WD prodává 60 milionů HDD za kvartál, na zmenšování trhu doplácí Seagate [graf]

0

Řada společností v posledních týdnech hlásila své finanční výsledky a nejinak je tomu u dvou velikánů z oblasti pevných disků, Western Digitalu a Seagate. Společnosti ale kromě účetní zprávy prozradily také to, kolik pevných disků prodávají a v jakých tržních segmentech. Graf, který sestavil server X-bit labs, je příslovečný obrázek za tisíc slov.

Úplně nahoře vidíte celkové dodávky obou výrobců. V součtu se za druhé kalendářní čtvrletí 2013 (v grafu zanesené jako Q4 fiskálního roku 2013) prodalo mezi 132 a 133 miliony disků (pokud se nemůžete dopočítat, je to tím, že v grafu není zaneseno cca 19 mil. disků od Toshiby).

Přestože druhé čtvrletí je typicky silnější než povánoční první čtvrtletí, letos tomu tak poprvé za dlouhou dobu není – prodeje dokonce poklesly o přibližně 2–3 %. A zatímco Western Digital zvládl tak nějak zůstat na svém, na klesající poptávku doplatil Seagate, jehož prodeje mají klesající tendenci. Z grafu je nicméně zřetelně vidět, jak si Seagate nahrabal po ničivých povodních v Thajsku, které zasáhly především továrny jeho konkurentů.

V enterprise segmentu vede Seagate

Zároveň si můžete udělat představu, kolik disků je určeno do „spotřebitelských“ počítačů a kolik pro servery a datová centra. Takzvaný enterprise segment je sice malý, trend prodejů je ale rostoucí. Seagate si stále drží historickou převahu, Western Digital ale stahuje náskok; skóre za druhý kvartál je 8,2 versus 7,9 milionů kusů.

Jak vypadá průměrný pevný disk

V jedné ze svých scének vysvětluje Felix Holzmann, že snědl-li dvě kuřata, statisticky jeho konverzační partner nemůže být hladový. Co tedy říká statistika o prodaných pevných discích? Průměrná kapacita 53,8 milionu disků dodaných firmou Seagate činí 855 GB a průměrná cena $63.50 (asi 1240 Kč). Prodeje Western Digitalu činily 59,9 milionu disků s objemem průměrně 797 GB, průměrná cena přesně 60 dolarů (1174 Kč).

Lépe hospodařil Seagate

Pro Seagate i Western Digital skončil fiskální rok, takže firmy nahlásily finanční výsledky za celé dvanáctiměsíční období. Navzdory nižším prodejům a obratu vykázal vyšší zisk Seagate. Společnost navíc prozradila svou hrubou marži, ta činí 27,5 %.

Fiskální rok 2013 Seagate Western Digital
Tržby [USD] 14,4 mld. 15,4 mld.
Čistý zisk [USD] 1,8 mld. 1,7 mld.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!