Web dostane nový stavový kód 451. Doufejte, že na něj nenarazíte

0

Hlavní internetová standardizační autorita Internet Engineering Task Force (IETF) schválila nový stavový kód World Wide Webu. Nese číslo 451, odkazuje na slavný román 451 stupňů Fahrenheita spisovatele Raye Bradburyho. Běžně se můžete setkat s kódem 404, kterým vás webový server varuje, že daná stránka neexistuje. Čtyři pět jednička bude informovat, že stránka byla odstavena z právních důvodů. To když na soudní příkaz někdo zruší stránku, protože porušuje autorský zákon, zákon na ochranu soukromí nebo jiné legislativy.

Takhle by mě vypadat zdrojový kód na stránce s varováním kódu 451
Takhle by mě vypadat zdrojový kód na stránce s varováním kódu 451

Chybová stránka bude obsahovat varování, proč je obsah cenzurován, a volitelně i odkaz na právní předpis, který porušuje. Nový stavový kód je zatím kontrolován editory, ale brzy by se měl dostat do platné fáze RFC. Mark Nottingham, předseda IETF HTTP Working Group tvrdí, že už se může běžně používat, protože na jeho návrhu se už nic měnit nebude.

Kód 451 má nahradit či spíš doplnit starší 403 Forbidden, který se rovněž používá u nepřístupných stránek, ale uživatel se u nich nedozví důvod zablokování. Viz přehledný seznam kódů na Wikipedii.

 

Zdroj: IETF via The Next Web

Ohodnoťte tento článek!