WD Red 4 TB (WD40EFRX) proti dalším HDD od Westernu: Black, Se i Green

0

Když se mě Western Digital zeptal, zda bychom na ExtraHardware nemohli otestovat nový 4TB WD Red, nebyl jsem z toho moc nadšený. Oproti kolegovi Adamu Vágnerovi (viz jeho přístup k HDD) už při výběru pevných disků považuji za klíčové jen parametry cena za gigabajt a hlučnost. Aby to bylo skutečně zajímavé, řekl jsem WD, ať mi dodá k testu disky „všech barev“ a čtenáři aspoň budou moci vidět rozdíly a zorientovat se v trochu komplikované nabídce.

Nakonec se českému zastoupení WD podařilo sehnat pět různých pevných disků, bohužel ne všechny v kapacitě 4 TB. V době shánění produktů pro test totiž v ČR byla u řady Green dostupná nejvýše 3TB varianta a u Blue dokonce jen 1TB kapacita. Plné 4 TB tak kromě Red nabízí ještě Black a Se. O všech si postupně něco řekneme, abyste nejen věděli, pro jaký účel jej předurčuje WD, ale také jak jsou k tomu tyto pevné disky skutečně vybaveny.

   

WD Red, 4 TB (WD40EFRX)

Aktuální řada Red se chlubí především NASware 2.0. To není žádný na disku předinstalovaný software ve své druhé verzi, jak byste se možná domnívali, nýbrž tento název Western vymyslel pro soubor vlastností, jež mají z řady Red dělat ideální pevné disky pro NAS.

 

Za jeden z klíčových parametrů u HDD pro NAS budou mnozí považovat nízkou hlučnost. Té šel WD vstříc u Red hned ve dvou směrech. Stejně jako u řad Green a AV-GP se plotny WD Red otáčejí rychlostí, ehm, IntelliPower. To v současnosti není nic jiného než honosný název pro rychlost 5400 ot./min. Dalším důležitým prvkem je údajné zlepšené vyvážení disků WD Red (opět honosný název: 3D Active Balance Plus). WD zmiňuje i teplotu, to už ale tak nějak u HDD s nižší hladinou otáček za minutu čekáme.

WD Red je opatřen tříletou zárukou (pětiletou hledejte až u Se a Re) a v udávaných parametrech příkonu si příliš nezadá s WD Green. Mezi všemi těmi marketingovými pozlátky je zrovna udávaný příkon, hlučnost a max. proud na 12V větvi při roztáčení v datasheetu disku jako balzám na duši. Sekvenční rychlosti čtení/zápisu až 150 MB/s zase napovídají, že celá nová řada WD Red sází na plotny o kapacitě 1 TB. Testovaný WD40EFRX by tak měl mít čtyři.

 

Docela šikovné je také ověření kompatibility disků Red, Se a Re přímo na stránkách WD. WD Red rovněž podporuje NCQ streaming, což by teoreticky mohlo správnou prioritizací pomoci při videostreamech na pozadí či třeba editaci videa (i když v druhém případě stejně budete asi chtít 7200otáčkový disk – Se kupodivu v současnosti NCQ streaming nepodporuje).

WD Black, 4 TB (WD4001FAEX)

Čtyřterabajtový Black už z podrobné recenze na EHW znáte. Řada Black má spojovat velké kapacity s výkonem, ale WD4001FAEX má v tomto trochu nevýhodu, že je starší než třeba Red. Jeho kapacita je rozložena na pět 800GB ploten, hustota zápisu jej tak penalizuje. Je možné, že už v této době koupíte třeba stejně označený model se čtyřmi 1TB plotnami a tedy jistojistě vyšším výkonem a už ne tak jistě s lepšími provozními vlastnostmi. Jistě ne proto, že (jak dokáže tento test) u HDD stále hodně záleží na konkrétním kusu.

Caviar Black WD4001FAEX s kapacitou 4 TB je nejvyšším modelem z nejvyšší řady 7200otáčkových disků pro stolní PC, kterou Western Digital vyrábí. Disk je jako většina výkonnějších modelů v současnosti vybavený 64MB cache a využívá rozhraní SATA 6,0 Gb/s (zatímco pro SSD už je jeho rychlost bariérou, u klasických disků stačí s obrovskou rezervou).


 

Obdobně jako v předchozí generaci je disk vybavený dvojicí řadičů, dále nabízí Dual actuator technology (přesnější polohování hlavičky ve dvou úrovních), IntelliSeek (optimalizace přesouvání hlavičky v závislosti na poloze cílového sektoru a natočení plotny), StableTrac (upevnění hřídele disku na obou koncích pro snížení vibrací) a NoTouch ramp load (hlavička by se neměla nikdy dotknout plotny).


 

  

WD Se, 4 TB (WD4000F9YZ)

Se je podobně jako Red určen do polí RAID a zařízení NAS. Oproti Red se ale nezaměřuje na co nejnižší teploty, nízký provozní hluk či příkon. WD tak u něj nešel dolů s otáčkami a Se zůstává 7200otáčkovým plnokrevníkem. Na rozdíl od Re však u Se není udávána vyšší střední doba mezi poruchami a celkově WD pro náročné podmínky doporučuje Re.

Se je tak kombinací výkonu a vysoké kapacity. WD jej navíc stejně jako Black obdařuje pětiletou zárukou. Se se chlubí stejnými technologiemi pro zvýšení výkonu i spolehlivosti jako Black (dva řadiče, dual actuator, no touch ramp atd.) a abych byl upřímný, je to prostě Black, u kterého na stránkách WD můžete zkontrolovat kompatibilitu s NASy od různých výrobců.


 

datasheetu navíc vyčtete, že čtyřterabajtová verze zvládá přenosy až 171 MB/s. Tím pádem už jsou WD Se na trh rovnou uváděny s 1TB plotnami. Ve většině testů by tedy 4TB Se měl být o něco před 4TB Black.


 

WD Green, 3 TB (WD30EZRX)

Bude se vám to zdát skoro neuvěřitelné, ale 3TB Green jsme na EHW recenzovali už v roce 2010. Jednalo se o trochu jiný model (WD30EZRS), ale kromě možnosti této kapacity dosáhnout třemi plotnami se toho za tři roky tedy moc nezměnilo. Posunuli jsme se o 1 TB dál (za dveřmi jsou tedy 5TB HDD od WD, ale na vyšší kapacity s výrobci nehrnou tak, jak kdysi předpovídalo Hitachi).

Western Digital už prakticky s prvními modely ze série Caviar Green začal údaj o otáčkách tutlat a schoval jej pod marketingový výraz IntelliPower, který česky vysvětluje jako „Algoritmy pro pečlivé vyladění rovnováhy otáček, přenosové rychlosti a ukládání do mezipaměti pro dosažení výrazných úspor energie a spolehlivého výkonu.“

Vágní vysvětlení tohoto termínu si kdysi hned několik zahraničních webů přebralo po svém jako možnost měnit za chodu otáčky disku. Tento nesmysl o „proměnných otáčkách“ se s disky WD Caviar Green vleče dodnes, naštěstí už se vyskytuje jen v diskuzních příspěvcích lidí, kteří si to kdysi někde přečetli a ještě v této představě žijí. Faktem zůstává, že za pojmem IntelliPower se mohou nadále skrývat libovolné, avšak pevně nastavené otáčky – obvykle (a v případě tohoto modelu) jde o hladinu 5400 ot./min.


 

Náhled do datasheetu odhalí, že hustota zápisu na 1TB plotnách při sekvenčních rychlostech umožní takřka srovnat krok se 7200otáčkovým WD Black a jeho 800GB plotnami (WD30EZRX má dosahovat až 147 MB/s). Uživatele osloví také udávaný příkon 3 W a hlučnost 23 dBA v idle a stále velmi pěkné hodnoty při zápisu/čtení (4,1 W a 27 dBA).


 

WD Blue, 1 TB (WD10EZEX)

Terabajtový WD Blue už bude na trhu pěknou řádku let, mezitím se přinejmenším jednou změnilo jeho modelové označení. WD10EALX byl vystřídán modelem WD10EZEX a kapacita vyrovnávací paměti se zdvojnásobila na 64 MB. Nevím proč se u řady Blue WD zastavilo na kapacitě 1 TB. Můžu jen spekulovat o podpoře prodejů WD Black na vyšší kapacitách.


 

Každopádně si všimněte, že WD v datasheetu Blue udává přenosy max. 150 MB/s a potom se podívejte, jakých rychlostí testovaný WD10EZEX skutečně dosahoval. Už jeho velice nízká hmotnost a také malá tloušťka šasi v místě, kde jsou uloženy plotny (a hlavičky), napovídaly, že by WD u tohoto modelu mohla tiše přejít na 1TB plotny. Podle všeho se tak stalo a testovaný WD10EZEX je skutečně jednoplotnovým pevným diskem.

Od zelené přes červenou až po černou

Testovací sestava

Testovací sestava a metodika

Testovací sestava:

  • procesor: Intel Core i5-3470 (Ivy Bridge, 4× 3,2 GHz)
  • základní deska: Gigabyte GA-Z77X-UP4 TH
  • paměť: 4× 4 GB Corsair Dominator @ 1866-9-10-10-27-2T
  • systémový disk: Kingston HyperX 3K SSD, 240 GB
  • operační systém: Windows 8 Pro x64
  • zdroj: Enermax Modu87+, 500 W

Základem je čtyřjádrový procesor Core i5-3470 s integrovanou grafikou. U něj jsou vypnuty všechny úsporné funkce a také Turbo Boost.

Procesor je osazen v základní desce Gigabyte Z77X-UP4TH s čipsetem Z77 s integrovaným řadičem disků Intel. Ten je vybavený dvojicí portů SATA 6,0 Gb/s a čtyřmi SATA 3,0 Gb/s (s možností zapojení disků do RAID). V kombinaci s procesorem s architekturou Ivy Bridge a rychlejším rozhraním DMI 2.0 je to v současnosti jedno z nejrychlejších cenově dostupných řešení (pro PC). 

V operačním systému je vypnuta automatická defragmentace i obnovení systému. Před testem každého dalšího disku je vymazán obsah složky C:\Windows\Prefetch (údaje pro SuperFetch, který na základě historie chování uživatele načítá po spuštění systému z disku do paměti předem knihovny k programům, které bude chtít pravděpodobně spouštět).

Disky s kapacitou nad 2 TB jsou inicializovány jako GPT (GUID Partition Table), HDD do této kapacity pak jako MBR.

 

Testování hlučnosti je prováděno ve ztichlé místnosti s jinou testovací sestavou. U ní je podstatné, že je v době měření plně pasivní (zastavený větrák chladiče CPU i grafické karty, systémový disk typu SSD) a ambientní hluk je pod 35 dBA. Pevné disky jsou položeny na linoleu přesně 20 cm od hlukoměru VoltCraft SL-100.

V tomto měření tak hraje prim hlučnost otáčení ploten, méně už pohyb hlaviček. Odpovídá tak spíše zepředu silně perforované skříni a současně uchycení pevného disku na skutečně antivibračních podložkách (guma). Charakteristika hlučnosti HDD ve skříni s přenosem vibrací skrze plechové či plastové kolejnice a přitom naopak s menší „děravostí“ bude jiná, stejně jako v případě umístění do NASu.

Sekvenční čtení/zápis, přístupová doba

Sekvenční čtení/zápis, přístupová doba

Nezapomeňte, že v grafu přenosové rychlosti je pouze průměrná hodnota. Abyste viděli rychlosti na začátku a na konci   disku, potom si prohlédněte celý průběhový graf z HD Tune.

 

WD Red, 4 TB (WD40EFRX)


 


  

WD Black, 4 TB (WD4001FAEX)

 
  

 

WD Se, 4 TB (WD4000F9YZ)


 
 
 

WD Green, 3 TB (WD30EZRX)


  
 
 

WD Blue, 1 TB (WD10EZEX)


 


  

Práce s malými bloky dat

Práce s malými bloky dat

 

WD Red, 4 TB (WD40EFRX)

 

 
 

WD Black, 4 TB (WD4001FAEX)

 

 
 

 
 

WD Se, 4 TB (WD4000F9YZ)

 
  
  
 
 
 

WD Green, 3 TB (WD30EZRX)

WD Blue, 1 TB (WD10EZEX)


 

 
 

Kopírování, různé velikosti bloků, „extra“ testy pro HDD

Kopírování, různé velikosti bloků, „extra“ testy pro HDD

 

WD Red, 4 TB (WD40EFRX)


  

 
  

 
 

WD Black, 4 TB (WD4001FAEX)

 

WD Se, 4 TB (WD4000F9YZ)

WD Green, 3 TB (WD30EZRX)

 

WD Blue, 1 TB (WD10EZEX)

 

Hlučnost, teplota

 

Hlučnost

Testování hlučnosti je prováděno ve ztichlé místnosti s jinou testovací sestavou. U ní je podstatné, že je v době měření plně pasivní (zastavený větrák chladiče CPU i grafické karty, systémový disk typu SSD) a ambientní hluk je pod 35 dBA. Pevné disky jsou položeny na linoleu přesně 20 cm od hlukoměru VoltCraft SL-100.

V tomto měření tak hraje prim hlučnost otáčení ploten, méně už pohyb hlaviček. Odpovídá tak spíše zepředu silně perforované skříni a současně uchycení pevného disku na skutečně antivibračních podložkách (guma). Charakteristika hlučnosti HDD ve skříni s přenosem vibrací skrze plechové či plastové kolejnice a přitom naopak s menší „děravostí“ bude jiná, stejně jako v případě umístění do NASu.

 

Vzhledem k tomu, jak nakonec vyšla naměřená čísla, tak hodně uvažuji na tom, jak metodiku měření hluku upravit. Možná budu měřit disky v nějakém „typickém“ koši na HDD ze skříně za 1000 Kč, možná jinak. Rád se o tom s vámi pobavím v diskuzi.

Každopádně navzdory tomu, že se jednalo asi o jednoplotnu, byl 1TB WD Blue skutečně uřvaný na první poslech. Evidentně šlo o tragicky nevyvážený kus a jako takový bych jej vracel okamžitě. Naopak rozdíl mezi 4TB Red a Black nebyl velký a opět v tom mohl hrát roli fakt, že pětiplotnový WD4001FAEX byl hodně fajnový kus. WD Green 3 TB byl citelně nejtišší a je možná škoda, že jsem neměl ještě nějaký AV-GP.

Teplota

Měřil jsem jak teploty disků v klidu pět minut po zapnutí (pasivní odvod tepla), tak při několik minut trvající zátěži. Toto druhé měření jsem pak prováděl i s diskem položeným na pouhou dřevěnou desku stolu. Tím jsem nastínil situaci se špatným odvodem tepla. Všechna měření jsou dokumentována jak údajem z čidla v HDD (přes S.M.A.R.T.), tak hodnotou z bezdotykového teploměru (zaznamenáno maximum při proskenování celého šasi disku).

Příkon disků a vyhodnocení výsledků


 

Příkon disků

Pro měření příkonu jsem používal speciální bočník (Molex-SATA) a několik multimetrů. Zaznamenal jsem proud na 5V i 12V větvi a součtu příkonu na obou větvích vidíte v grafu. Zatímco při čtení zůstává proud na 12V větvi skoro neměnný (roste na 5V), při startu systému a prvního roztáčení ploten jde proud na 12V větvi často i přes 1 A. Tento údaj může být důležitý pro přesné dimenzování potřebného výkonu zdroje.

 

Vyhodnocení výsledků

Chcete-li velkokapacitní pevný disk, co se málo zahřívá a má nízkou hlučnost, kupte si WD Green. Potřebujete-li mít jistotu, že se bude kamarádit s vaším NASem a jeho výrobce zrovna v dokumentaci nevyniká, kupte si Red. Jeho výhodou je nejen delší záruka, ale také zaměření se na to, že (doufejme) každý kus bude dobře vyvážen a jeho interní čidlo nebude měřit teplotu podle plotu.

WD Black má díky své rychlosti při náhodném čtení/zápisu a práci s malými bloky jasný náskok při použití jako systémový. Tudíž se uplatní tam, kam ještě nemůže SSD na místo systémového disku. Co s WD Blue tak trochu není jasné a z tohoto pohledu chápu WD, že zatím s vyššími kapacitami této řady otálí.

Ačkoli jsem myslel, že to bude trochu nuda, nakonec je tu několik překvapení, které stojí za to okomentovat. Překvapením číslo jedna byl určitě WD10EZEX, tedy 1TB Blue. Příjemným v tom ohledu, že už obsahoval zřejmě jedinou 1TB plotnu a 7200otáčkový disk s takovou hustotou zápisu se samozřejmě v sekvenčních testech ukazuje pravidelně na špici. Nepříjemné bylo však překvapení, že (nejspíše) jediná plotna zajistí sice nízké zahřívání disku, ale už nezaručí nízkou hlučnost. Vždy můžete kápnout na špatně vyvážený kus jako já při tomto testu.

Leckoho by možná napadlo, že za některými výsledky stojí AAM (Advanced Acoustic Management). Ten sice u dnešních pevných disků WD nelze měnit, ale chtěl jsem podle zobrazení výchozího (aktuálního) nastavení aspoň vidět, zda to nemůže být právě rozdílným nastavením AAM. Bohužel, alespoň pod 64bitovými Windows 8 na testovací platformě jsem neuspěl jak s detekcí přes HD Tune Pro, tak skrze CrystalDiskInfo:

  

  

Dalším (alespoň pro mě) překvapením, bylo zaostávání WD Se 4 TB v sekvenčních rychlostech právě za Blue. Výsledky ale byly blíže staršímu Blacku, takže možná navzdory aktuálnímu datasheetu šel do testu ještě nějaký raný výrobek (možná předvýrobní vzorek).

WD Se také v zápisu malých bloků dat a náhodném zápisu nepotvrdil mnoji domněnku, že je jinak totožný s WD Black. Black totiž v tomto ohledu nad všemi dalšími otestovanými disky WD jasně vynikal a Se s ním rychlost v tomto ohledu nesdílel.

Nakonec jsou tu provozní vlastnosti. Zatímco u teplot máte celkem jasno, že do malého špatně chlazeného NASu prostě čtyř či pětiplotnový 7200otáčkový disk nemáte dávat a nízká teplota WD Red je vzhledem k jeho kapacitě skutečně chvályhodná, s hlučností je to těžké.

WD Blue byl naprosto nepovedený kousek a nevím, zda podle něj odsoudit WD10EZEX obecně, WD Green naopak mému uchu lahodil. Black a Se navzdory 7200 otáčkám za minutu a vysokému počtu ploten byly po stránce hlučnosti překvapivě dobré. Testovaný Red tak mezi a o tom, zda zaměření se na vyvážení pomůže odstranit vibrující kusy, se můžu na základě jediného otestovaného kusu leda dohadovat.

Měření příkonu v metodice je naštěstí opět exaktní a do velké míry potvrzuje poměry příkonu disků, jež WD udává ve specifikačních listech. Přímo na štítcích disku máte také maximální proudové odběry HDD na 5 a 12V větvi. Z nich se dá odhadnout, jak dimenzovat zdroj v malých úsporných PC nebo zda to zvládne zdroj nějakého NASu a i v tomto případě nebyly udávané údaje nějak mimo.
Graf ceny produktu Western Digital 4TB, 2,5″, SATAIII, 64MB, WD40EFRX poskytuje server Heureka.cz


Graf ceny produktu Western Digital CAVIAR 4TB, SATA/600, WD4001FAEX poskytuje server Heureka.cz


Graf ceny produktu Western Digital Se Raid Edition 4TB, 3,5″, SATA 600, 7200RPM, 64MB, WD4000F9YZ poskytuje server Heureka.cz


Graf ceny produktu Western Digital Caviar Green 3TB, 3,5“, SATA 6Gb/s, 5400rpm, 64MB, WD30EZRX poskytuje server Heureka.cz


Graf ceny produktu Western Digital Caviar 1TB, 3.5″, SATAIII/600, 7200rpm, 64MB, WD10EZEX poskytuje server Heureka.cz

Ohodnoťte tento článek!