WD vydává Caviar Black

0

Černá je v módě. AMD nabízí některé procesory jako Black Edition, eVGA má svou edici vodou chlazených grafických karet Black Pearl… nyní se i výrobce pevných disků Western Digital rozhodl svézt na módní vlně a uvedl harddisky řady Caviar Black. O nich tvrdí, že jsou nejvýkonnější ve své kategorii, tedy mezi 3,5″ disky se 7200 otáčkami ploten za minutu.

Černá barva zapadá do nového schématu značení, které bude WD používat: high-endové disky budou spadat do kategorie Black (černá), úsporné s technologií GreenPower do kategorie Green (zelená), a obyčejné Caviary do kategorie Blue (modrá).

Caviar Black existuje pouze ve dvou variantách, s kapacitami 750 GB a 1 TB. A čím se vlastně odlišuje od obyčejných Caviarů SE16 (AAKS)? Jako jediné disky v nabídce Western Digitalu totiž mají 32MB vyrovnávací paměť (tou se nemohou pochlubit ani disky série Caviar RE). Kromě toho mají disky vylepšenou elektroniku, prý se dvěma procesory a to má příznivý vliv na výkon.

Tisková zpráva dále hovoří o technologiích StableTrac a NoTouch. První spočívá v tom, že hřídel, okolo které se plotny otáčí, je upevněna na obou koncích (tedy ke spodnímu i vrchnímu krytu disku), což by mělo mít za následek snížení vibrací a naopak větší odolnost vůči vibracím od ostatních komponent. Technologie NoTouch by měla zajistit, aby se hlavičky nikdy nedotkly povrchu ploten. Měl jsem tedy za to, že k tomu nedochází u žádných pevných disků, a pokud ano, je něco velmi špatně. Buď na nás marketing WD vymyslel pěknou kulišárnu, nebo mám mezery ve znalostech a v tom případě prosím přítomné odborníky, aby mě v diskuzi poučili.

Zdroj: tisková zpráva

Ohodnoťte tento článek!