WD My Net N900 Central: router s pevným diskem (recenze)

0

Přichází hned se čtyřmi routery, z nichž ten nejzajímavější má v sobě interní 1TB, nebo 2TB pevný disk. My Net N900 Central je dvoupásmový router standardu 802.11a s rychlost 450 Mb/s v každém pásmu. Rozměrnější plastové tělo pojmulo čtyři gigabitové porty pro drátovou síť, jedno USB, zámek kensington a vypínací tlačítko.

WD My Net N900 Central
WD My Net N900 Central

Na přední straně je vedle informačních LED diod tlačítko pro rychlé přidání nového zařízení WPS. Diody neukazují jednotlivé zapojené porty, pouze aktivní Wi-Fi, disk, WPS…

Konstrukce naležato je povedená a klidně může sloužit jako odkládací plocha pro flashdisky. Zespodu najdete malý ventilátor osazený kvůli chlazení interního disku (protože i samotné routery celkem topí a disk navíc už je potřeba chladit). Je však prakticky neslyšný.

WD My Net N900 Central
zapůjčil WD WD My Net N900 Central
standard 802.11b/g/n
Wi-Fi pásma 2.4 GHz a 5 GHz
rychlost 450 + 450 Mb/s
porty 4× gigabit LAN, WAN, USB
úložiště 1 TB (2 TB)
cena 7 538 Kč

Pro instalaci najdete v balení CD s průvodcem a přídavným software. Průvodce je dostatečně intuitivní a kromě základního nastavení vám nabídne aktualizaci firmware, vysvětlí rozdíl (ne úplně exaktně) mezi 2,4 GHz a 5 GHz sítí a umožní instalaci doplňkových aplikací. Pokud nemáte optickou mechaniku, najdete jej i na webu či na interním disku routeru. Přístupové heslo je vepsáno na bookletu k CD (admin/password) a hned po připojení se v notifikační liště objeví upozornění na jeho změnu.

WD My Net N900 Central
WD My Net N900 Central

WD My Net N900 CentralWD My Net N900 Central

Tohle všechno může zkušenější uživatel přeskočit a rovnou se připojit na administraci routeru. Ovládací rozhraní je rozděleno do dvou částí: ta přívětivější uživatelská je vidět hned po připojení na IP adresu routeru, případně přes url http://wdrouter. První záložka zobrazuje shrnutí aktuálního nastavení s tím, že z každé položky se dá na jedno kliknutí přejít na nastavení konkrétního prvku.

WD My Net N900 Central
WD My Net N900 Central

Záložka Připojení k internetu otestuje funkčnost sítě a Nastavení bezdrátového přístupu slouží pro změnu názvu sítě a hesla. Pokud ale již máte Wi-Fi s nějakým heslem vytvořenou, nebere na to ohled a pokaždé vygeneruje nové heslo, které vám nabídne k uložení – tady si snadno můžete změnit heslo omylem. Považuji to za chybu, kterou by měl Western v příštím firmware odstranit.

Disk uvnitř

Nastavení úložiště slouží pro ovládání vnitřního pevného disku, nebo externího USB disku. Můžete zde povolit služby Samba, DLNA, iTunes a FTP a umožnit sdílení pro všechna zařízení v lokální síti, nebo jen pro uživatele znalé hesla.

 

Vzdálený přístup k routeru je možný přes webové rozhraní prostřednictvím stránky WD 2 go, nebo přes aplikaci pro iOS a Android. Mobilní aplikace umožní přístup k internímu disku, to webové rozhraní zpřístupní i administraci. Interní disk je v případě 2TB verze model WD20NPVT.

Zahraniční redakce Hardware.info router rozebrala

Druhá část administrace nabídne pokročilejší nastavení. Nastavíte si zde dynamické DNS i Wi-Fi – tentokrát bez problému s heslem, jež si udržuje aktuální. Samozřejmostí je separátní Wi-Fi pro hosty bez přístupu do vaší sítě.

Nesmí chybět funkce DMZ, firewall a filtrování adres. Rodičovská ochrana se zpřístupní až po zaregistrování na webu WD.

Aplikace pro Android (či iOS):

 

 

Galerie:

WD se chlubí technologií FasTrack, což je vylepšení QoS zaměřené na multimediální obsah a hraní her po síti. Router automaticky analyzuje síťový provoz a dává prioritu paketům, které patří kritickým aplikacím – v tomto případě odezva nějaké hry, ale i streamování multimediálního obsahu. Podobné funkce najdete i v jiných routerech.

Hlavním tahákem je interní pevný disk. Připojíte jej nejlépe přes protokol Samba jako novou síťovou jednotku a z routeru se stane jednoduchý NAS. Síťový disk se dokonce umí připojit přes skript sám.

Rychlosti jsou poměrně nízké, ale stále o řád vyšší, než bývají u disků připojených k routeru přes USB. Naměřil jsem stahování rychlostí 17 MB/s a upload 10 MB/s. Dá se předpokládat, že disk je interně zapojen přes převodník SATA na USB, místo aby šel rovnou na síťové rozhraní.

WD My Net N900 Central
WD My Net N900 Central

Na interní pevný disk můžete i zálohovat, WD pro tento účel dodává aplikaci WD SmartWare: prohledá váš disk v počítači, rozdělí soubory podle typu na dokumenty, obrázky, či hudbu a veškeré tyto data zálohuje na disk v routeru. Nenašel jsem podrobnější nastavení, kopírují se jen soubory z dokumentů a v mém případě šlo o pouhých 500 MB dat. Zálohování bych si představoval trošku jinak, tohle je spíše jen jednoduchá aplikace na nejkritičtější data.

Pokud tedy chcete využívat u routeru i pevný disk, WD má nejlepší řešení. Mnohem lepší je ale samostatný NAS, samozřejmě za více peněz.

Plusy / mínusy
interní disk vysoká cena
konstrukce přepisování hesla k Wi-Fi
celkem povedená administrace
Hodnocení 85 %

 

Ohodnoťte tento článek!