WD představil 12TB HDD, s héliem a osmi plotnami. Za půl roku vydá i 14TB verzi

2

Je tomu rok, co Western Digital (přesněji jeho divize HGST, původně Hitachi) uvedl 10TB pevný disk He10, pocházející z řady speciálních héliem plněných modelů. Už jsou tu ovšem nějakou dobu a mezitím s nimi srovnal krok i hlavní konkurent Seagate. Tento měsíc WD konečně představil novou ratolest v této linii, která kapacitu posune o něco dál: Disk Ultrastar He12, který jak z názvu patrno nabídne 12 TB úložného prostoru (jako obvykle jde ale o „menší TB“, odvozené od číselného základu 1000, nikoliv 1024 bytů). U 12 TB se však WD nezastaví a brzy nabídne kapacitu ještě o kousek větší.

 

Osm ploten

HGST Ultrastar He12 bude na poměry HDD docela rychlým diskem, se 7200 otáčkami za minutu a 256MB cache má dosahovat přenosové rychlosti 243 MB/s – pochopitelně pokud mluvíme o sekvenčním čtení či zápisu. Náhodné čtení mechanickému disku samozřejmě nesvědčí, WD uvádí jen 82 IOPS pro hloubku fronty 1 a 186 IOPS pro hloubku 32. Důležité však je, že tento disk má obvyklý záznam typu PMR a je tedy určený pro běžné zátěže – nejde o „archivační“ disk s problematickým zápisem typu SMR. Nicméně dle specifikací má stále vyhrazený buffer pro zrychlení zápisu (skrze serializaci), odkud data v klidu přehazuje na jejich regulérní místo.

HGST Ultrastar He12
HGST Ultrastar He12

Větší kapacitu dosáhl WD přidáním jedné plotny navíc, takže disk jich oproti sedmiplotnovému 10TB modelu nyní už obsahuje osm. Mělo by to u desktopových pevných disků být vůbec poprvé (pro srovnání – konvenční vzduchová 3,5″ HDD dlouho měla maximálně čtyři či pět ploten, až nedávno dostal Seagate dovnitř šestou). Jednoduchou matematikou z toho vychází, že jedna plotna by měla mít kapacitu 1,5 TB a asi nějaké drobné navíc. Disk má kvůli osmé plotně o něco vyšší spotřebu, ale nijak výrazně – při nečinnosti příkon stoupl z 5,0 na 5,3 W a při zápisu či čtení z 6,8 na 7,2 W. To ovšem platí pro verzi s rozhraním SATA 6 Gb/s. WD uvede i variantu s 12Gb/s rozhraním SAS, pro níž uvádí spotřebu 6,1–9,8 W.

  Specifikace pro Ultrastar He12, srovnání s He8/He10
Specifikace pro Ultrastar He12, srovnání s He8/He10

 

14TB He14 v přípravě

Ultrastarem He12 nicméně WD ještě neskončí. Uvede totiž s malým zpožděním ještě druhou verzi, která už využije výhod zápisu SMR (tedy vyšší kapacitu jedné plotny). To dovolí zvýšit kapacitu až na 14TB se stejnou osmičkou ploten. Takto vzniklý Ultrastar He14 či možná spíš Ha14 (toto označení by mohl dostat soudě dle předchozího modelu Ha10) už ovšem bude mít nízký zapisovací výkon kvůli nutnosti zapisovat do buferu a poté při nečinnosti data přesouvat, pokud nebude psát to prázdného prostoru. Bude již tedy určen pro archivaci a nikoliv univerzální použití. Hardwarově by ale měl být velmi blízký modelu He12. Oba disky by jinak měly podporovat šifrování a díky tomu také rychlé kryptografické smazání.

 

Obě tyto novinky by se měly začít prodávat v příštím roce. Ultrastar He12 někdy v jeho první polovině, přičemž vybraní klienti už nyní dostávají jeho vzorky. Také vzorky 14TB SMR verze už jsou zřejmě podobným šťastlivcům na zkoušku k mání, nicméně běžní smrtelníci se k tomuto disku dostanou až zhruba za šest měsíců, prodávat se má začít někdy v polovině roku 2017. Ceny WD neuvádí; víme ale, že záruka bude pětiletá.

 

 

HGST pokračuje i s SSD

Nejde jinak o jediné enterprise úložiště, které WD/HGST nyní odhalil. Firma uvedla také serverové NVMe SSD Ultrastar SN200 s rozhraním PCI Express 3.0 ×8 nebo U.2 a rychlostí sekvenčního čtení až 6,2 GB/s (a až 1 200 000 IOPS ve čtení) a dále SAS SSD Ultrastar SS200 se sekvenční rychlostí 1 GB/s. Oba tyto disky budou dostupné v kapacitách až 7,68 TB, ale vzhledem k cenám nás asi nemusí moc zajímat. Héliová HDD nicméně až tak nedostupná nejsou a někomu z vás by se hodit mohla.

HGST Ultrastar SN200,  Ultrastar SS200, Ultrastar He12
HGST Ultrastar SN200, Ultrastar SS200, Ultrastar He12

Zdroj: WD, HGST

WD představil 12TB HDD, s héliem a osmi plotnami. Za půl roku vydá i 14TB verzi

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE