WD už dodává pevné disky tlusté jen 5 mm – 500 GB pro ultrabook, zn.: levně

0

Jedním ze základních prvků koncepce ultrabooků je nízký profil jejich šasi. Kvůli snaze o ztenčování přenosných počítačů se i pevné disky s nízkým 7mm profilem staly překážkou. Intel proto požádal výrobce o zkonstruování disků ještě tenčích – o výšce jen 5 mm. Prvním výrobcem, který takováto magnetická úložiště dostal na trh, je společnost Western Digital. Její 5mm ploštice s jednou 2,5″ plotnou uvnitř jsou již v sériové výrobě a tento týden je firma začala dodávat výrobcům notebooků.

Western Digital se svými supertenkými 2,5″ disky pochlubil již v září, nicméně tehdy šlo ještě o prototypy. Firma vytvořila dvě verze o totožné kapacitě 500 GB (více než jedna plotna se do 5 mm nevejde). Model WD Blue s označením WD5000MPCK je klasickým magnetickým diskem s rychlostí rotace 5400 otáček za minutu a 16 MB cache. Vedle něj by měl existovat i rychlejší model WD Black, který je hybridním úložištěm (SSHD), tedy má navíc paměť NAND pro zvýšení výkonu. K tomu zatím však ještě nejsou známy podrobnosti a zdá se, že se začne prodávat až o něco později.

Disk WD Blue s tloušťkou 5 mm

Disky o výšce 5mm mají atypický konektor (označuje se SFF-8784), který je přímo součástí PCB. Nelze je proto osadit do libovolného notebooku a firma je také zřejmě bude prodávat pouze velkoodběratelům. Ostatně, do 7mm či 9,5mm šachty ani nemá smysl toto zařízení instalovat. Elektricky je tento konektor ovšem klasickým rozhraním SATA s rychlostí 6 Gb/s.

Disky WD Blue a Black s tloušťkou 5 mm, prototypy

Z hlediska spotřeby je kompaktní WD Blue příjemně nenáročný – při čtení či zápise potřebuje 1,5 W, jinak odebírá 0,55 W. V úsporném režimu s vypnutým motorkem pak z baterie vysává jen 0,15 W. 5mm disky WD mají také prý být až o 10 % tišší než 7mm konkurence – při pohybu hlaviček hlučí s „průměrnou“ intenzitou 17 dB, při nečinnosti vyvíjejí jen 15 dB. Disk by se měl vypořádat s nárazy působícími zrychlením až 400 G (během 2 ms), ve vypnutém stavu má přežít i přetížení 1000 G.

 

Odběratele přijde 500GB WD Blue o výšce 5 mm na 89 USD (cenou hybridní varianty WD Black se výrobce zatím nepochlubil). Určen je pochopitelně pro takové ultrabooky, u kterých výrobce nechce rezignovat na úložiště o obvyklé kapacitě (dejme tomu těch 500 GB), zároveň však si však nemůže nebo nechce dovolit zvýšit cenu zařízení instalací značně dražšího SSD o odpovídající velikosti. Je však pochopitelně nutno oželet vysoký výkon nemechanického úložiště – alespoň do doby, než bude k dispozici i hybridní varianta WD Black.

Zdroj: Western Digital (1, 2, 3)

Ohodnoťte tento článek!