Web bude jednotnější. Google Hangouts nebo Earth díky tomu poběží i mimo Chrome

1
Google Chrome
Google Chrome

Google oznámil, že se zbaví PNaCl na úkor WebAssembly. Jde o dva formáty, které mají pomoci dostat na web plnohodnotné aplikace. Standardním programovacím jazykem pro web je JavaScript, ale ten nikdy nebyl stavěn na náročné aplikace, které by mohly zastoupit ty desktopové.

Proto vznikaly různé doplňky pro prohlížeče, které by umožňovaly vznik komplexních programů. Doba Flashe nebo Silverlightu odeznívá. Přímo v prohlížečích je integrovaná podpora jiných formátů, jež dovolí spouštět binární kód v C nebo C++. Ten může být i 40× rychlejší než JavaScript.

Google doteď prosazoval Portable Native Client (PNaCl), který i přes svou open source povahu nepoužíval nikdo jiný než Chrome. Komunita vytvořila alternativní WebAssembly. Ten již podporují kromě Chrome i Firefox, Edge a Safari. Googlu došlo, že bitva je prohraná, a vývoj tedy soustředí na to, co používají i ostatní. Během prvního čtvrtletí 2018 odstraní PNaCl ze všech míst kromě aplikací a rozšíření pro Chrome (Web Store).

Co to znamená pro uživatele? Doufejme, že brzké otevření důležitých služeb i pro jiné prohlížeče. Na PNaCl je teď závislý například nový Earth, proto neběží nikdo mimo Chrome. Ve Firefoxu a spol. kvůli PNaCl neběží ani hovory v Hangouts.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář