními). To ale není to nejzajímavější – Western Digital integroval rovnou i čtečku paměťových karet.

Toto příslušenství by mohlo přijít vhod zejména fotografům. Lze s ním totiž přehrát obsah SD karty (v situaci, kdy vám došla kapacita) na disk bez asistence počítače, notebooku a tak dále – i přímo v terénu a rychle. Tedy pokud odhlédneme od toho, že nahrávání několika GB samo nikdy nebude zrovna rychlou záležitostí. Čtečka je každopádně příjemným doplňkem.

Disk je vybaven vlastní baterií, díky čemuž dokáže několik hodin běžet mimo dosah elektrické sítě. V pohotovostním režimu má vydržet až 20 hodin, pokud ho vytěžujete (WD uvádí údaje pro streamování videa), má mít akumulátor páru na šest hodin provozu. Výdrž je údajně možné vylepšit asi o 30 % použitím spořícího režimu (spočívá například v tom, že disk obslouží jen jednoho uživatele; jinak se k němu může připojit i více klientů).

Western Digital My Passport Wireless. Integrovanou čtečkou karet SD lze uložit fotky bez připojení k počítači
Western Digital My Passport Wireless. Integrovanou čtečkou karet SD lze uložit fotky bez připojení k počítači

Kromě klasického kabelového rozhraní USB 3.0 lze k uloženým datům přistupovat též po bezdrátové síti. To je zajištěno adaptérem standardu Wi-Fi 802.11n s technologií MIMO, který má být schopen streamovat HD video až osmi klientům najednou (ovšem není uvedeno, při jakém datovém toku). Zařízení ale není určeno jen k streamování multimédií. Běží na něm server FTP, na nějž lze přímo nahrát obrázky z fotoaparátů vybavených Wi-Fi. Disk může také sloužit jako přístupový bod a bezdrátové připojení lze použít i ke správě pomocí aplikaci pro Android a iOS nebo webového rozhraní.

My Passport Wireless se vyrábí v kapacitách 500 GB, 1 TB a 2 TB. Jde pochopitelně o zařízení postavené na notebookovém HDD s 2,5″ plotnami, jak již bylo řečeno, ovšem hybridního charakteru. Uvnitř je snad údajně také malá paměť typu NAND v roli SSD cache. Například během streamování filmů se do ní má vejít pár minut dat, takže se na určitou dobu může disk vždy přepnout do úsporného režimu. Díky tomu, že se nemusí točit neustále, pak při přehrávání vydrží baterie déle.

 

Disky Western Digital My Passport Wireless by se měly dostat do prodeje během září (septembra), tedy v následujících týdnech. 500GB model má stát 130 USD, 1TB bude za 180 USD a největší 2TB My Passport Wireless vyjde na 230 USD. U nás by tyto sumy mohly velmi zhruba dělat 3250, respektive 4500 a 5750 CZK.

Zdroje: Western Digital, The Tech Report

WD má externí disk s Wi-Fi a čtečkou karet. Fotky nahrajete i bez PC
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů